JİM CARREY KİMDİR ?

0
63
Jim Carrey Hayatı ve Filmleri

JİM CARREY

Birçoğumuz "Ace Ventura" diye tanıdık onu; kayıp hayvanların peşinde, bazen "Stanley" oldu yeşil yüzüyle, "Truman" olarak bildik ada olan bir platformda, 30 yıl boyunca sıkışıp kaldığı zamanlarda, fakat oyunculuğu ve mimikleri ile birçok insanı kendisine hayran bırakan ve asıl ismi "James Eugene Carrey" olan "Jim Carrey" 17 Ocak 1962 yılında Kanada'da 4 çocuklu bir ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya geldi.

 

Birçoğumuz “Ace Ventura” diye tanıdık onu; kayıp hayvanların peşinde, bazen “Stanley” oldu yeşil yüzüyle, “Truman” olarak bildik ada olan bir platformda, 30 yıl boyunca sıkışıp kaldığı zamanlarda, fakat oyunculuğu ve mimikleri ile birçok insanı kendisine hayran bırakan ve asıl ismi “James Eugene Carrey” olan “Jim Carrey17 Ocak 1962 yılında Kanada’da 4 çocuklu bir ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya geldi.

 

 17 Ocak 1962 yılında Kanada'da 4 çocuklu bir ailenin en küçük bireyi olarak dünyaya geldi.

Çocukluğu dönemlerinde mimikleri ile çeşitli hareketler yaparak yeteneğinin farkına varmış, insanları güldürmüş ve bunu kullanmaya başlamıştır. İnsanları güldürmeye daha küçük yaşlarda başlayan Carrey’nin, kolej yıllarında ise  derslerde akıllı durması için öğretmenleri, onun her gün, az bir süre stand up yapmasına izin verirlerdi. Birçoğumuzun hayalindeki hayatı yaşayan Carrey,  çok da iyi bir gençlik dönemi geçirmedi aslında.

Ekonomik bozuklukları babasının işini kaybetmesi ile başladı. Bulundukları evden taşınmak zorunda kaldılar. Bazen çadırda yaşadılar ve bununla da kalmadı ; babası hayata veda etti.Yılmayan Carrey birçok kapı çaldı, birçok yere CV bıraktı ve ufak rollerde oynamaya başlamıştı.

Oyunculuk deneyimleri 1970’li yıllarda ufak rollerle başladı ve şöhret basamağını 1993 yılında “İn Living Color” isimli TV programı ile gerçekleştirdi. Bir yıl sonra ilk filmi olan ; “Ace Venture – Pet Detective” ile ekranlara yansıdı. Bu filmini aynı yıl içerisinde sırasıyla “The Mask” ve “Salak ile Avanak” filmi takip etti ve artık ismini duyurmuştu Carrey.

The Mask filmi ile gişe rekoru kırmış ve artık tamamen ismini duyurmuştur. Ayrıca MTV tarafından en iyi komedi ödülüne layık görülmüştür. “

1998 yılında ise komedi filmlerinden uzaklaşarak, “Truman Show” ile uzun bir drama oyunculuğu serüvenine başlamış ve 2008 yılına kadar  sergilemiş olduğu oyunculukla sadece komedi alanında değil, drama alanında da kendisini kanıtlamıştı.
Empire Magazine isimli dergide; son zamanların “En İyi 100 Sinema Yıldızları” listesinde ise 54. sıraya girdi Carrey.

2004 yılında ABD vatandışlığını da alarak; hem Amerika hem Kanada vatandaşı olmuştur.

2015 yılının Eylül ayında sevgilisi Courtney White, Los Angeles’taki evinde, aşırı doz uyuşturucu kullanımından dolayı ölü bulunmuştur.
Ünlü aktör hala Los Angeles’ta yaşamaktadır.

Ses getiren bazı filmlerini sıralayacak olursak;

 

⦁ Eternal Sunshine (Sil Baştan- 2004 )

Eski sevgilisi Clementine (Kate Winslet)’in, Joel Barish (Jim Carrey)’ le olan geçmişini hafızasından tıbbi bir yolla sildirdiğini öğrenen Carrey; aynı uygulamaların kendisi içinde yapılmasına, eski sevgilisini unutmaya karar verir ve derin bir uykuya dalar. İşlem gerçekleşirken; sevgilisi ile olan geçmişi gözleri önüne gelir ve müdahaleyi durdurmaya çabalar; aslında “Joel Barish”, Clementine’ yi unutmak istemiyordur.

 

 

 

 

⦁ Yes Man (Bay Evet – 2008)

Hayatı, “hayır” kelimesi ile geçen ve bir kredi firmasında çalışan Carl Allen (Jim Carrey); çevresindeki herkesin onlara “hayır” dediği için uzaklaştığını ve yalnız kalacağını anlayınca; herşeye “evet” diyebilmeye yardımcı olan bir programa kaydolur. Hayatı inanılmaz bir şekilde değişen Carl; bunun da çok iyi bir fikir olmadığını ilerleyen süreçte farkeder.

 

 

 

⦁ The Mask (Maske – 1994)


Stanley (Jim Carrey), hayatına iyi bir banka memuru olarak devam ederken; antika bir maskeyi takması ile birden bire hayatı değişir. İnanılmaz güçlere sahip yeşil yüzlü bir yaratığa dönüşür ve bu güçlerini kullanmaya başlar. İstemeden de olsa bir mafya liderinin hedefi haline gelir.

 

 

 

 

⦁ Truman Show (1998)

“Truman Burbank” isimli karakterimiz, sıradan hayatını yaşadığını zannederken, aslında hayatı 24 saat boyunca televizyona program olarak yansıtılan bir insandır. Tüm yakın çevresi, akrabaları ve yaşadığı olaylar; senaryo ve rollerden oluşan Truman, farkında olmadığı bu yaşantıda, bir sigortacı olarak çalışıyordur. 30 yaşına gelen Truman’ın bir adada büyük bir platform stüdyoda olduğundan haberi yoktur. Hep kuşkulanan Truman, merakının peşinden gider ve yapımcı firma artık merakını giderememeye başlar. Ve asıl şok başlar ki; Truman normal bir hayatı yaşamadığını, aslında bir adada bir platformda yaşadığını öğrenmiştir.

 

 

 

⦁ Ace Ventura – Pet Detective (Hayvan Dedektifi – 1994)

Ace Ventura, çalınan hayvanları bulan ve çalanların neden bu hırsızlığı yaptığını öğrenmek için çabalayan, düşük maliyetli bir dedektifdir. Miami Dolphins takımının maskotu olan balina Snowflake’ in çalınması ile yeni bir göreve başlayan Ventura, takımın oyuncularının da ortadan kaybolduğunu fark eder. Büyük finale iki hafta kala Snowflake’i ve takımın diğer oyuncularını da bulmuştur.

 

 

 

Jim Carrey’nin almış olduğu ödüller;
⦁ 1995 – En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Salak ile Avanak
⦁ 1995 – MTV Film Ödülü – En iyi Öpüşme, Salak ile Avanak
⦁ 1996 – People’s Choice Ödülü – En iyi komedi aktörü
⦁ 1996 – En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Ace Ventura
⦁ 1996 – MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu, Ace Ventura
⦁ 1997 – MTV Film Ödülü – En iyi kötü karakter, Baş Belası
⦁ 1997 – En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Baş Belası
⦁ 1998 – En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Yalancı Yalancı
⦁ 1998 – Altın Küre Ödülü – En iyi aktör (Drama), Truman Show
⦁ 1999 – MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu, Truman Show
⦁ 1999 – Boston Society of Film Critics Ödülü – En iyi aktör, Ay’daki Adam
⦁ 1999 – Altın Küre Ödülü – En iyi aktör, Ay’daki Adam
⦁ 2000 – ShoWest Yılın Erkek Starı

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here