Japonya Hakkında Herşey

0

“Doğan Güneşin Ülkesi”

Japonlar Japonya’ya Nippon diyorlar. Bu ismi oluşturan kanji karakterler güneş ve köken anlamına gelmekte bu yüzden “Doğan Güneşin Ülkesi” olarak da biliniyor. Kanji demişken gelin ülkenin güzelliklerinden bahsetmeden önce biraz dillerinden bahsedelim.

Japoncada 3 adet yazım şekli bulunmakta. Birincisi hiragana yani Japonların normal alfabesi. İkincisi katakana. Bu daha çok yabancı dillerden gelen kelimeleri yazmak için kullanılır. Mesela adınız Japoncadan farklı bir dildeyse katakana alfabesiyle yazmanız gerekir. Üçüncüsü ise kanji alfabesi. Çinceden gelmiştir. Bu alfabede çizdiğimiz her harf bir veya birden fazla kelimeye karşılık geliyor.

Ama Japonca öğrenmeye meraklıysanız hemen öyle gözünüz korkmasın çünkü Japoncanın bizim kullandığımız latin harfleriyle yazımı da mevcut. Buna da romaji demişler.

Dilerseniz Japonya’dan bahsetmeye devam edelim. Japonca aslında Türkiye’nin neredeyse yarısı kadar yüz ölçümüne sahip bir ada ülkesi dolayısıyla sınır komşusu yok. 125 milyondan fazla nüfusu, imparatorluk sarayları, köklü tarihi, mabetler ve tapınakların yükseldiği manzaraları, modern üniversiteleri ve gelişmiş ekonomisi ile günümüzün en dikkat çeken ülkelerinden biri olmuştur. Başta başkent Tokyo olmak üzere Kyoto, Osaka, Yokohama ve Nagaya gibi önemli şehirleri barındırmakta. Özellikle de Kyoto’nun kaderi İstanbul’a benziyor biraz. O da eski bir imparatorluk başkenti. Tarihi boyunca birçok savaş ve yıkım görmüş bir şehir fakat 1600 Budist mabedi, 400 Şinto tapınağıyla ve özgün mimarisiyle tam bir kültür başkenti.

ÜNLÜ JAPON YEMEKLERİ

1.Pirinç Pilavı(Gohan)

Japonya’da her öğün yenen pirinç pilavı, öğle ve akşam yemeklerinde yan yemek, sabah kahvaltısında ise çiğ yumurta ve soyu sosu veya diğer soslar ile karıştırılarak ana yemek olarak yenilmektedir.

 

 

2.Onagiri

Etrafı nori(kurutulmuş yosun) ile kaplı sushi pilavından yapılan yapılan ve ortasında umeboshi(turşusu yapılmış Japon eriği), karides, tavuk, ton balığı vb. bulunan bir yiyecek.

 

 

3.Okonomiyaki

Bu yemeğe ise un, lahana, et, deniz mahsulleri ile hazırlanan bir tür Japon pizzası olarak adlandırılmaktadır.

 

 

 

4.Miso Çorbası

Dashi ve yumuşatılmış miso sosunun karıştırılmasıyla hazırlanan geleneksel bir Japon çorbasıdır.

 

 

5.Sushi

Sushi birçok kişinin düşündüğünün aksine çiğ balık değil sushi sirkesi ile hazırlanmış sushi pilavı yemekleridir. Çiğ balıkla hazırlanan yemek sashimidir. Birçok çeşidi vardır fakat illa balıkla hazırlanma şartı yoktur.

 

 

 

 

Şimdi Japonya hakkındaki az bilinen ilginç bilgilerden bahsedelim:

 • Tokyo, 38 milyon nüfusuyla dünyadaki en kalabalık metropol olma özelliğini taşıyor.
 • Osaka’da bulunan 16 katlı “Gate Tower” binasının içinden otoyol geçiyor

 • Japonya’da yoğun saatlerde insanları metroya sığmaları için ittiren görevliler var. Bunlara “Oshiya” deniyor.

 • Ülkede 100 yaşın üzerinde 50.000den fazla kişi yaşıyor. Bu nedenle uzun yaşam denilince aklımıza ilk gelen yerlerden. Ülkenin büyüklerini onurlandırmak için her yıl yaşlılara saygı günü düzenlenip ulusal tatil ilan ediyorlar.
 • Eğer biri trenin önüne atlayarak intihar ederse ailesinden ten şirketinin bütün zararı tahsil ediliyor.
 • Dünyanın en dakik havalimanı Osaka Kansai Havalimanı’dır. Japonyada trenlerin ise ortalama yıllık gecikmesi 18 saniye.
 • Titanik kazasından kurtulan tek Japon hayatının sonuna kadar diğer arkadaşları ile ölmediği için bir korkak olarak anılmıştır.
 • Son yıllarda azalsa da hala intihar oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden birisi. Buna karşılık Japonya, suç oranlarının oldukça düşük olmasıyla en güvenli ülkelerden birisi.
 • Öğrenciler okullarda kullandıkları alanların temizliklerini kendilerini yapıyorlar. Buna tuvalet temizliği de dahil. Burada amaçları temizliğin ne kadar önemli olduğu gerçeğini  küçük yaşta öğrencilere kazandırmak.
 • Ülkede her yıl milyarlarca manga denilen çizgi romanlardan satılıyor. Öyleki  çizgi romanlar için harcanan kağıt miktarı, tuvalet kağıdı için harcanandan daha fazla.
 • Kapsül oteller az alana çok insan sığdırmak amacıyla ilk olarak 1979’da Japonya’nın Osaka şehrinde yapılmıştır. Tek kişilik, hizmet gerektirmeyen, ucuz ve misafirlerin temel ihtiyaçlarını giderecek şekilde dizayn edilen oteller klostrofobisi olanlar için pek uygun bir seçenek olmayabilir.
 • Japonya hakkında bilgi denilince ülkenin %100’e yakın okuma yazma oranından söz etmemek olmazdı. Ayrıca 19 Nobel ödülü,dünya sıralamalarında her yıl kendine üst sıralarda yer bulan eğitim sistemleri küresel başarılara imza atmakta.
 • Batı Japonyanın Çugoku bölgesinde bulunan Hiroşima, nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir olarak dünya tarihindeki yerini almıştır.

İNSANLIK TARİHİNDEKİ KARA LEKE

 6 Ağustos 1945 Pazartesi günü saatler 08.15’i gösterirken Amerika Birleşik Devletleri o nükleer saldırıyı gerçekleştirdi. Atom bombası, Hiroşima’ya tam 43 saniyede düştü ve saatler 08.16’yı gösterirken yaklaşık 600 metre yükseklikte patladı. Düştüğü yere 500 metre uzaklıktaki alan içindeki tüm insanların yüzde doksanının ölümüne neden oldu. İlk anda 70 bin kişinin yaşamına bir anda son veren saldırı, takip eden hafta içerisinde ise 30 binden fazla kişinin hayatına mal oldu.

Hiroşima’daki saldırıdan sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’de ikinci saldırı gerçekleştirildi. Bombanın atılmasından hemen sonra yayılan radyasyon,birçok insanda çeşitli radyasyon hastalıklarına ve yeni doğan bebeklerin genetik hastalıklara maruz kalmasına neden oldu.

Saldırıdan sonra şehirde yıllarca bitki bile yetişemeyeceğini iddia edenlere en iyi cevabı vermek ve gelecek nesilleri bu katliam konusunda bilinçlendirmek amacıyla yıllardan beri iktidara gelen tüm Japon Hükümetleri, şehrin bir park gibi inşa edilmesi için çalıştı.

 • Atom bombalarının patladığı anda Hiroşima ve Nagazaki kentlerinde bulunup hayatta kalan nükleer gazilere “hibakusha” adının verilmesi kararlaştırıldı. Japon Hükümetinin 31 Mart 2007 tarihli araştırmasına göre bugün 400 bin civarında hibakusha halen hayattadır.
 • Nazım Hikmet’in Hiroşima’ya olan hassasiyeti ise Japon halkının gönlünde ayrı bir yer edinmiştir. Şairin, atom bombasıyla 7 yaşındayken öldürülen bir kız çocuğunun on yıl sonraki barışa çağrısını anlatan “Kız Çocuğu” adlı şiiri, Hiroşimadaki anma törenlerinde defalarca okundu ve aynı zamanda şiir birçok sanatçı tarafından bestelenerek seslendirildi.

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here