John Evelyn

0
8

John Evelyn 31 ekim 1620 yılında dünyaya gelmiştir. Evelyn, varlığını barut üretiminden edinmiş, soylu bir ailenin çocuğu olarak Surrey kentinde dünyaya gelmiştir. Ancak Sussex kentinde büyümüştür.

Kendisi hakkında çok fazla bilgi sahibi kayıtlara geçmemiştir ancak o dönemin bazı önemli olaylarına şahitlik etmiştir. Oliver Cromwell ve Kral I. Charles’ın ölümü, Londra’daki büyük veba salgını ve Büyük Londra Yangını gibi. Günlük yazarı olan arkadaşı Samuel Pepys ile sık sık mektuplaşmıştır  ve bu yazışmalar bugüne dek korunabilmiştir.

Oxford’da eğitim görmüştür. Ayrıca   Londra’da iken birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Kraliyet ordusunda bir göreve gelerek, İngiltere’de yaşanmakta olan iç savaşın daha fazla büyümesini engellemek için yurt dışına çıkmıştır.   Fransa’nın başkenti Paris’te, İngiltere büyük elçisinin kızı Mary Browne ile evlenmiştir.

1652 yılında eşi ile birlikte Londra’ya dönerek, kentin güneydoğusunda kalan Deptford adlı semte yerleşmiştir. Evelyn, eşinin babası Richard Browne’dan satın almış olduğu evin geniş bahçelerinde vakit geçirmeye başlamıştır.  John ve Mary Evelyn 8 çocuk sahibi olmuşlardır. Richard , John Standsfield , John , George , Richard , Mary, Elizabeth  ve Susanna. Bu çocuklar içinden sadece Susanna anne ve babasının ölümünden sonra da yaşamıştır.

1694 yılında Evelyn’ler Surrey’e geri taşınmışlardır. Çünkü abisi George’un yaşamakta olduğu malikânesini miras bırakabileceği başka kimsesi kalmamıştır.  27 şubat 1706 yılında ise John Evelyn Londra’da eskiden oturduğu evinde vefat etmiştir. Kendisinden üç yıl sonra da eşi Mary ölmüştür. Her ikisi de Evelyn Şapeli’nde toprağa verilmiştir.  Kafatasları  çalınmıştır ve halâ ne kafatasları ne de kimin çaldığı  bulunamamıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here