Jean Paul Sartre’ye Göre Aşk…

1

Aşk, varoluş sebebimiz,herkesin yaşamak istediği,yaşayanların belki de nefret ettiği duygu…Aşk üzerine o kadar çok konuşulur ki psikoloji,felsefe,astroloji daha bir çok alanda konuşulur. Peki ama biz aşkın ne olduğunu gerçekten biliyor muyuz? Ya da aşk bilmemiz gereken bir şey mi? Herkes için aynı olan bir şey mi?

Varoluşçu Fransız yazar Jean Paul Sartre, sözleri ve kitaplarıyla olduğu kadar düşünceleriyle de 20.yüzyıla damgasını vurdu. Aşkı da böyle tanımlamış. Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır.Boşuna bir çaba,çünkü insan kendi bilincine mahkumdur”. Ne söz ama!

Burada yazarın söylediği sözden benim anladığım; Aşkın mümkün olamayacağı, aşk kendinden bir insan kopyalamaya çalışmak,aynı düşünmeye çabalamak, bir bütün olmak.Eğer öyleyse insan kendi bilincini neden değiştiremez? Görev mi sorumluluk mu bu bilinç. İstersek neden olmasın diyorum sonra  her istediğimiz olmuyor diyor hayat. Aşk, nefret kadar kuvvetli bir duyguysa eğer, aşk çok keskinse, aşk insanı mahvediyorsa neden bir olamıyor bu bilinçler? Ya aşkta sorun var ya da Sartre haklı.

Ne diyelim ki aşk istiyoruz biz mutlu olmak istiyoruz hevesimizi kırma yazar beyefendi Aşk mutluluk mu peki? Belki hüzün,öfke,sorun getirecek. Oldukça karmaşık bir konu değil mi bu aşk. O zaman herkes kendi aşkını yaratsın herkes kendi için aşkı tanımlasın ve ona inansın sıra bende benim için aşk; Nefretle sevebilmektir.

Kiminiz için aşk mutluluktur kiminiz için hüzün. Büyük adamlar,yazarlar,psikologlar daha çok söz söyleyecektir. Önemli olan sizsiniz, sizin düşündükleriniz söylenen her bir söz yazılan her yazı başkaları için ışık da olacaktır elbet. Jean Paul Sartre‘nin bu yazıyı yazmama ışık tutabilmesi gibi…

 

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here