İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

1

EGE’NİN İNCİSİ İZMİR

Ege’nin İncisi ”la perle de I’Lonie” İyonya’nın İncisi, yani eski ismiyle Smyrna.

”İzmir’in denizi kız, kızı deniz kokar. Sokakları hem kız hem deniz kokar.” demiş Cahit Kulebi.

İzmir, Türkiye’nin 3. büyük şehri, Ege’nin tüm güzelliklerini barındırmasıyla, 500 yıllık köklü bir tarihe ev sahipliği yapmasıyla, sıcak kanlı, modern, hoşgörülü, samimi insanları barındırmasıyla , her sokağının denize çıkmasıyla, kendine has tadlarıyla, her mevsiminin bahar tadında geçip, güzel bir iklime sahip olmasıyla dikkatleri üzerine toplar.

URLA

İsmi Rumca ”saz” anlamına gelen ”Vurla”dan gelir. Tarihi taş evleri, sessiz ve sakin limanı, zeytinyağlı lezzetleri ve  zengin- çeşitli kültürüyle göz alıcı bir Ege beldesidir. Meşhur Sanat Sokağı’nda tezgahlarda Urlalı halkın kendi el yapımı olan aksesuarlardan satın alabilir; İrmik Hanım Patisserie’nin nefis kek ve pastalarından keyifle yiyebilirsiniz.  Nisan sonu- mayıs başı ziyaret edeceklere, dolma, pilav, turşu yemeleri tavsiye edilir. Ayrıca enginar sevenler Uluslararası Urla Enginar Festivali’ni görmeden dönmemelidir.

 

ŞİRİNCE

İsminden de anlaşıldığı gibi küçük, şirin, Selçuk’a bağlı eski bir Rum köyüdür. Selçuk’a vardığınızda tabelaları izleyin ve biraz zahmetli olmasına rağmen, buraya vardığınızda değdiğini anlayacaksınız. Bir gününüzü ayırarak ya da bir gece konaklayarak bu küçük köyün her yerini gezebilmek mümkün. Matematik Köyü, farklı şehirlerden gelen öğrencilerin bu doğal ortamda konaklayarak, doğayla iç içe bir ders almaları mümkün. Tiyatro Medresesi gibi farklı yapıların bulunduğu yerleri ziyaret edebilirsiniz. Tarihi ve mimarisi yapısı bozulmadan restore edilip korunan, büyüleyici bir atmosfere sahip olan eski evlerin büyük bir çoğunluğu pansiyon olarak kullanılmaktadır.  Kıyafet, ünlü şirince şarabını, sabun, cam işleri gibi çeşitli ürünler ve el sanatları ürünlerini tezgahlarda görebilirsiniz.

 

ESKİ FOÇA

Eğer gürültüden ve kalabalıktan sıkıldıysanız, huzurlu, sakin bir yer arıyorsanız burası tam da size göre. Eski zamanlarda denizde yaşayan fok balıklarından ”Phokaia” dolayı almıştır bu ismi. Kasaba havası görünümünde bir atmosfere, taşlı bir kumsala sahip olan Eski Foça denizinin üzerinde balıkçı
tekneleri bulunmaktadır. Gitmişken Ege otlarıyla yapılmış özel lezzetlerin ve taze balıkların tadına bakmayı unutmayın. Ve mutlaka Girit Sakız Dondurmacısı Nazmi Usta’ya uğramalısınız. Ek olarak, Karataş efsanesinden de bahsetmemek olmaz: Söylenenlere göre bu taşa denk gelen ve üzerine basan kişi, Eski Foça’ya geri gelirmiş.

 

ILDIR

Çeşme’nin 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. 2. derece sit alanı koruması altında olduğundan, doğallığını koruyan köylerden biridir.
2. derece sit alanı: Korunma, koruma ve kullanma koşulları koruma kuralları tarafından belirlenir ve korumaya yönelik bilimsel çalışmalar haricinde aynen korunan alanlardır. Tipik bir balıkçı köyüdür, sahilinde bir çok adacık yer almaktadır. Buranın üzerinde bulunan Zeytin Ağacı’nın ise bir hikayesi var:
Bu ada eskiden Zeki Müren tarafından satın alınmak istenmiş, ancak bu mümkün olmamıştır, bu yüzden o zamandan beri burası ”Zeki Müren Adası” olarak anılmaya başlanmıştır. Köyün tepesinde yer alan Manzara Kafe’de harika manzarayı izlemeyi ve lokma yemeyi unutmayın.  Arkeologların çalışmalarını yürütmekte olduğu Erythrai Antik Kenti’ni de dolaşabilirsiniz.

 

SEFERİHİSAR

Türkiye’nin ilk ”Citta Slow”, yavaş şehri olarak kabul edilir. Şehirleşmeye rağmen, mimari, kültürü, gelenekleri ve göreneklerini koruyabilmiştir. Nüfusu ise 50 binin altındadır. Zeytin ağaçlarının arasında yer alan antik kent Teos’u, birçok dizi ve filmin çekildiği büyüleyici Sığacık sokaklarını, pazar günleri Sığacık kalesinin içinde kurulan pazarı da görmeden dönmeyin. Yaz aylarında buraya yüzmek için gelenler ise, mavi bayraklı plajlarını Sığacık Büyük Akkum, Ekmeksiz, Akarca ve Ürkmez’i ziyaret edebilir.

 

DİKİLİ

Bergama’nın sayfiye bölümü olarak bilinmektedir.
Sayfiye: denizin yakınında bulunan yazlık mekanlara denir.
Turkuaz mavisi deniziyle Maldivleri anıtmsatmaktadır. Uzun kumsallara sahip olmakla beraber, görülmeye değer pek çok yeri var : Atatürk Botanik Bahçesi, Atarneus Antik Kenti, Kalem Adası ve Kemente Yaylası bunlardan bazılarıdır. Güneşinin batışını izlemek için en güzel yerlerden biridir, bu yüzden mutlaka bir restorantta yer ayırtıp, bu manzarayı kaçırmayın. Koruk suyu ve zeytinyağı ünlü olan Bademli Köyü’nü de  görmeden geçmeyin, ki sıcakkanlı ve misafirperver bir halka sahiptir.

 

ALAÇATI

Çeşme’nin sınırları içinde yer alan en gözde tatil ve turizm beldesidir.
Rüzgar sörfü denince akla ilk gelen ve sörf tutkunlarının en çok yelken açtığı yerlerden birisidir.
Genellikle Çark, Windsurf ve Yumru Koy plajları sörf yapmaya elverişlidir.
Canlı gece hayatı, ünlü akınının da yoğunlukta olduğu, renkli, canlı ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla ünlü bir turistik mekandır. İzmir denince akla gelen ”Kumru” ise mutlaka yenmesi gerekenler arasındadır. Sakız ağacının yetiştiği yer olan Alaçatı’da sakızlı dondurma, sakızlı muhallebi, sakızlı türk kahvesi tadılması gereken lezzetlerdir. Gezilebilecek diğer yerler; Hacımemiş sokağındaki antikacılar, pazarı, yel değirmeninde gün batımı. Eğer Mart ayının sonunda gitmeyi düşünüyorsanız, 1001 çeşit şifalı otun yetiştiği ve yemeklerinin sergilendiği Ot Festivali’ne katılmayı unutmayın.

 

İNCİRALTI

Balçova ilçesine bağlıdır. Daha öncelerden bataklık ve incir ağaçlarıyla kaplı olduğu için bu ismi almıştır. Burası da sit alanı olduğu için  imar yasaktır, ki bu yüzden olsa gerek yeşilliklerle çevrili bu alan İzmir’in akciğeridir. Türk denizciliğinin geçmişini merak ediyorsanız, denizaltına kadar tanıtılan İnciraltı Deniz Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Yürüyüş, mangal için uygun olan, içerisinde minik bir gölün bulunduğu, sessiz, denize sıfır küçük bir orman olan İnciraltı Kent Ormanı’nı da keşfedin. Ve sahile sıfır restorantlarında gün batımını izleyerek, keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Hem teknelerle denize açılabilir, hem de balık ekmeğinizi yiyebilirsiniz. Böyle kısa gezintiler çoğunlukla yazın gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bisiklet kiralayıp, sahili turlayabilirsiniz.

 

TARİHİ ASANSÖR

Eskiden Karataş zengin yahudi ailelerin ikamet ettiği mekandı. Sahilde yer alan Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa arasında yaya ulaşımı, Müslümanlar tarafından ” Karataş Merdiveni”; Yahudiler tarafından ise buranın üst bölümünde yaşayan Devidas Ailesi’nin evi bulunduğundan ”Devidasların Merdiveni” denmiştir. 155 basamağı bulunmaktadır. Devidas Ailesi’nin reisinin bir gün düşüp ayağını kırmasıyla, bu ailenin dostu olan Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından bu asansör yaptırılır. Tüm İzmir’in ayaklarınızın altında olduğu bu manzarayı kesinlikle görmelisiniz. İçerisinde yer alan küçük kafede bir şeyler içip, yiyebilir ve arkadaşlarınızla manzaranın keyfini sürebilirsiniz.  Asansör Karataş’ın simgesi haline gelmiştir.

 

TELEFERİK TESİSLERİ

Balçova’da yer alan Teleferik, İzmir’in en büyüleyici manzaralarından biridir. Teleferik yardımıyla buraya ulaşabilir, piknik, mangal yapabilirsiniz. Ayrıca spor ve doğa severleri tarafından da tercih edilmektedir.

 

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI, SASALI

Çiğli Sasalı’da 2008 yılından bu yana aktif olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam
parklarındandır. Dünyanın farklı yerlerinden getirilen ve ailecek ziyaret edilebilecek, özellikle çocukların ilgisini çekecek mekanlardan biridir, ayrıca bir çok hayvan burada kafes ve telle çevrili olmadan tıpkı ormandaymışcasına yaşıyorlar.

 

SAAT KULESİ

1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü için yaptırılmıştır. Buluşması noktası durumunda olan  bu kulenin çevresinde ise yine gezilebilecek bir çok yer vardır: Kemeraltı, yan tarafında bulunan cami, Pasaport Vapur İskelesi ve tabikii Kordon. Güvercinlerin bolca bulunduğu bu yerde, yem satın alıp onları da beslemeyi unutmayın.

 

KÜLTÜRPARK- İZMİR ENTERNASYONAL FUARI

Konak’ta yer alan Fuar alanı her yıl düzenli olarak hediyelik eşya, kitap, konser ve festivallere imkan sağlamaktadır. Geniş, ağaçlarla çevrili yürüyüş alanları ve çeşitli oyuncaklarıyla lunaparkta çocuklar gibi eğlenme fırsatını kaçırmayın.

 

EGE ÜNİVERSİTESİ BOTANİK BAHÇESİ

1962 yılından beri Bornova Ege Üniversitesi Kampüsü içinde yer almaktadır. Çeşitli canlı ve cansız bitki bulunmaktadır: su kaplumbağaları, japon balıklarını görmek mümkün.

 

KARŞIYAKA ÇARŞI

Konak’tan vapurla buraya geçebilirsiniz. İzmir’in öte yakasında yani karşı tarafında yer aldığı için ‘Karşıyaka’ denmiştir. Sahilde tur atıp, bisiklet sürebilir, alışveriş yapabilir, bunları yaptıktan sonra ise kokoreç, döner, boyoz, midye gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. Son olarak turşu suyu ya da Türk kahvesi ile turu sonlandırabilirsiniz.

 

ALSANCAK SEVGİ YOLU

Burası birçok hediyelik eşya ve kitapçılarla çevrilidir. İstediğin her türden kitabı bulmak mümkün.

 

GÖZTEPE

Göztepeli taraftarların çok sevdiği bu mekan, her yıl Göztepe kutlamalarına tanık olmaktadır.
Burada denizin tadını çıkarıp, vapurla Karşıyaka’ya geçebilirsiniz.

 

GÖLCÜK YAYLASI

Ödemiş’te bulunan tam anlamıyla bir doğa cenneti olan bu şirin yayla, Bozdağlar’da yer alır ve gölü ile meşhurdur.
Konaklama tesisleri de bulunan bu alan kar yağdığı zamanlar kış turizmi açısından da bir alternatif sunmakta.

 

ATATÜRK MÜZESİ

Alsancak’ta yer alan bu mekan 1927’de Mustafa Kemal’e hediye edilmiştir. Burada Atamızın kullandığı eşyaları görmek mümkün.

 

KIZLARAĞASI HANI

Kemeraltı’nda yer alan bu tarihi han, hediyelik eşya, antikacılar ve istediğiniz çoğu şeyi bulabileceğiniz bir yerdir. Ömer Usta Kahveci isimli mekanda fincanda pişirilen bir acı kahve içerken, buranın kahve ve tütsü kokusundan büyüleneceksiniz.

 

EFES ANTİK KENTİ

Bu tarihi kente, Selçuk yolundan ulaşmak mümkün. Tarih kokan Efes, Celsus Kütüphanesi, Yamaçevler,
Büyük Antik Tiyatro gibi yapılar Roma tarihini tanıyabileceğiniz mekanlardır.

 

ATATÜRK MASKI

Buca İlçesi’ndeki dev Atatürk Maskı 42 metre yüksekliğinde Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 10. büyük maskı, geceleri de ışıklandırma ile çalışmaktadır, açıldığı zamanlar içinde bulundurduğu müze ise bakımsızlıktan dolayı ziyarete kapatılmıştır.

 

İZMİR’İN GELİŞEN YILDIZI TORBALI

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşundan sonra İzmir’in sancağı durumunda , tarihin en eski çağlarından  gelmiş uygarlık merkezinde yer alır ve 1927’de ilçe olmuştur. Burada ise Abdülhamit Evi ve Hipodrom, Amfi Tiyatro, Torbalı Şelale gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

 

MERYEM ANA KİLİSESİ

Selçuk’ta , Bülbül Dağı üzerinde bulunur. Meryem Ana Evi, maneviyatı yüksek olan bu yer, genellikle turistlerin hacı olmak ve dini sorumluluklarını yerine getirmek için uğradıkları yerdir. Bahçenin ortasında bir vaftiz havuzu yer alır. Günahkar olarak doğan Hristiyanlar, bu anahtar şeklindeki havuzda vaftiz edilir. Havuzun yan tarafında bronz küçük Meryem heykeli bulunmaktadır.

 

ASHAB-I KEHF (MAĞARA ARKADAŞLARI)
     YEDİ UYUYANLAR HİKAYESİ

Selçuk, Efes’te yer almaktadır. Kuran’da anlatılan bu hikayenin içeriği şöyle; Putperestliği reddeden 6 kişi ibadet için bir dağa çıkarlar. Burada bir çoban ve köpeği de onlara eşlik eder. Bu 7 kişi mağaraya gittiği sırada askerler tarafından buraya  hapsedilirler. Aradan 300 yıl geçmesine rağmen onlara 1 gece gibi gelir. Aralarından biri uyanır ve şehre iner, orada her şeyin değiştiğini görür ve o dönemin Hükümdarına  olan biteni anlatır ve uykusuna kaldığı yerden devam eder.

 

MEVLANA HEYKELİ

Dünya’nın 3. büyük heykeli olan Mevlana, Buca’nın en yüksek yerinde Tıngır Tepe’de bulunur.
Geceleri lazer ışıkla aydınlatılan heykelin çevresinde kafeterya, yürüyüş alanları ve oturma yerleri mevcuttur. Semazen gösterilerinin de düzenlendiği bu alan Konyalılar vakfı tarafından işletilmektedir.

 

BUCA GÖLET

Burada 300 kişilik Göl Restoran,600 kişilik Göl Salonu Seyir Cafe, Mangal alanı,Şarküteri, Amfi tiyatro, Piknik Alanı, Ada Cafe&Pub, Seyir Terasları, Çocuk Oyun  Parkları, Market, Bebek Bakım Odası, Mescid ve Otopark bulunur. Yaz aylarında eğlence amaçlı, tiyatro, konser, piknik ve serinlemek için bir sürü insan akın etmektedir. Ayrıca bu alanın etrafında boylu boyunca düğün salonları da bulunmaktadır.

 

BUCA YEDİ GÖLLER

 

Bolu Abant’taki Yedigöllerden esinlenerek yapılmıştır. Etrafı bolca yeşillikle kaplı olan bu alanda
piknik, yürüyüş gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca burada çocuk oyun alanları, şelale, açık hava diskosu, nostaljik su kuyusu gibi alanlar da yer almaktadır.

 

ZÜBEYDE HANIM ANIT MEZARI

Karşıyaka’da bulunan, Atatürk’ün annesinin de mezarının yer aldığı bu alan, Atamızın bize emanet ettiği anıt, bir çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

HOMEROS VADİSİ

M.Ö. 8. yüzyılda yaşamış, İlyada ve Odysseia’nın yazarı olan Homeros’tan almaktadır ismini.
Bu sakin ve huzurlu alanda vadide göletler, yürüyüş yolları, koşu pistleri, bisiklet yolu, mini amfi tiyatro,
piknik alanları bulunur.

 

KARAGÖL

Karşıyaka’ya 25 kilometre uzaklıkta yer alır.
Doğa yürüyüşü, piknik, mangal ve sosyal aktivitelerinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
Manzarası sayesinde nişan ve düğün fotoğrafı çektirmek için gelenler de bulunmaktadır.
Ve burada çadırla konaklamak mümkün.

 

NAZAR KÖY

Bornova, Kemalpaşa’da yer alan bu köyü, kahvaltı etmek, yürüyüş yapmak amaçlı tercih edebilirsiniz.
Köyün halkı geçimini 60 yıldır kiraz yetiştiriciliği ve boncuk yaparak sağlamaktadır.
Nazara karşı duran bu köyde, Nazarköy Boncuk Festivali de yapılmaktadır.

 

BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ

Ege’nin Uludağ’ı olarak bilinen Bozdağ’a her yıl Şubat ayında ”Dağcılık Şenlikleri” yapılmaktadır.
Seyehat acentaları tarafından da günübirlik turlar düzenlenmektedir.
Yamaç Paraşütü yapmayı sevenlere de yaz aylarında tavsiye edilir.

 

İZMİR KUŞ CENNETİ

Kuş Cenneti, Çiğli Çamaltı Tuzlasında bulunmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan bu doğal güzelliklerin bulunduğu alan, ülkemiz için büyük önem taşıyan sulak alanlardan biridir. 220 kuş türünün bulunduğu bu alanda pembe kanatlı flamingo, gri leylekler, siyah leylekler, kırlangıçlar, kum kuşları, tepeli pelikan, suna, angıt, arıkuşu, deniz kırlangıcı, uzunbacak, çulhakuşu, deniz saksağanı gibi en keyifli zamanlarınıza tanık olacak birbirinden sevimli kuş türlerini görebilirsiniz.

 

NEBİLER ŞELALESİ

Aşıklar Şelalesi olarak da bilinen Nebiler Şelalesi, Dikili ilçesi Nebiler Köyü sınırında bulunmaktadır.
Şelaleden yükselen huzur dolu su sesini, yemyeşil çınar ağaçlarını, su kaplumbağlarını, tatlı su balıklarını
görmek isterseniz bu yer tamda size göre. Peki buraya neden Aşıklar Şelalesi denmiş; bir rivayete göre peri padişahı kızı olan Sümeyra ve çevre köylerden Yörük Ali birbirlerine vurulurlar, fakat peri padişahı kızının bir ölümlüyle evlenmesine izin vermez. Çaresiz kalan iki aşık Nebiler vadisinde bulunan koca çınarın altında her gün buluşup, çaresizce ağlarlar. Bu durumu öğrenen padişah askerleriyle birlikte aşıkların peşlerine düşüp Yörük Ali’yi öldürmek ister. Tam onları yakaladığı sırada koca çınar yarılır ve aşıkları içine doğru alır. Bunu gören padişah çok duygulanır. Aşıklarda aşklarının sonsuza dek sürmesi için tanrıya yalvarırlar ve tanrı onları kayalıktan akan bir şelaleye  dönüştürür. Padişah ise bu duruma kahrolur mağaraya çıkar ve ağlamaya başlar. Bu ağlama seslerini duyan halk mağaraya ”Ağlayan Mağara” demeye başlar.

 

ÖZDERE SEVGİ PARKI

Özdere-Çukuraltı’nda bulunan bir tepe üzerine kurulmuş, müthiş manzaraya sahip olan bu alan içinde bir de kafe bulundurmaktadır. Bu güzel manzara eşliğinde kahvaltı yapabilir, kahvenizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilir ya da gün batımını izleyebilirsiniz.

 

SEYİRTEPE

Karşıyaka’ da muhteşem körfez manzarası ile doğanın birleştiği noktada yer alan Seyirtepe, eşsiz özel günlerinize de tanık olmaktadır. Davet ve organizasyonlarınızı özel kılmak istiyorsanız mutlaka buraya uğrayın.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here