James Parkinson

0
12

11 Nisan 1755 tarihinde Shoreditch, Londra, İngiltere’de doğmuş. 1784’te cerrah lisansının yanı sıra cerrahlıktan ayrı bir meslek olarak bilinen hekimlik (physician) yapmak için gerekli lisansı edinmemiştir. Tüm hayatı boyunca Hoxton’da çalışmış, baba mesleği olan eczacılıkta yapmaktaydı. Bazı bilim dallarında yapıtlar vermiş politikayla yakından ilgilenmiş ve hastalığının bulgusunu yapmıştır.

Kimya ve paleontoloji aktivisti olan James Parkinson Kimya alanında The Chemical Pocket Book 1799 (Kimya cep kitabı)’nı Paleografi alanında Organic Renains of a Former World, 3 cilt,1804-1811(Eski Bir Dünya’nın Organik Kalınıları), Outlines of Oryctology, 1822, (Mağara Buluntuları Biliminin Ana Çizgileri) yayınlamıştır.

Janes Parkinson 21 Mayıs 1783 tarihinde Mary Dale ile evlendi ve süregelen zaman da 8 çocukları olmuştur.

Politika’yla yakından ilgilenen James Parkinson politik eleştirilerde bulunurdu. 1789-1799 Fransız Devrimi’ni izleyen yıllarda yirmi kadar politik broşür yayınlamıştır. Radikal sosyal reformların yapılmasını istemiştir.

Avan Kamarası’nda halkın temsil edilmesini ve seçimlerde herkesin oy kullanmasını savunmuş bir çok politik dernege üye olmuş 1794’te Kral ||| Jorj’um öldürülmesi için kurulduğu ileri sürülen bir örgütte rol aldığı iddiasıyla sorgulamalar nedeniyle uzun süre hapiste tutulmuşlardı.

1817 yılında yazdığı “An Essay On The Shaking Palsy”(Titremeli Felç üzerine Bir Deneme) Kitabını yazmıştır.

Parkinson hastalıgını anlatmıştır. İlk yakalanan kişi kendisidir.Bu hastalıgı ilk kendinde teşhis etmiştir ve kendi ismini vermiştir.

James Parkinson 21 Aralık 1824 tarihinde shoreditch,Londra,Birleşik Krallık’da 69 yaşında öldü.

Pakinson Hastalığında vücudun hareketlerine ve kişinin ruh haline etki eden önemli bir kimyasal olan depomin üretimi durur.Depomin miktarı azaldıkça Parkinson hastalığının neden olduğu belirtiler baş gösterir.

Pankinson Hastalığı istemsiz titremelerle vücudun tek bir bölümünde başlar ve ilerler küçük motor hareketlerini yapmada güçlük çeker,donuklaşır ve hareketleri yavaşlar konuşma,yeme içme,büyüme gibi..

Parkinson hastalığı erkeklerde kadınlara oranla daha yaygın ve aile bireylerinde Parkinson hastalığı bulunanlar bu hastalığa daha çok yakalanıyor. En çok 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülen bir hastalıktır.

Parkiston hastalığının henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakta.Hastalığı geri döndürmek, ölen beyin hücrelerinin tekrar dopamin üretmesini sağlamak mümkün olmasa da Parkinson tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar beyin tarafından dopamine dönüştürülebilmektedir.

Hastalğın tedavisinde uzun yıllar kullanılan antikolinerjik ilaçlar beklenildiği kadar olumlu sonuç vermeyince cerrahi yöntemlere başvurulmuş ve titreme azaltmak amacıyla bazı sinir tellerinin kesilmesi yoluna gidilmiştir. 1960 sonraların da kullanılmaya başlanan ve depomin öncü maddesi olan “L-Depa” tedavide olumlu sonuçlar vermişse de istenmeyen yan etkiler ilacın kullanımını büyük ölçüde kısıtlamıştır.

Düzenli egzersizler kasların gücünün,esnekliğini ve dengenin korunmasına yardımcı olabilir. Kasların esnetilmesine yönelik yoga hareketleri kişinin duşunun korunmasını sağlar ve stres, kaygıyı azaltarak ruh halini yukarı çeker.

Beslenme’de ise taze sebze ve meyvenin,tam tahıllı gıdaların ve yüksek lif içeren besinlerin tüketildiği bir beslenme şekli hastalık nedeniyle görülen kabızlığı ortadan kaldırabilir.

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here