İzmir Merkezde Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer

0

İzmir Merkez’de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer


8.500
yıllık tarihi ile “Ege’ nin incisi” İzmir’ in tarihi yerlerini gezip görmeniz, keşfetmeniz için sizi bekliyor. Doğal güzellikleri ve zengin tarihi ile bir turizm kenti olan İzmir, yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor.

Sıcak kanlı insanları, her mevsim Güneş’ li iklimi ile bir Akdeniz şehri olan İzmir’in gezilecek tarihi yerleri:

1- İzmir Saat Kulesi;

 

İzmir’in sembolü haline gelen “İzmir Saat Kulesi,” hareketliliğini hiç kaybetmeyen Konak Meyda’ nında bulunuyor. İzmir saat kulesi 1901′ de Sultan Abdülhamit’ in tahta çıkışının 25. yıl dönümü nedeniyle küçük Sadit Paşa tarafından Padişah Abdülhamit’e hediye edilmek üzere yaptırılmıştır. İzmirlilerin buluşma noktalarından biri olan Saat Kulesi, 25 metre uzunluğundadır. 4 çeşmeli güzel mimarisiyle, insanların gözlerine hitabeden İzmir Saat Kulesi’ nin yapılışından bu yana hiç durmadan çalışan saati,  Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

 

2- Tarihi Asansör;

 

Bu tarihi asansör inşa edilmeden önce, Halil Paşa semtine çıkabilmek için insanlar 155 basamaklı merdiveni kullanıyordu. Tarihi Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki 58 metrelik yükseklik farkını kapatıp rahat bir ulaşım sağlamak amacıyla, “Musevi iş adamı Nesim Levi” tarafından 1907’de inşaa edildi. İzmir’in eşsiz körfez manzarasını izlemek istiyorsanız mutlaka tarihi asansöre uğramalısınız.

 

3- Pasaport İskelesi;

Hem İzmir’ in körfez manzarasını izlemek, hem de çay, kahve ve nargile keyfi yapmak isterseniz İzmir’in simge yapılarından biri olan” Pasaport İskelesi” ne bir uğrayın derim. Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasında bulunan Pasaport İskelesi’ nin yapımına 1867’de başlandı. Yapımı bazı nedenlerden dolayı uzun sürdü. 1884′ te tamamlanabilen İskele, İzmir’deki gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri!  Günümüzde körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılan Pasaport İskelesi, Göztepe, Alsancak, Konak, Bostanlı ve Karşıyaka yönlerine vapur seferleri düzenliyor.

 

4- KadifeKale

 

MÖ. 334′ te Anadolu’yu Pers egemenliğinden kurtaran Büyük İskender’ in gördüğü bir rüya ile inşa edilen “Kadifekale”, körfeze yakın bir tepede yer almaktadır. Efsaneye göre, Büyük İskender rüyasında iki Nemesis yani (koruyucu ruh) görür. Nemesisler kendisinden yeni bir İzmir kenti kurmasını, kuracağı İzmir kentinin yerinin uyuduğu bu tepenin eteklerine kurulması gerektiğini söylerler. Bunun üzerine Büyük İskender, generali Lysimachos’a emir verir ve Kadifekale inşa edilir. Günümüzde kale çevresi modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen halen turistlerin gözde ziyaret noktalarından biri konumundadır.

 

5- St. Polycarp Kilisesi;

 

Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ ın izniyle 1625 de inşa edilen St.  Polycarp Kilisesi, İzmir’in en eski yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Hıristiyanlığı İzmir’de yaydığı gerekçesiyle Kadifekale eteklerinde bulunan Roma Stadyumu’nda yakılarak öldürülen Aziz Polikarp’ ın trajik hikayesi asırlarca unutulmuyor ve Polikarp’ın ismi Kiliseye veriliyor. Farklı ve şaşalı iç yapısı ile görmek isteyebileceğiniz bu yapı, Pazar günleri haricinde 15.00 ve 17.00 saatleri arasında her gün ziyarete açılıyor.

 

6- Kızlarağası Hanı;

 

1743′ te Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan “Kızlarağası Hanı” günümüzde turistik çarşı olarak kullanılıyor. Osmanlı mimarisinin eşsiz eserlerinden biri olarak günümüze kadar gelen han, mistik  havası, iki katlı dikdörtgen planı, kesme taş ve kaba yontma taştan cephesi ile yerli ve yabancı turistlerin gözde ziyaret yerlerinden biri olmayı başaran nadide çarşılardandır. Kızlarağası Hanı’nın içerisinde satılan hediyelik eşyaları da kendine has bir güzelliğe sahip. İzmir’i ziyaret ederseniz Kızlarağası Hanı’ nı es geçmeyin derim…

 

7- Aziz Voukolos Kilisesi;

 

Rum kesimi nüfusunun yoğun olduğu dönemlerde inşa edilen “Agios Voukolos Kilisesi,” o dönemin piskoposlarından S St. Boukolos (Aziz Voukolos, Aziz Ayavukla) adına yapılmış. 1922’ye kadar hizmet veren Kilise’ nin cemaati İzmir’i terk edince kilisede yalnızlığa terk edilmiş. Taki Atatürk kilisenin Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmesini isteyene kadar! 1924’te Asar-ı Atika yani zamanın Arkeoloji Müzesi olarak işleriniz sürdüren tarihi yapı şimdilerde çok amaçlı kültür salonu olarak kullanılmakta.

 

 

8- Radyo ve Demokrasi Müzesi;

 

Ayavukla Kilise’ sini gezdiniz. Bu civarda başka nereyi ziyaret edebilirim? Diye düşünüyorsunuz.. Üstelik vaktiniz de az! İşte vaktinizi değerlendireceğiniz güzel bir tarihi yapı! “Radyo ve Demokrasi Müzesi.”  Çok fazla vaktinizi almadan gezebileceğiniz müze, siyasi ve tarihi müzeler kategorisinde Avrupa’ nın en iyi 16 müzesi arasında bulunuyor. Dönemlere göre ayrılan bölümlerinde o dönemin önemli siyasi ve sanat aktörlerinin ses kayıtlarını dinleme şansını bulabilirsiniz.

 

9- İzmir Kordon Boyu;

 

“Kordon Boyu” iyot ve deniz kokusunun birleştiği, kültürel faaliyetlerin ve eğlencenin keyfine varabileceğiniz İzmir’in şahane yerlerinden biridir. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’ na kadar uzayan sahil şeridi Kordon Boyu’nu, eminim gezmeye doyamayacaksınız…  Masmavi denizi ve şahane gün batımı gerçekten görülmeye değer! İzmir’e geldiğinizde Kordon Boyu’nu gezmenizi tavsiye ederiz.

 

10- Konak Pier;

 

Denizin üzerinde bulunan kafeleri, masmavi deniziyle huzur kokan “Konak Pier,” bir çay içimliği kadar dahi olsa mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasında. Mimarisi Gustave Eiffel’ e ait olan tarihi yapı, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin keyifle gezdiği bir alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here