JİTEM’in Kurucusu Arif Doğan Hayatını Kaybetti

0
Arif Doğan 1945 yılında Hatay Kırıkhan ilçesinde doğmuş emekli Jandarma Albay ve Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele'nin kurucusudur.(JİTEM)
Arif Doğan 1945 yılında Hatay Kırıkhan ilçesinde doğmuş emekli Jandarma Albay ve Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele'nin kurucusudur.(JİTEM)

Arif Doğan 1945 yılında Hatay Kırıkhan ilçesinde doğmuş emekli Jandarma Albay ve Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele’nin kurucusudur.(JİTEM)

İlkokul ve ortaokul öğrenimi Kırıkhan lise öğrenimi ise Hatay’da bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi okurken Harp Okuluna geçiş yapmış ve yıllarca adından söz ettirdiği Jandarmanın içerisinde bulunacaktı. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nı kurdu ve 8 yıl başkanlık etti.

Arif Doğan yıl 1980 yılını gösterdiğinde ise DYP’den milletvekili adayı oldu fakat kazanamamıştır.

Ülkenin 14 Temmuz 2008 yılında Ergenekon Davası ile sallanmasında yakalama kararı çıkarılmış bu kapsamda Ankara’dan gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmiştir. Aramalarda depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz’da ki evinde çok sayıda gizli belgeler olduğu söylenmiş 9 çuval belge,  2 adet kalaşnikof marka tüfek,  bin adet mermi,bin adet boş kovan ve 280 adette el bombası bulunduğu söylenmiştir.5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hükmü kesinleşen Arif Doğan Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmiştir. Fakat o zamanlarda Arif Doğan’ın yaşı ve hastalığı sebebiyle adli kontrol uygulaması şartları ile serbest bırakılmıştır. Eşref Bitlis’in ölümü hakkında çıkan ses kayıtları çıkınca bunları yalanlamıştı ama eğer ses kayıtları sahiden doğruysa kan dondurucu bir gerçek ortaya çıkıyordu. Kendisi JİTEM’i ben kurdum demişti. İşte Habertürk’e verdiği bilgileri sizinle paylaşıyorum.

Tarih 2010 ve Açıklamalar;

– “JİTEM aktifken, PKK ile mücadelemizi sürdürürken bölgenin sorumluluğunu Dicle’ye kadar aşiretlere vermiştim. Herkesin bölgesi ve sorumluları vardı.”

– “10 bin elemanım vardı. Hepsinin ortak düşmanı PKK idi. Terörist öldürmek onlara çıkar sağlıyordu. Kelle başına 3 bin lira prim alıyorlardı. JİTEM oluşumunun içinde 620 kadın vardı. Operasyonlara onlar da gidiyordu.”

– “JİTEM aldığı istihbarat bilgilerine göre hareket ederdi, sınır ötesi operasyonlarda bulunurduk. Kilometrelerce uzakta sınırı geçip Kanas silahlarımızla kampları delik deşik edip dönerdik.”

– “Benim ilgim alakam JİTEM iledir, Ergenekon ile değil.”

Emekli Albay Doğan, tutuksuz sanık olarak yargılandığı İkinci Ergenekon davasında Ocak 2011’de şöyle konuşmuştu:

– “JİTEM kadrolu bir kuruluş değildir. Geçici bir süre için deneme amacıyla kurulan operatif bir birimdir. Yani Operasyon artı istihbarat anlamına gelir.”

– “JİTEM’in hepsi sivildir. Bir tek asker benim. 10 bin kişi vardır. Ama 20’den fazlası bir araya gelmez. PKK’nın ölüm bölgesine giren birimdir.”

– “JİTEM’i kurduğuma kuracağıma pişman ettiler. JİTEM’i lağvettik.”

2013 yılında ise Diyarbakır’daki 16 sanıklı JİTEM davasında Arif Doğan’ın ifadesi okunmuştu:

– “Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki JİTEM dosyasında yargılanan kişilerin çoğunu tanırım. Bir çoğu itirafçıdır. Jandarma sırasıyla 1- Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı, 2- Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı olmak üzere denemek amacıyla 2 ayrı yapı kurmuştur. JİTEM bu 2’nci kuruluşun göbeğinden çıkarılmıştır. Operatif istihbarat yapma amacıyla kurulmuştur. Bunu ben kurdum. Bu kuruluş Jandarma Genel Komutanı onaylı değildi. Deşifre edilmesine tahammül yoktu.”

– “Elemanlarını Türkiye genelinden ben seçtim. 10 bin erkek, 650 bayan, 20 doktor, 30 da erkek ve bayan hemşire vardı. JİTEM 1990 yılından sonra donmaya bırakılmıştır. Şu anda bile JİTEM’in 10 bin elemanı, 5 tane arşiv sorumlusu vardır. Arşivde 10 bin kişinin kod adları kayıtlıdır.”

ARİF DOĞAN’IN BAŞKA BİR AÇIKLAMASINDA İSE;

Davada ilk savunmasında “Ben vatan haini değilim. Suçlu olsaydım adaleti size bırakmaz, kendi cezamı kendim verirdim” demişti. Arif Doğan, duruşmada Genelkurmay Başkanlığı’nın uzun süre varlığını kabul etmediği faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulan JİTEM’i kurduğunu söyleyerek “Evet, ben kurdum. Yıllardır diyorum. Bunu söylerken de ben askeri literatürün dışına çıkıyorum. ‘JİTEM yok’ diyenlere de ‘hodri meydan’ diyorum. Var mı yok mu görsünler” demişti.

Arif Doğan devletin kara kutusu olarak ve çoğu faili meçhul cinayetlerin baş şüphelisi olarak bilinen Mahmut Yıldırım’ın bizlerin çok yakından tanıdığı YEŞİL’in yaşadığını iddia etmiştir.

ÇOK KONUŞULAN SES KAYDI:

Ses kaydında çok çarpıcı iddialar var ne kadar yalanlasa bile bu ses kayıtlarını paylaşmak istiyorum.

 

Umarım Ahmet Cem ERSEVER’in ölümüne de sebep olmamıştır. Ahmet Cem Ersever’in derdi aşkı vatanıydı ve konuşacağım dedi bıktım dedi öldürdüler burdan Ahmet Cem Ersever (kod adı ACE) saygıyla selamlıyorum.

Arif Doğan’ın verdiği bilgiler hala korunmaktadır. 9 çuval bilginin içinde ne olduğu bilinmez ama korunması gerektiği ve ülkede yer yerinden sallayacak dökümanlar devletle kalmalı ve kamuoyuna paylaşılmamalıdır.

Yazdığı tek kitap ise JİTEM’İ BEN KURDUM adlı kitaptır.

Kendisi 17 Ekim 2014 yılında Ankara GATA’da tedavi görürken hayata gözlerini yumdu ve daha bilinmedik nice sırları kendisiyle beraber toprağa götürdü.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here