Kadınların Lideri Emmeline Pankahurst …

0
31
Emmeline Pankhurst, 1858'de İngiltere'de dünyaya gelmiştir.. Kadınlara özgürlük tanınmasını çok istedi eylemlerin arkasından hayatı genelde hapislerde geçse de arzusuna ulaşıp  10 Ekim 1903 Kadının Sosyal ve Politik Birliği kurmuştur... Ve mesajlarını vermeye devam etmiştir.

 

 

               Emmeline Pankhurst, 1858‘de İngiltere’de dünyaya gelmiştir.. Kadınlara özgürlük tanınmasını çok istedi eylemlerin arkasından hayatı genelde hapislerde geçse de arzusuna ulaşıp  10 Ekim 1903 Kadının Sosyal ve Politik Birliği kurmuştur… Ve mesajlarını vermeye devam etmiştir.. İşte bir örnek ;

                                                    Emmeline, siyasi açıdan aktif bir aileden gelmiştir… Anne-babası, kadın oy kullanma destekçileri idi; Emmeline 14 yaşındayken annesi onu ilk kadın seçme toplantısına götürerek siyasi basamağın ilk adımlarını atmasına vesile olmuştur.. Paris’te okuduktan sonra, 1878’de Dr. Richard Pankhurst’la tanışmıştır. Richard, kadınların oy kullanma hakkı da dahil olmak üzere birçok radikal nedeni destekleyen bir avukattı. Goulden’den 24 yaş daha büyük olmasına rağmen, ikisi evlenmeye karar verip ve Emmeline Pankhurst olmuştur.. Evlendikten sonra 5 çocuğu olmuştur.. Çocuklarına ve diğer ev sorumluluklarına rağmen, Pankhurst parlamento için başarısız olan kocası için kampanya düzenleyerek ve evlerinde siyasi toplantılar düzenleyerek siyasete karışmaya devam etmiştir..

İnandığı tek bir şey vardı : Kadınlar uyandırmak çok yavaş, ancak bir kez uyandıklarında, bir kez kararlı olduklarında, yeryüzünde hiçbir şey ve gökyüzünde hiçbir şey kadınları yönlendirmeyecek; bu imkansız.” düşüncesi onu kamçılıyordu.. Pankhurst, 1889’da, evli ve evli olmayan tüm kadınları (ancak bazı gruplar tek kadınlar ve dullar için oy kullanmaya çağırdı) menfaat etmek isteyen Kadın Serbestlik Birliğinin erken destekçisi olup, Kocası ölümüne kadar bu girişimlerde teşvik etmiştir.. Boğulmuş koşullarla ve acıyla baş etme önümüzdeki birkaç yıl boyunca Pankhurst‘in dikkatini çekerek. Kadın haklarına olan tutkusunu korudu ve 1903’te yalnızca oy hakları alan, Kadınların Sosyal ve Siyasi Birliği üzerine odaklanan yeni bir kadın grubu yaratmaya karar verdi. WSPU’nun sloganı “Deeds Not Words” idi. İlk başlarda WSPU’nun “militanlığı”, politikacıları düğmeye tıkamak ve mitingler düzenlemekti. Yine de, bu taktiklerin ardından Pankhurst’un grubunun üyeleri tutuklanıp ve hapse sokulmuşlardır..

Pankhurst önümüzdeki birkaç yıl içinde WSPU üyelerini kadınların seçim hakkına ilişkin bir tasarının ileriye doğru ilerlemesine imkân tanıyınca gösteri düzenlemelerine teşvik etmeyi düşünüyordu, fakat grup hayal kırıklığına uğrayıp kadınların seçim hakkını da içeren Uzlaştırma Senetleri, ilerlemeyi başaramadı; protestolar yükselmişti. 1913 yılına gelindiğinde, WSPU üyelerinin militan eylemleri, cam sanatını kırmak, kamusal sanat ve kundaklamayı mahvediyordu. Bu protesto gösterileri boyunca seçmenler tutuklandı, ancak kadınlar hapishanedeyken açlık grevine girmeye başlamıştı. Bunun sonucunda şiddetli güç gösterileri yapıldı, açlık grevleri birçok katılımcının erken serbest bırakılmasına yol açtı. Pankhurst‘a başbakanın konutunda bir taş atmaktan dokuz ay hapis cezası verildiğinde açlık grevine başlamıştır..Sağlık problemleri oluşunca geçici Tasfiye Kanunu yürürlüğe girip iyileşince yeniden hapse gönderileceği söylenmiştir..

Geçen yıllar sürekli isyan davranışları sergilesede evrensel kadın ilkelerini istiyordu, ancak politikası savaştan sonra odağı değiştirdi. Bolşevizmin yükselişinden endişe etmiş ve sonunda Muhafazakar Partiye üye olmuştur. Pankhurst, Parlamento’da bir muhafazakar olarak görev yapıyordu, ancak kampanyası kötü sağlık nedeniyle bozulunca, 14 Haziran 1928’de Londra’da 69 yaşında vefat etmiştir..

Günümüzde de kadınlar için ayağa kalkan, kadın savunucusu olanlar belli bir yere kadar gelebildiyseler bu toplumun ihtiyaç açlığındandır..Topluma yön veren insanlar her zaman olacak fakat yarattıkları ilkeler ve haklar güçlü değişimler geçirerek toplumdan topluma ulaşacaktır.. Dileğimiz mutlu ve refah toplum sağlamak ve bunu  istikrarla sürdürebilmektir ..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here