Japonya Festivaller Ülkesi.

0

Shichi-Go-San festivalinin, Heian Dönemi’nde saray soylularının çocuklarının orta çocukluk dönemine geçişini kutlamak için başladığı söylenir. Festival Kamakura Üç, beş ve yedi yaşları, tek rakamların şanslı olduğunu söyleyen Japon nümerolojisi ile tutarlıdır.  Dönemi’nden 15Kasımda kutlanır.. Japonya’da aslında birçok kutlamalar hakimdir bunlar :1 Ocak – Yeni Yıl

 

Resmi tatildir.Birçok ülkede kutlandığı gibi Japonya’da da kutlanır, hepimizin bildiği gibi yeni yılın başlangıcını ifade eder.

Ocak Ayının 2. Pazartesi Günü – Yetişkinliğe Geçiş Günü 1 Ocak oldukça uğurlu bir gün olarak kabul edilir, sabah erkenden bu yeni başlangıcı temsil eden yeni yılın ilk gün doğumu seyretmeye manzaralı yerlere gidilir. Günün eğlenerek, stresten ve sinirden uzak geçirilmesi için her iş yapılmış ve her yer temizlenmiş olmasına çalışılır. 1 Ocak oldukça uğurlu bir gün olarak kabul edilir, sabah erkenden bu yeni başlangıcı temsil eden yeni yılın ilk gün doğumu seyretmeye manzaralı yerlere gidilir. Günün eğlenerek, stresten ve sinirden uzak geçirilmesi için her iş yapılmış ve her yer temizlenmiş olmasına çalışılır.

 

3 veya 4 Şubat – Setsubun (Fasulye Serpme Töreni)

Geleneksel bir festivaldir. Eski Japon takvimine göre bahar başlangıcının arifesi kabul edilir. İnsanlar kötülükleri, kötü ruhları uzaklaştırmak için toprağa, ev veya tapınakların etrafına kavrulmuş soya fasulyesi serperler. Setsubun kelime anlamı olarak “mevsim değişimi” anlamına gelen ve Çin takvimine göre ilkbaharın ilk günü olarak kabul edilen Şubat ayının 3 veya dördünde (“Rishhuri”) yapılan geleneksel Japon festivallerdir.
Japon tarihine baktığımızda birçok dönemlerde baharın başlangıcı ile kötü ruhları kovmak amacı il yapılan birçok tören görürüz.
Örneğin 13. yyda sardalye kafalarının yakılması ile oluşan ağır koku, yanan odun ateşi ve davul sesleri ile kötü ruhları kovma adeti görünür..

11 Şubat- Ulusal Kurtuluş Günü 

Resmi tatildir. Adından da anlaşılacağı gibi ulusun kurtuluşu kutlanır. Bizdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi olmalı..

3 Mart – Hinamatsuri (Kız Çocukları Festivali)
Geleneksel bir festivaldir. Bu festival kız çocuklarının mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini dilemek için yapılır. Bebek Festivali de denir. İlk bahar Japonya’nın en çok beğenilen sembollerinden biridir. Sakura (kiraz çiçekleri) Mart ayı sonunda açmakta ve Nisan ayı boyunca özellikle Kyushu bölgesinde muhteşem manzaraların oluşmasını sağlamaktadır. Daha sonra hanami (çiçek sergileri) dönemi gelir ve binlerce insan bu festivallere katılarak sergilenen çiçekleri ilgiyle izlerler. Hanami geleneği Heian döneminden beri (794~1185) mevcuttur ve Japonların ne kadar doğayla iç içe olduklarının en önemli kanıtlarından biridir. Yetiştirilen çiçeklerin kısa zamanda kaybolan muhteşem görüntüleri insanlara dünya yaşamının ne kadar fani olduğunu hatırlatmaktadır.
20 veya 21 Mart – Bahar Ekinoks Günü

Resmi tatildir. İnsanlar doğaya şükranlarını sunar. Canlılara besledikleri sevgiyi gösterirler.

29 Nisan – Yeşil Çevre Günü

Resmi tatildir. İnsanların doğaya saygı duymasını ve doğadan keyif almasını teşvik eden bir tatildir. 1988’e kadar bu gün; ağaç dikmeyi çok seven İmparator Showa’nın doğum  günü olarak kullanılmaktaymış, 2007’den itibaren bu gün  Showa Günü olarak isimlendirilmiş.

29 Nisan – 5 Mayıs – Altın Hafta

Geleneksel bir festival denebilir. Birbirini takip eden bu tatil günlerinde pek çok aile Japonya içinde veya dışında tatile çıkar.

3 Mayıs – Anayasa Günü

Resmi tatildir.  Japon anayasasının yürürlüğe girmesi anısına kutlanmaktadır.

5 Mayıs – Çocuklar Günü

Resmi tatildir. Eskiden bu güne Tango no Sekku denilirmiş. Daha çok erkek çocukları için kutlanırmış ancak günümüzde bütün çocuklar için kutlanmaktadır.

Mayıs Ayının 2. Pazar Günü Anneler Günü

Haziran Ayının 3. Pazar Günü – Babalar Günü

7 Temmuz – Tanabata (Yıldız Festivali)

Geleneksel bir festivaldir.

Temmuz Ayının 3. Pazartesi Günü Deniz Günü

Resmi tatildir.  Deniz ülkesi olan Japonya’da deniz nimatlerine karşı şükranların sunulduğu gündür.

Ağustos Ayı Ortaları – Bon Festivali

Geleneksel bir festivaldir. Bir Budist etkinliğidir. Geleneksel olarak, ataların ruhlarının yollarını kolay bulması amacı ile kapı önlerine fenerler asılır, obon dansları yapılır (bon odori), mezar ziyaretleri yapılır ve evde bulunan Butsudan’ların önüne ve tapınaklara yemekler konulur. Obon sona erdiğinde ruhların tekrar yollarını bulabilmesi amacı ile deniz veya nehirlere yüzen fenerler konulur. Bu gelenek halen çok sıkı bir şekilde icra edilmektedir.

Eylül Ayının 3. Pazartesi Yaşlılara Saygı Günü

Resmi tatillerdendir. Bu gün Yaşlılara daha çok saygı gösterilir ve uzun ömürleri kutlanır.

Eylül Ayı Ortaları – Sonbahar Mehtap İzlenmesi

Geleneksel bir festival denebilir. Pencere kenarına onigiri(pirinç topları) ve çeşitli otlar konularak aya sunulur ve bir yandan da  keyifle dolunay izlenir.

22 veya 23 Eylül – Sonbahar Ekinoks Günü

Resmi tatildir. Bu gün insanlar atalarına saygılarını ifade ederler ve ölülerini anarlar.

Ekim Ayının 2. Pazartesi Günü – Spor Günü

Resmi tatildir. İnsanlar bu gün spor yaparak sağlıklı yaşamayı hedeflerler.

3 Kasım – Kültür Günü

Resmi tatildir. İnsanlar bu gün kültürel aktiviteler yaparlar.

15 Kasım – Shichi-Go-San (7-5-3) Festivali

Geleneksel bir festivaldir.

23 Kasım – Çalışanlara Şükran Günü

Resmi tatildir. İşçilere şükran ve saygıların sunulduğu bir gündür.

23 Aralık – İmparator’un Doğum Günü

Resmi tatildir. İnsanlar İmparator Akihito’nun doğum gününü kutlar.

25 Aralık – Noel Günü

Festival gibi kutlanır. İnsanlar bu günde birbirlerine hediyeler verir.

31 Aralık – Yeni Yıl Arifesi

Festivaldir. Aslında bunu da biliyorsunuz ama Japonlarda bu gün Budist inancına göre biraz farklılıklarla kutlanır.

İşte Japonların Ulusal bayramları bu şekilde..

Buna ek olarak okullarda Japonlar yaz tatili ve kış tatili olmak üzere 2 önem tatil yaparlar, yaz tatili temmuz aynın sonundan eylül ayının başına kadar sürer. Kış tatili ise ocak ve şubat ayları arasındadır.

Her ülkenin festivalleri çeşitlilik gösterir..Bizlere ilham olabilir yada bilgi sağlar..İnsanların bulundukları yerlerde eğlenip zaman geçirmelerine neden olurlar..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here