James Webb Uzay Teleskobu

0
37

Yardımcı proje bilim adamı ve NASA astrofizikçi Amber Straughn, JWST’nin “astronomide yeni bir çağ” başlatacağına inanıyor.

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, gökyüzü gökyüzünü keşfetmek için harcadığı 25 yılın ardından emekliliğine ulaştığında, 2018 yılında yükselen yeni şampiyon James Webb Uzay Teleskobu’na (JWST) bakmak zorundayız. JWST, Hubble’ın neredeyse iki katı kadar büyüktür ve 22 metre (72 ayak) güneş ışığına ve 6.5 metrelik bir çapa (21.3 fit) sahip bir ayna ile donatılmıştır. Bu bileşenler, JWST’nin Hubble’tan yedi kat daha fazla ışık toplamasına izin vermek için birlikte çalışır.

Aşağıdaki videoda, yardımcı proje bilim adamı ve NASA astrofizikçi Amber Straughn, Ontario’daki Teorik Fizik için Çevre Enstitüsünde JWST’nin açılışında “Astronomide A New Era” adlı izleyicileri tanıttı.

Bu kabiliyet seviyesi, JWST’nin aylardaki bir aranjman bile teleskoptan kaçamayacağı kadar bayağı imza tespit etmesine izin verecektir. Güçlü büyütme ve çözünürlüğü ile JWST, gelişmiş kızılötesi sensörleri ile büyük patlamayı başaran ve şimdi gece gökyüzünü oluşturan ilk gezegenleri, yıldızları ve güneş sistemlerini tanımlayan galaksilerimizi aydınlatmaya odaklanacak.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here