Kadın Sünneti Nedir ?

0
117

Kadın sünneti, medikal sebepler dışında, eksternal kadın genital organlarının kısmen veya tamamen çıkarılması veya kadın genital organlarına başka şekillerde zarar verilmesini içeren tüm işlemlerdir.

Aslında bakarsanız bu bir dram , cinayet. Çoğunlukla Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde görülmekle birlikte ABD’de 1996 yılında yasaklanmıştır. Erkek sünneti ile bir görülen bu uygulama aslında sanıldığı kadar masum değildir.

Sağlıksız ortamlarda ilkel bir şekilde yapılan bu uygulamanın en kötü sonucu ÖLÜM..

 

Tüm kadınlar özgürce yaşamayı hak eder..

 

Peki bu uygulamanın amacı nedir ? Sorusunu aklınızdan

geçirdiğinizi düşünüyorum.

Çok eski zamanlardan beri hâlâ devam eden bu gelenek aslında erkeklerde erkek olmanın , kadınlarda ise iyi bir kadın ve anne olmanın şartıdır. Genellikle küçük yaşlarda yapılan bu sünnette erkete penisin dışındaki deri , kadında ise klitoris kesiliyor.

Bu uygulamanın kullanıldığı ülkeler neresidir ?

Ürdün , Malezya, Mısır, Etiyopya, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya…

Eski zamanlardan beri bu uygulamanın en çok yapıldığı ülke Nijerya idi. Fakat artık kesin olarak yasaktır. 5 Mayıs 2015 tarihinde İnsanlara Karşı Şiddet Yasağı Yasası ile birlikte artık suç olarak sayılmaya başlanmıştır. Bu tıbben hiçbir yararı olmayan ayrıca insanların psikolojilerini alt üst eden bu geleneğin artık suç olarak sayılması gerçekten çok sevindirici bir haber.

Peki bu uygulama nasıl yapılıyor ?

Genellikle yaş aralığı 4 ile 8 arasıdır.

Aslında çok dikkatli ve hijyenik bir yerde yapılması gerekiyorken bu uygulama bir jilet ya da cam parçası ile bir kadın tarafından , çocuğun elleri kolları başka kadınlar tarafından tutularak , bağırmaması ya da dilinin içine kaçmasını engellemek için ağzına bez parçası konularak yapılıyor.

Şanslı olan kız çocukları bu uygulamadan sağ olarak çıkıyor.

Ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle ya sessiz ve kimsenin olmadığı bir yerde ya da hastane ortamında yapılıyor.

O ülkelerde sünnet olmayan kadınlar toplumda nasıl karşılanıyor ?

İlk olarak o toplumlarda bu uygulama iffetli bir kadın olmanın ilk şartı. Tabi sünnet olmayan kadınlara hayat kadını ya da fahişe gözüyle bakılıyor. Ailesi tarafından reddediliyor. Evlenemiyorlar ve toplum tarafından dışlanıyorlar.

E sünnet olan kadınlar da hayatları boyunca güven problemi yaşıyorlar, bazıları ölüyorlar, ölü doğumlar yapıyorlar ve birçok hastalıkla baş başa kalıyorlar. Artı yön bunun neresinde ? Gerçekten hem gelenek diye insanların canlarını yakıyorlar hem de toplumdan dışlıyorlar. Biz de insanız. Neden böyle işkencelere mağruz kalıyoruz? Dayak, ölüm, ve sünnet. Bunların hiçbirinden farkı yok ki.

Kadın sünnetlerinin çeşitlerine baktığımızda dört çeşit olduğunu görürüz. Bunlar :

–Klitoris, prepus ve çevredeki küçük ve bir kısım büyük dudakların kesilmesi.

-Prepusla birlikte klitorisin bir kısmının ve tamamının kesilmesi.

-Klitoris ve prepus ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tamamının kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması.

— Bütün vajinanın yakılması ve kesilmesi, şeklindedir.

 

Daha çok ataerkil toplumlarda görülen bu uygulamada aslında iki bakımdan baktığımızda da kadınların mutsuz olduğunu görüyoruz. Çok şükür ki güzel bir ülkede yaşıyoruz. Nijerya’da olduğu gibi bu yasağın hemen diğer ülkelere de gelmesini tüm gönlümle istiyorum..

 

’ ..Kadın sünneti bir kültür değildir, kadın sünnetinin dinle bir ilgisi yoktur. Bu durum değişmelidir ve değişim bizim ellerimizdedir. Afrika’nın liderleri, çocuklarınız ağlarken siz neredesiniz? .. Afrika Ana sen bize onca varlık, onca doğal zenginlik ve güzellik verdin. Senin gücün ve güzelliğin sonsuza dek yaşayacak. İnsanlar seni hem iyiye hem kötüye kullandı. Senin gibi bir yer daha yok; ama Afrika’nın yeni bir ruha ihtiyacı var. Benim bir hayalim var. Savaşıp birbirimizi öldürmediğimiz, dayanışma içinde birbirimize destek olduğumuz bir Afrika hayal ediyorum. Kadınların erkeklerle eşit muamele gördüğü bir Afrika hayal ediyorum..’’ 

– Waris Dirie, Anneme Mektup

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here