İzmir’de Selin Hafızası ..

0
39

 

 

1995 yılında 4 kasımda meydana gelmiş olan ve izmir’in merkezinde toplam 65 insanın ölümüne sebep olan korkunç bir felaketti. Felaketin merkezi Karşıyakaydı..  Yamanlar dağından gelen ahırkuyu deresinin taşmasıyla yamanlar-örnekköy-demirköprü-bostanlı hattında bütün evlerin birinci katları tavana kadar su dolmuş ve onlarca insan boğularak can vermiştir.. Geceyarısı başlayıp 4 saat sürmüş ve metrekareye 100 kilogram yağmur düşmüştür. O zamanlar dağdan inen tam yedi dere yatağı vardı. Bunlardan biri girne caddesiydi. Daha sonra bu yataklar kapatılarak ve üstüne evler yapılır, tabii suyun ve tabiatın hafızası insandan güçlü olduğu için böylesi bir felakette su hemen yolunu hatırladı ve denize ulaşmak için saldırmaya başlamıştı …

Sonrasında haftalarca ve aylarca insanlar ölüm acısından başka bir de çamurla, ekonomik zorluklarla mücadele zamanı başlamıştır. Sabaha doğru evlerden ağıtlar yükselmesiyle acının sesi kulaklara ulaşmıştı.. O anda en acısı ise kimi bakkalların o zaman parasıyla bir mumu ve ekmeği 250 bin liraya satmak istemesiydi. bu yerler yine de yağmalanmayıp çoğuna sonradan mühür vurulmuştur.. Karsiyakadaki örnekköy mahallesinin çevresinden ve de içinden geçen derenin, önune çikan mezarliğin bir bölümünü ve içindekilerini de taşımasıyla, çamur içinde kalan felaket bolgesindeki ölülerinin sayımını bir bakima imkansiz hale getirdiği ve de ölü sayisinin hiçbir zaman bilinemeyecegi devasal bir felaketti.. Selin nedeninin demirköprü’nün orada tren yollarinin altinda köprü/gecitler vardir; bunlarin pislik nedeniyle tikanmasi bu nedeniyle sel sularinin birikmesi olduğu söylensede daha sonradan geçitler büyütüldü iş işten geçtikten sonra tabii..

İzmir Büyükşehir Belediyesi selde zarar görenlere çadır dağıtarak yardımcı olmuştur..Bazı kesimide fuar alanı içine bazısınıda huzur evlerine yönlendirilerek ihtiyaçlar karşılanmıştır..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here