Jüpiter’in Yeni Uyduları Bulundu!

0
Jüpiter'in yeni uyduları bulundu!
Jüpiter'in yeni uyduları bulundu!

Carnegie Institution for Science tarafından yapılan habere göre güneş sistemimizin devasa yörüngesi Jüpiter’in 12 uydusunu daha bulundu. Bu da Jüpiter’in belirlenen resmi uydu sayısını 79’a çıkartıyor.

Uydular, Plüton’un ilerisindeki devasa yörünge Planet Yörüngesi X arayışı sırasında bulundu. Takım lideri Scott S. Sheppard‘ın söylediğine göre Jüpiter, uzaktaki Güneş Sistemi cisimlerini ararken görüntülenebilecek bir bölgede bulunuyordu ve bu yüzden da aynı anda yörüngenin yeni uydularını arama fırsatı da bulabilmişlerdi.

Bir nesnenin Jüpiter’in etrafında gerçekten yörüngede olup olmadığını tanımlamak için gereken gözlemleme sayısı dolayısıyla, bu nesnelerin gerçekten Jüpiter uyduları olduğunu doğrulamak için takribî bir sene geçmesi gerekti. Üç değişik grup halinde bulunan dokuz nesne, büyük olasılık ile çarpışmalar sırasında daha büyük uydulardan kopan parçalardan oluşuyorlardı. Bunların tamamen Jüpiter’in dönüşünün tersi istikametinde dönerken, yine uydu parçası olduğu düşünülen başka iki nesne de yörünge ile aynı istikamette dönüyorlardı.

Bulunan en son uydu ise, Jüpiter’e uygun bir biçimde oldukça değişikti. Takribî 1 km genişliğinde olan bu ay, Jüpiter’in en ufak uydusu oluyor ve yörüngenin etrafında yörüngesini bitirmesi bir buçuk sene sürüyor. Bu uydunun yörüngesi, ters istikamette dönen uyduların yörüngeleri ile çakışıyor ve bunun anlamı da bir gün bu uyduların çarpışmalarının mümkün olması anlamına geliyor.

Ancak bu bulgunun tek özelliği sunduğu bu bilgiler değil. Aynı zamanda bu uyduların Güneş Sistemi’nde yörüngelerin büyümelerinden sonra oluştuklarını ve bu çarpışmaların, yörünge oluşumundan çok daha uzun zaman sonra gerçekleştiğini gösteriyor. Aksi takdirde bu küçük doğal uydular Jüpiter veya daha büyük uydularından biri tarafından yutulmuş olacaklardı

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here