Kadın Savaşçı Jeanne D’Arc

0
12

6 Ocak 1412’de Fransa’da bir köyde, çiftlik sahibi bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Türkçede adı sadeleştirilerek Jan Dark diye de okunur. Fransa’nın Koruyucu Azizesi ve Orleans Bakiresi’dir.

Jan Dark on iki yaşına geldiğinde Azize Katerina, St. Margearet ve St. Michael tarafından vizyonlar gördüğünü iddia eder. Bu kutsal kişiler ona, Fransa’yı, İngilizlere karşı koruması gerektiğini söylemişlerdir.

Bu sebeple Jan Dark on altı yaşında evinden ayrılarak Fransa Kralıyla görüşmeye girmiştir. Kral ve çeşitli din adamlarının olduğu bir sınavdan geçerek, savaşa gitmeye hak kazanmıştır. Yıllarca Yüzyıl Savaşları’nda Fransa için savaşmış, Orleans kentini İngilizler’den başarıyla almıştır.

23 Mayıs 1431 tarihinde İngilizler tarafından yakalanıp tutuklanmıştır. Erkek kıyafetleri giydiği ve gaipten sesler duyduğu için kafir ilan edilmiş, engizisyonun kararıyla idam emri verilmişti.

Henüz 19 yaşındayken 30 Mayıs 1431’de bir pazar yerinde diri diri yakılmıştır.

Onun ölümünden sonra 1450’de yeniden yargılanmış fakat ne tuhaftır ki bu sefer suçsuz bulunmuştur. Giden gitmiştir oysaki. Bir genç kız erkek kıyafetleri giydiği için korkunç bir ölümle hayata veda etmiştir. İdamına karar veren aynı kilise 490 yıl sonra onu azize ilan etmiştir.

Jan Dark döneminde yaşayan insanlara göre hakkında en çok şey bilinen kişidir ve tarihe kadın savaşçı olarak adını yazdırmıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here