John McCarthy ( 1927 – 2011 )

0
25
Teknolojinin gizli kahramanlarından John McCarthy... İlk yapay zeka terimini kullanan bilim adamı.Lisp dilinin mucidi ve gelişmesi için binlerce terim kullanan John McCarthy...
Teknolojinin gizli kahramanlarından John McCarthy... İlk yapay zeka terimini kullanan bilim adamı.Lisp dilinin mucidi ve gelişmesi için binlerce terim kullanan John McCarthy...

Teknolojinin gizli kahramanlarından John McCarthy… İlk yapay zeka terimini kullanan bilim adamı.Lisp dilinin mucidi ve gelişmesi için binlerce terim kullanan John McCarthy…

John McCarthy,1927 yılında Boston’da dünyaya geldi.Genç yaşta matematiğe olan merakı ve yeteneği ile kendini bu alan geliştirdi.1948 yılında Matematikçi oldu.1956 yılında ilk yapay zeka terimini hayatımıza kazandırmıştır.1962 yılından 2000 yılına kadar Standford Üniversitesinde hizmet vermiştir.Yapay zeka dünyası ile Matematiği bir arada kullanan ilk yazılım bilimcisidir.Hayatı boyunca yapay zeka felsefesini benimsemiş ve bu sistemler üzerinde çalışma yapmıştır.En basit matematiksel problemin ve günümüzdeki bir robotun hareketini planlayan Lisp dilinin mucididir.Yıllarca bu dilin üzerinde çalışmıştır.Günümüzde kullanılan farklı mikro işlemci protokolleri bu dilin türevleridir.Çok kullanıcılı zaman paylaşımlı sistemlerin gelişmesinde önemli rol oynayan John McCarthy 1971 yılında Turing Ödülüne layık görülmüştür.Teknoloji geliştiren bilim adamları için en prestijli ödüllerden bir tanesidir.

John McCarthy’in geliştirdiği Lisp dilini biraz inceleyelim ve günümüzde nerelerde kullanıldığına bir göz atalım…

Lisp, Liste işleme ( List Processing)’in kısaltılmış ifadesidir.Yüksek maliyetli programlama dillerinin aksine basit bir yapısı vardır.Çoğu programlama diline göre daha az sınırlayıcı ( syntax ) yapısına sahiptir.Basit bir matematiksel işlemde ve bir robot kolunun hareketi de lisp dili kullanarak program yazılabilir.

Lisp Dilinin Genel Özellikleri:

 •     Değişkenleri liste olarak kabul eder.
 •      Dinamiktir; kullandığınız veri tiplerinden fonksiyonlara kadar bütün girdiler(entry) her yönüyle değişebilmektedir. Esneklik sağlar.
 •     Değişken tipi tanımlamaya gerek yoktur. Programın çalışır hale gelmesi için kendisi belirler. (Implicit tanımlama)
 •     LİSP Context free gramerdir.
 •     Güvenlidir. Bütün olayları kontrol altında tutar, beklenmedik bellek hatalarına ve çakışmalara izin vermez.
 •  LİSP ; C ,C++’ta run time anında yapılması gereken bir çok şeyi compiler anında yapmaya izin verir.
 •     Hata bildirimi ve hata eleme için güçlü araçlar sunar.
 •     Lispte Garbage- Collection vardır ve bununla daha emniyetli daha kesin ve doğru hafıza yönetimi sağlarsınız.
 •     En az sınırlayıcı syntax’a sahip olması en önemli avantajlarındandır.
 •     Case sensitive değildir.İstediğiniz şekilde büyük ve küçük harf ayrımında özgürsünüz.
 •     Geliştirilmiş hata tutma sistemine sahiptir.
 •     Diğer modern diller gibi sınırlayıcı, bir sürü yazım biçimini zorlayıcı da değildir. Basit ve esnek bir yazımı vardır

 

John McCarthy,Bilişim dünyasına kazandırdığı programlama dili ile bilgisayar ve robotların bir zekaya sahip olabileceğini gösterdi.Günümüzde yapay zeka,big data,route kavramları hala gelişmekte ve geleceğin teknolojisi ünvanını hala taşımaktadır.24 Ekim 2011 yılında aramızdan ayrılan John McCarty,bilim,sanayi ve tıp dünyasına büyük kazanımlar sağlamıştır.

Günümüzde lisp dilinden geliştirilen ve şu anda üniversitelerde ders olarak okutulan Pyhton programlama dilinden bahsedelim.

Python, Guido Van Rossum adlı hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlanmıştır.Geliştiricisi olan Guido Van Rossum 2005-2012 yılları arasında Google’da çalışıp,2012 yılından sonra Dropbox’a geçmiştir.Günümüzde Google,Yahoo ve Dropbox gibi güncel kullanılan sistemler Phyton programlama dili bilen kişileri bünyesinde çalıştırmaya devam etmektedir.Phyton programlama dili Windows,Linux/Unix ve Mac-Os üzerinde çalışmasının yanı sıra Java ve .NET gibi sanal makinelere port edilmiş durumdadır.

Pyton;nesne yönelimli,yorumlamalı,birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.Pyton,bilim ve teknoloji bilgi sanayisinde önemli rol oynamaktadır.Askeri savunma ve hacking network sistemleri üzerinde ulaslar arası bir öneme sahip programlama dilidir.Özetleyecek olursak;

 • Web sitesi tasarımı
 • Veri tabanı erişimi
 • Grafiksel Kullanıcı Arayüzleri
 • Yazılım ve Oyunlar

Pyton programlama dilinin bize sağladığı avantajlar,

 • Açık kaynaklı. kullanmakta özgürsünüz, bir şirkete bağlı olmak zorunda değilsiniz. Üstelik ücretsiz.
 • Yapısı sade. Okuması ve yazması çok kolay. Çok hızlı öğrenilebiliyor.
 • “Dinamik” dil. Yorumlayıcıyla çalışıyor. Çok karmaşık işlemleri basit komutlarla yaptırabilirsiniz.
 • Etkileşimli. Yorumlayıcı penceresinde ardarda komutlar verip işlemler yapabilirsiniz.
 • Aklınıza gelen bir fikri çabucak bir program oluşturarak deneyebilirsiniz.
 • OOP’yi destekler ama mecbur tutmaz. Basit işler için class tanımlamak zorunda değilsiniz.
 • Genel kullanım alanı geniş ve yazılım sanayinde çok seviliyor. Bu sayede sürekli geliştiriliyor. Öğretici kaynak bulmak kolay.
 • Bilimsel araştırmalarda çok yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli bilim dallarında kullanılmak üzere özel hazırlanmış kütüphaneleri var. Bu kütüphaneler kendini bu işe adamış profesyonel yazılım ekipleri tarafından hazırlanıyor, yoğun şekilde test ediliyor, ve yine açık kaynaklı.

Python tamamen harika değil. Dinamik ve yorumlanan bir dil olması, ister istemez yavaş çalışmasını gerektiriyor. Yoğun hesaplama gerektiren işleri C veya Fortran’la yazılmış programlara yaptırmak daha doğru olur.

dolasıyla şöyle , Python çeşitli ara çözümler de sunuyor. Söz gelişi, C ile yazılmış programlar Python koduna entegre edilebilir, epeyce hızlı Python programları hazırlanabilir. Mesela bilimsel hesaplama için geliştirilen SciPy kütüphanesi böyle hazırlanmış.

Dahası, birçok durumda, yavaş çalışan bir Python programı bile size zaman kazandırabilir. Mesela C ile bir hafta uğraşarak yazabileceğiniz bir programı Python ile bir günde yazmanız mümkün olabilir.  

Python ile yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil; Python ile yapılan oyunlar, yapay zeka kütüphaneleri, çeşitli web, grafik, gui framework’leri, bilimsel uygulamalar da var. Google, Youtube ve NASA’nın da çeşitli işleri için Python kullandığı yaygın olarak söylenmektedir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here