Kadın Komedyenimiz Gülse Birsel

0

Gülse Birsel Kimdir ?

Gülse Birsel 11 Mart 1971 yılında İstanbul Beyoğlu’nun Cihangir semtinde doğmuş ve ilk kez burada dünyaya gözlerini açmıştır. Doğduğunda Gülse Şener olarak dünyaya gelen Gülse 1999 yılının Ağustos ayında Murat Birsel ile evlenerek dünya evine girdikten sonra Birsel soyadını almıştır. Beş kişilik bir aileye mensup olan Birsel’in annesinin adı Semiha Şener babasının adı ise Gültekin Şener’dir. Gülse Birsel’in ayrıca bir abisi bir tane de ablası bulunmaktadır. İlkokulu kendi yaşadığı semtteki bir okulda giden Birsel orta okula da buraya devam etmiştir. Daha sonrasında Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde eğitim görmeye başlayan kadın komedyenimiz lise son sınıfta ise yaz tatilinde İsviçre’nin yolunu tutmuş ve burada üç ay boyunca leydi okuluna giderek burada eğitim görmüştür. Daha sonrasında ise Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Şu anki olduğu pozisyona baktığımızda pekte tahmin edemeyeceğimiz bir bölümde üniversite eğitimine başlamıştır. Üniversite öğrenimine Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde başlayan Gülse Birsel, daha sonrasında ise üniversite öğreniminin ikinci yılında gazeteciliği büyük bir merak duymuş ve Aktüel adlı dergiye başvurarak burada muhabir olarak görev yapmaya başlamıştır. Ardında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümüne devam eden Gülse Birsel buradan mezun olduktan her zaman hayalini kurduğu televizyon dünyasında yer almak için adımlar atmaya karar vermiş ve Gülse Birsel bu hayalini gerçekleştirmek için ilk adımını Amerika’ya giderek atmıştır.

1944 yılında Amerika’nın New York şehrine giden Gülse Birsel New York’ta Colombia adlı üniversitesinde sinema üzerine master yapmıştır. Burada ki eğitimini bitirdikten sonra 1996 yılında yurda geri dönüş yapan Gülse Birsel daha sonrasında üç ay boyunca ATV adlı televizyon kanalında sabah bülteninin dış haberlerini hazırladı. Buradaki görevinin ardından Esqeuire adlı derginin yayın yönetmenliği görevine getirilmiştir ve burada görev yapmaya başlamıştır. Bu dergide yayın yönetmenliği görevinde bulunun Gülse Birsel burada gösterdiği başarılı çalışmanın ardından Harper’s Bazaar adlı dergiden teklif aldı. Bu teklifi değerlendiren Birsel bu dergiye transfer olarak Harper’s Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğini yapmaya başladı. Buradaki görevinin ardından Birsel Bazaar Gelin ve Orange adlı adlı dergileri çıkarmaya başlamamıştır.

Daha sonrasında ise 2001 yılının aralık ayında Sabah Gazetesinin köşe yazarlığına başlayan Gülse Birsel 2002 yılına kadar ise başta Harper’s Bazaar dergisi olmak üzere House Beautiful ve Gezi gibi çeşitli dergilerinde yayın koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Birsel Mart 2002’den itibaren ise kısa bir sürede olsa ATV’de yayınlanan g.a.g’ın metin yazarlığı ve sunuculuğunu yapmıştır.

Gülse Birsel daha sonrasında ise köşe yazıları ve bazı g.a.g metinlerinden oluşan ilk kitabı olan ”Gayet Ciddiyim” adlı kitabını 2003 yılının Mart ayında yayınlamıştır. Daha sonrasında ise bu kitabın bir devamı olan ”Hala Ciddiyim” adlı ikinci kitabını Mayıs 2004 tarihinde yayınlamıştır.

Bu çalışmalarının ardından Şubat 2004’te Türk Televizyon tarihinin en uzun soluklu yapımlarından biri olan Avrupa Yakası adlı dizinin senaristliğini yapan Birsel bu dizinin oyuncu kadrosunda da yer almıştır.

Gülse Birsel 2012 yılında ise hem senaryosunu yazıp hem de oynadığı Yalan Dünya adlı sitcom dizide Beyazıt Öztürk ile birlikte rol almıştır. Birsel 2018 yılında ise yeni sitcom dizisi Jet Sosyete ile karşımızda bu dizininde senaryosu kendine ait olan Birsel bu dizininde oyuncu kadrosunda da yer almaktadır. Başarılı Komedyen Gülse Birsel yaşamını İstanbul’da devam ettirmektedir.

Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here