Jenson Button Aslında Kimdir ?

0

JENSON BUTTON

19 OCAK 1980 / İNGİLTERE

Birçok dalı bulunan spor dünyasının; ilginç, extrem ve heyecanlı olan bir branşı da kuşkusuz Formula 1 yarışlarıdır. Birçoğumuzun kullanmak için nelerini feda etmeyeceği o hız canavarı araçlarla, belirli etap ve pistlerde boy ölçüşen pilotların tek gayesi, yarışları lider tamamlamaktır. Ülkemizde de düzenleniyor olan Formula 1 yarışlarının bazı spor dallarına göre takipçisi az olsa da, gözardı edilmemesi gereken bir spordur. Son zamanlarda yaygınlaşan bu spor dalı, beraberinde seyir zevki yüksek bir popülarite de getirmiştir.

 

Birçok dalı bulunan spor dünyasının; ilginç, extrem ve heyecanlı olan bir branşı da kuşkusuz Formula 1 yarışlarıdır. Birçoğumuzun kullanmak için nelerini feda etmeyeceği o hız canavarı araçlarla, belirli etap ve pistlerde boy ölçüşen pilotların tek gayesi, yarışları lider tamamlamaktır. Ülkemizde de düzenleniyor olan Formula 1 yarışlarının bazı spor dallarına göre takipçisi az olsa da, gözardı edilmemesi gereken bir spordur. Son zamanlarda yaygınlaşan bu spor dalı, beraberinde seyir zevki yüksek bir popülarite de getirmiştir.

   Belki de bu sporu daha cezbedici hale getirenler pilotların ta kendisiydi. Geçirdiği kayak kazası sonucu hala tedavi gören “Yağmurların Efendisi” lakaplı Micheal SCHUMACHER’ de bu isimlerin başında gelir sanırım. Schumi ile birlikte yarışmış olan ve belki de Formula 1′ in gelecekteki efsane isimlerinden biridir; Jenson BUTTON.

 

Tam adı, Jenson Alexander Lyons BUTTON olarak bilinen pilotumuz, 19 Ocak 1980 yılında, İngiltere' nin Somerset kentinde Dünya'ya gelmiştir. Ailenin tek erkek çocuğu olan Button'un 3 ablası vardır. Formula 1 merakı hiç kuşkusuz babasından gelmektedir ki babası John Button; eski bir rallikrosçudur. Button 8 yaşındayken, doğum gününde babasının ona almış olduğu karting arabasıyla ilk yarış deneyimlerine başladı diyebiliriz. Henüz 11 yaşındayken düzenlenen "Britanya Cadet Karting Şampiyonası' nda" 34 yarışın tamamını kazanarak, o yaşında büyük bir başarı elde etmiştir. 1997 senesinde "Avrupa Süper A" yarışlarını da galip bitirerek, "Ayrton Senna Hatıra Kupası" nı kazanmıştır.Tam adı, Jenson Alexander Lyons BUTTON olarak bilinen pilotumuz, 19 Ocak 1980 yılında, İngiltere’ nin Somerset kentinde Dünya’ya gelmiştir. Ailenin tek erkek çocuğu olan Button’un 3 ablası vardır. Formula 1 merakı hiç kuşkusuz babasından gelmektedir ki babası John Button; eski bir rallikrosçudur. Button 8 yaşındayken, doğum gününde babasının ona almış olduğu karting arabasıyla ilk yarış deneyimlerine başladı diyebiliriz. Henüz 11 yaşındayken düzenlenen “Britanya Cadet Karting Şampiyonası’ nda” 34 yarışın tamamını kazanarak, o yaşında büyük bir başarı elde etmiştir. 1997 senesinde “Avrupa Süper A” yarışlarını da galip bitirerek, “Ayrton Senna Hatıra Kupası” nı kazanmıştır.

18 yaşındayken, “Avrupa Formula Ford” yarışlarında 9 yarış birinciliği kazanarak, “Britanya Yarış Pilotları Derneği” tarafından “Genç Pilot Ödülü” ‘ nü kazandı ve bu ödül aynı zamanda McLaren-Mercedes ile test sürüşü anlamına gelmekteydi.
Button 1999 yılında Formula 1’in alt kategorisi olan Formula 3 ‘te yarışmaya başladı. Şampiyona’ da üçüncülüğü elde etmiş olsa da, Silverstone, Pembrey ve Thruxton pistlerindeki yarışları birincilikle bitirerek sezonu en iyi kapatan çaylak pilot oldu.

WilliamsF1 takımının sahibi Frank Williams, 2000 yılından itibaren yarışlara Jenson BUTTON ve Ralf Schumhacer ikilisiyle katılacağını açıkladı.

 

 

Formula 1 heyecanına 2000 yılında Avurstralya Grand Prix'inde start alan Button, WilliamsF1 takımı ile yarışmıştı. 2. yarışı olan Brezilya Grand Prix' inde 6. sıraya yerleşip 1 puan alarak "Formula 1 Yarışlarında Puan Alan En Genç Pilot" rekorunun sahibi oldu. Belçika Grand Prix' inde de tüm dikkatleri üzerine toplayan genç pilot, yarışta 4. olarak sezonun en iyi başarısını gösterdi. Sezon sonunda İtalya Grand Prix yarışında geçirdiği kaza ile sıralamada takımını geriletmiş ve sezon sonunda Benetton Formula takımına kiralanmıştı.Formula 1 heyecanına 2000 yılında Avurstralya Grand Prix’inde start alan Button, WilliamsF1 takımı ile yarışmıştı. 2. yarışı olan Brezilya Grand Prix’ inde 6. sıraya yerleşip 1 puan alarak “Formula 1 Yarışlarında Puan Alan En Genç Pilot” rekorunun sahibi oldu. Belçika Grand Prix’ inde de tüm dikkatleri üzerine toplayan genç pilot, yarışta 4. olarak sezonun en iyi başarısını gösterdi. Sezon sonunda İtalya Grand Prix yarışında geçirdiği kaza ile sıralamada takımını geriletmiş ve sezon sonunda Benetton Formula takımına kiralanmıştı.

Benetton takımını; yarışlara geri dönebilmek için satın alan Renault takımında yarışlara başlayan Button, sezonu 7. sırada bitirebildi. Fernando Alonso ile yerini değiştiren Button, BAR-Honda takımına geçti.

 

 

BAR takımındaki sezonunun en iyi derecesi, Avusturya Grand Prix’ inde yakalamış olduğu dördüncülüktü.
2004 yılında takım, Formula Markalar Klansmanı’ nı Ferrari’nin ardından 2. sırada bitirmiş ve Button kariyerinin ilk podyum finişini kazanmıştı. Sezon boyunca kazandığı diğer 9 finişin ardından sezonu 85 puan alarak 3. sırada tamamladı.
2005 senesi Button için pek de beklediği şekilde geçmeyerek birçok olumsuzlukları beraberinde getirdi. Takım içi yönetim değişiklikleri, araçlarda meydana gelen ve düzeltilemeyen arızalar ve illegal yakıt sistemi ile yarıştan diskalifiye edilmeleri. Eski patronu Williams’ın bazı itirazları haklı görünerek, Button’a, Williams F1 takımına ödenmek üzere 30 milyon dolar tazminat cezası verildi.

   BAR takımındaki sezonunun en iyi derecesi, Avusturya Grand Prix' inde yakalamış olduğu dördüncülüktü. 2004 yılında takım, Formula Markalar Klansmanı' nı Ferrari'nin ardından 2. sırada bitirmiş ve Button kariyerinin ilk podyum finişini kazanmıştı. Sezon boyunca kazandığı diğer 9 finişin ardından sezonu 85 puan alarak 3. sırada tamamladı. 2005 senesi Button için pek de beklediği şekilde geçmeyerek birçok olumsuzlukları beraberinde getirdi. Takım içi yönetim değişiklikleri, araçlarda meydana gelen ve düzeltilemeyen arızalar ve illegal yakıt sistemi ile yarıştan diskalifiye edilmeleri. Eski patronu Williams'ın bazı itirazları haklı görünerek, Button'a, WilliamsF1 takımına ödenmek üzere 30 milyon dolar tazminat cezası verildi.
2006-2008 sezonlarını BAR takımını satın alan Honda ile geçiren Button, Honda’nın araçlarını geliştiremediklerini ve “tam bir felaket olduğunu” öne sürerek beklentileri karşılayamadı. Honda takımı; araç ile ilgili olumsuzlukları gidermediğinden dolayı sezonu 18. sırada tamamlayınca, küresel kriz bahane gösterilerek, takımı satışa çıkardığını duyurdu.
Formula 1 den çekildiğini bildiren Honda, 2009 yılı içerisinde takım ismini Brawn GP olarak değiştirerek Formula 1 yarışlarına tekrar döndü ve sponsor bulabilmek için test sürüşlerine başlandı.
Sezonun ilk yarışı olan Avustralya Grand Prix’i ve Malezya Grand Prix’i kazanan Button, yağmurlu bir güne denk gelen Çin Grand Prix’ inde üçüncülükle bitirdi. Ardı sıra gelen yarışlarda; “Bahreyn, İspanya, Monaco ve Türkiye Grand Prix’lerini” de kazanarak, sezondaki ilk 7 yarışın, 6 ‘sını kazanmış ve “bir sezona en iyi başlama” başarısı alan tarihteki 3. pilot olmayı başarmıştır.
Sezonun diğer yarışlarında iyi bir performans yakalarken; sezonun son yarışı olan Abu Dabi Grand Prix’ ini 3. sırada bitirerek, totalde 95 puan ile “2009 Formula 1 Dünya Şampiyonu” oldu.

Bu başarısının ardından; Vodafone McLaren-Mercedes ile 3 sezon için toplamda 40 milyon lira değerinde bir sözleşme imzalayan Button; yeni takımında ilk sezonunu 5. sırada tamamlamıştır.

   Spor hayatının yanı sıra 4 adet kitap yazan ünlü sporcu, 2014 yılında Jessica Michibata ile hayatını birleştirmiş ve eşiyle Monaco’da yaşamaktadırlar. Zaman zaman eşiyle birlikte İngiltere ve Bahreyn’ de de ikamet eden Button; cross bisiklet ve sörfcülükle de ilgilenmektedir.

Kariyerine McLaren-Mercedes takımı ile devam eden sporcu; 2000 yılında BBC tarafından “Yılın Genç Sporcusu Ödülü” ne layık görülmüştür. 2010 yılında ise “Yılın Çıkış Dalında Laureus Dünya Spor Ödülü” nü almıştır.

Kariyerine McLaren-Mercedes takımı ile devam eden sporcu; 2000 yılında BBC tarafından "Yılın Genç Sporcusu Ödülü" ne layık görülmüştür. 2010 yılında ise "Yılın Çıkış Dalında Laureus Dünya Spor Ödülü" nü almıştır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here