Jack London’ın İntiharı

0
33

Öncelikle dünyaca ünlü yazar olan Jack London’ın kısaca hayatına değinmek isterim.

Amerikalı başarılı yazar 1876‘da San Fransisco’da doğdu. Annesi Flora Welman ona hamileyken babası William H. Chaney bebeği istemez ve Flora’yı terk eder. Doğumundan sekiz ay sonrasında, ticaret adamı olan John London’la evlendi. Fakat ne talihsizliktir ki uğraştığı işler yolunda gitmedi. Bu şekilde Jack’in çocukluğu maddi sıkıntılarla geçti. Çocukluğundan bu itibaren çalışmaya başladı ve birçok sıkıntıya göğüs gerdi. Okuma yazmayı bizzat kendi çabalarıyla öğrendi ve fırsat bulduğu vakitlerde kitap okuyarak kendini geliştirdi. Eğitimini de tam anlamıyla düzenli bir şekilde tamamlayamadı. Üniversiteyi kazandı fakat maddi sıkıntılar sebebiyle ayrılmak zorunda kaldı. Dolayısıyla hiç diplomaya sahip olamadı. Farklı yazarlardan esinlenerek kendi tarzını belirlemeye çalıştı ve ilk kitaplarını yazmaya başladı. BaştaVahşetin Çağrısı olmak üzere kitaplarıyla ünlenerek kendini dünyaca tanınmış dereceye getirdi.

Kitaplarındaki anlatımlarından da anlaşılacağı üzere intiharının belirtileri kendini göstermektedir. Son zamanlarında çok fazla alkol alması onun intiharının başlıca sebebidir. Kendi haliyle istediği takdirde içkiyi bırakabileceğini öne sürüyordu. Daha sonrasında aksini görünce, yani bırakamayacağını anlayınca hayal kırıklığına uğrar ve bu durumdan Spencersi sezgilerinin iflas ettiğini çıkartır. Başka bir çıkış yolu da olmadığını düşünerek son çareyi intiharda  buldu. Çok zeki bir yazar olan London’ın hayatını sona erer.

Başka bir açıdan içinden bir ses ölümden sonra bir şeyler olacağını söylüyordu. Bu şekilde düşüncelere dalınca bunalıp işin içinden çıkamıyordu be kendini tekrar alkole teslim ediyordu. Bu şekilde devam ederek ünlü yazar hayatına son verdi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here