İzlenmesi Gereken 12 Efsane Yabancı Dizi

0
41
İzlenmesi Gereken 12 Efsane Yabancı Dizi
İzlenmesi Gereken 12 Efsane Yabancı Dizi

İZLENMESİ GEREKEN 12 EFSANE YABANCI DİZİ

Yabancı diziler son 10 yılda hayatımızda fazlasıyla yer kaplar oldu. Gerek özgün olmaları gerekse görsel  şov niteliğinde  diziler yapmaları artık Türk izleyicisinin de gönlünde taht kurdu. İşte benim de yıllardır takip ettiğim mutlaka izlenmesi gereken 12 yabancı dizi.

 

1) BREAKİNG BAD

2008 ve 2013 yılları arasında yayınlanan dizi toplamda 5 sezon ve 62 bölüm sürmüştür. Dizi 16 Emmy, 8 Satellite, 2 Altın küre, 2 Peabody ödülü olmak üzere pek çok ödül almıştır. Başrollerini Bryan Cranston ve Aaron Paul paylaşmaktadır. Dizinin konusu özetle şöyledir: Walter White( Bryan Cranston) devlet lisesinde kimya öğretmeni olarak çalışan kendi halinde, kurallara uyan birisidir. Vücudunda hissettiği bazı anormallikler neticesinde doktora görünür ve ileri derece Akciğer kanseri olduğunu öğrenir ve bu basit kimya öğretmeninin hayatı işte bundan sonra değişir. Öldükten sonra ailesinin rahat bir yaşam sürmesini isteyen Walter eski öğrencisi ve aynı zaman da uyuşturucu satıcısı Jesse ile karşılaşır. Jesse’ye; kendisinin sentetik madde meth yaparsa onun pazarlamasını teklif eder. İkili bu işten çok ciddi paralar kazanmaya başlar. Ayrıca diziyi daha da özel yapan şey şu; dizi 62. bölümde bitiyor ve periyodik cetvelde 62. element Akciğer tedavisinde kullanılan elementtir. Bunun gibi ince detaylar hem diziye olan ilgiyi arttırıyor hemde süreklilik sağlıyor.

 

2) FRİENDS

Tüm zamanların en sevilen Sitcom’larından biri olan FRİENDS 1994 ve 2004 yılları arasında toplamda 10 sezon yayınlanmıştır.Çocukluk arkadaşı olan 3 erkek ve 3 kızın başından geçen komik olaylar anlatılmaktadır. Arkadaşlığın önemini hatta kardeş olmak için kan bağının olmasına gerek olmadığını anlatan dizi Amerikan seyircisi tarafından ilgiyle izlenmiştir. Eş zamanlı olmasa da ülkemizde de yayınlanan dizi büyük bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Senaryo yazılırken Ellen De Geners’a Phoebe rolü teklif edilmiş fakat kendisi kabul etmemiştir. Dizi o kadar tutulmuştur ki Bruce Wills dizinin bir bölümünde ücret almadan konuk oyuncu olarak rol almıştır. Dizi bittikten sonra dizinin kendisi kadar oyuncuların bölüm başına aldıkları ücretlerde çok ses getirdi. 1994 yılında oyuncular bölüm başına 22.500 dolar alırken 10 yıl sonra dizi bittiğinde oyuncular 1 milyon dolar aldıklarını itiraf ettiler. Bizim için bu rakamlar çok uçuk olsa da Amerikan dizi sektörü için çok normal fiyatlar. Ne diyelim paralarının hayrını görsünler.

 

3) SHERLOCK HOLMES

Dizi 2009 yılında 3’er bölümlük 4 sezon olarak yayınlandı. Sherlock Holmes okuyucuları ve meraklılarını hüsrana uğratmayacak ve hatta nefeslerini kesecek bir dizi oldu. Sherlock Holmes ile ilgili çeşitli roman serileri yazılmış ve filmler çevrilmiş olsa da ilk defa diziye uyarlandı ve yaratmak istediği etkinin hakkını verdi. Başrollerini Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın paylaştığı dizi de Sherlock Holmes sıradışı dürtüleri olan, olaylara yaklaşımı çoğu zaman tehlikeli sonuçlar doğuran ve gizemleri tümden gelim yöntemiyle çözen bu fantastik karakter izleyiciyi kendine bağlamayı başarıyor. Benim de severek izlediğim diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

4) DOCTOR WHO

Dizi; Doktor olarak bilinen zamanda yolculuk yapan,dünya dışı bir varlığın yani Zaman Lordu’nun başından geçen fantastik olayları anlatıyor. Dizi de paralel evrenler, karadelikler, dünya dışı yaşam formları ve farklı gezegenler inanılmaz bir kurgu ve görsellikle anlatılıyor. Doktor’a her sezonda bir veya birkaç kişi eşlik ediyor. İçi dışından daha büyük olan bir telefon kulübesi görünümündeki zaman makinesiyle hem zamanda hemde gezegenler arasında seyahat ederek yok olmakta olan bir nesli yada gezegeni kurtarmayı hedefleyen bu gezginler bazen de tarihe damga vurmuş savaşları yönetebiliyorlar,tarihte yer etmiş çok ünlü dahilerin doğumlarına yada ölümlerine şahit oluyorlar. Zamanın gizemlerine meraklı olanlara tavsiye edeceğim bu dizi çok fazla bilimsel olgu içermektedir. Doctor Who; 2059 yılında geçmektedir ve diziye göre o zamanların en güçlü 8 ülkesinden bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti’dir.

 

5) GAME OF THRONES

8. sezonda bitmesi planlanan dizi 7 sezondur hayatımızda ve nefeslerimizi kesiyor.Aynı adlı kitaptan diziye uyarlanan Game Of Thrones gerek kurgusu gerekse karakterleri ile dizinin müdavimi olmanızı sağlıyor. Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesine ulaşan dizi efsanelerin gerçek olduğunu düşündürecek kadar gerçekçi geliyor insana. Dizi de dönen entrikalar,gayri meşru çocukların taht kavgaları, ejderhaların annesi ” Khaleesi”, Ak gezenler… Tüm bu olaylar ve karakterler bize muhteşem bir görsel şov yaşatıyor. İşin özü şu arkadaşlar Game Of Thrones izlemeden ölmeyin derim. Ayrıca 8. ve son sezonun 2019 yılında yayınlanacağı buradan dizinin müdavimlerine duyurulur.

 

6) DEXTER

2006 ile 2013 yılları arasında 7 sezon yayında olan dizi Amerikan yapımı drama dizisidir. Dizi; Darkly Dreaming Dexter adlı romandan Tv’ye uyarlanmıştır. Dexter Morgan, gündüzleri Miami Metro Polis departmanında kan sıçratma analisti olarak çalışmaktadır. Geceleri ise seri katil olarak ikinci bir hayat sürmektedir. Dexter Morgan daha küçükken bir aile tarafından evlat edinilir. Üvey babası daha o zamanlarda kana meraklı bu çocuğun farkına varır ve onun kötünün iyisi olması için eğitmeye başlar. Bir baba bunu nasıl yapar demeyin ve diziyi sonuna kadar izleyin o zaman anlarsınız neden olduğunu. Konumuza dönersek üvey babası Dexter’a sadece suçluları öldürmeyi ve asla ama asla yakalanmamayı öğretir. Dizinin ilginç tarafı bu seri katil çoğu zaman kendi öldürdüğü kişilerin suç mahallinde bulunuyor  ve inceleme yapıyor. İlerleyen bölümlerde olaylar daha da trajik bir hal alıyor ve birkaç kez yakalanma noktasına kadar geliyor. Eğer sağlam bir psikolojiniz varsa hiç durmadan izleyin derim.

 

7) LOST

Toplamda 6 sezon izleyici ile buluşan dizi ilk bir kaç bölümde çokta anlaşılmış değildi.Sebebi her karakterin sürekli geçmişini düşünmesi ve bizim bunu aralarda izlememizdi. Fakat yapımcılar buna da çare buldular ve ilk birkaç bölümden sonra daha anlaşılır ve sürükleyici olmaya başladı. Dizide ki her karakter gerçekten orijinal ve insanların beklentilerini karşılayacak şekilde yazılmış. Dizinin konusu; Avustralya’dan ABD’ye giden yolcu uçağının Güney Pasifik Okyanusu’nda kaza yaparak gizemli bir adaya düşmesiyle başlıyor. Kazazedeler daha ne olduklarını anlayamadan adada ki gizemli olaylar başlıyor ve bu adada yalnız olmadıklarını anlıyorlar. Bir yandan adadan kurtulmaya çalışırken diğer yandan adada olan mistik ve gizemli olaylarla savaşmaya başlıyorlar. İzlenmeye değer mi? Evet fazlasıyla… 

 

8) THE X FİLES

Dizi Fox Mulder ve Dana Scully adlı iki FBI ajanının trajik maceralarını anlatıyor. Bu iki ajan ” The X Files” adlı departmana atanırlar. Açıklanamayan ve paranormal olarak kabul gören dosyaları aydınlatmakla görevli bu ajanlar olaylara farklı açılardan bakarak hala gizemini koruyan dosyaları aydınlatmaya çalışırlar. Garip bir şekilde ortadan kaybolan insanlar,gizemli mezarlar vs. gibi dosyalarla dolu olan bu departman bu iki ajanın tüm hayatını esir alacaktır. Dedektif Scully tüm bu gizemden sıkılmaya başlarken dedektif Mulder tüm bu olaylardan fazlasıyla etkilenir ve olayların üstüne gider. Sinemaya da uyarlanan bu dizi paranormal olaylarla ilgilenen kesimin dikkatini çeker diye düşünüyorum.

 

9)SHAMELESS

Ükemizde de Türk versiyonu çekilmeye başlanan 2011 yapımı Amerikan dizisidir. Eleştirmenler tarafından övgüler alan dizi reyting rekorları kırmıştır. Chicago’nun varoş mahallelerinde geçen dizi 6 çocuk ve bir babadan oluşan Gallagher ailesinin komik bazende trajik hallerini anlatmaktadır. Sorumsuz, alkol ve uyuşturucu tedavisi gören ama her seferinde bu kötü alışkanlıklarına geri dönen bir baba, aileyi toparlamaya çalışan bir abla, çok zeki olan ve kabına sığmayan büyük abi, eşcinsel eğilimleri olan küçük erkek kardeş,ergenliğe yeni girmiş küçük kız kardeş ve minik bir bebeğin günlük hayatlarında yaşadıkları zorlukları anlatan bu dizinin konusu basit olsa da karakterlerin oyunculukları diziyi izlenmeye değer kılıyor.

 

10) VİKİNGS

5. Sezonu hali hazırda yayınlanmakta olan dizi 2013  Kanada-İrlanda ortak yapımıdır. Aslında çiftçi olan Vikingler Ragnar, kardeşi Rollo ve eşi Lagertha önderliğinde marangoz Floki sayesinde  büyük gemiler yaparak İngiltere’ye baskınlar düzenlerler. Bu baskınlarda büyük ganimetler ve topraklar elde ederler. Ragnar’ın daha modern bir yaşama olan tutkusu ve deniz aşırı yerlerde olan medeni toplumları merak etmesi diziyi şekillendiren ana konudur. Tabi ki kısa sürede zenginleşen bu kavmin düşmanları da artmaya başlamıştır. Ragnar hem düşmanlarıyla hemde içindeki medeni olma tutkusuyla savaşır. Çok tanrılı olan bu topluluk her savaştan önce yada salgın hastalıklardan sonra Yüce Tanrı Odin’e kendilerini koruduğu ve korumasını eksik etmemesi için adaklar adarlar. Tarihsel bir dönem dizisi olan Viking karakterleri o kadar gerçekçi rol yapıyorlar ki , onların gerçekten de birer Viking olduklarına inanası geliyor insanın.

 

11) THE PERSON OF INTEREST

Bir milyoner ve bilgisayar dahisi olan Harold Finch ve iş arkadaşı devlet destekli bir proje gerçekleştiriyorlar. Olabilecek suçları, terör saldırılarını ve hayati tehlikesi bulunan insanları önceden tespit eden ve o kişilerin sigorta numaralarını veren bir makine yaparlar. Devletin bu makineyi başka bir amaçla kullanacağını öğrenen Harold, makineyi yok eder ama programı yedekleyip çok gizli bir yerde sistemi tekrar aktif eder. Ne var ki kendisine sahada yardım edecek birine ihtiyacı vardır. İşte tamda burada devreye eski CIA ajanı olan John Reese giriyor. Harold kendisine gelen bilgileri John’a verir. John’da olayları çözmek için üstün bir performans sergiler. Ne var ki çokça da düşman kazanırlar. İş adamlarından tutunda devlete çalışan gizli örgütlere kadar herkes bu ikilinin peşine düşer. Artık Harold ve John’unda hayatları tehlikededir. Dizi gerçekten çok sürükleyici ve insanı kendine esir ediyor. İnsanın içinde bu bölüm keşke hiç bitmese diye bir istek uyandırmıyor değil.

 

12) WALKING DEAD

Tartışılmaz en iyi zombi dizisi. Bir kere dizide süreklilik var. Modern medeniyetin sonunu getiren insanları zombiye dönüştüren bir mikrop tüm dünyada salgına neden oluyor. Bu mikrop o kadar çabuk yayılıyor ki dünyada sağlam kalan tabiri caizse bir avuç insan. Tabi ki dünya devletleri kendi ülkelerinde güvenli bölgeler oluşturmaya başlıyorlar. Bu güvenli bölgelere gitmeye çalışan insanların başına gelmeyen kalmıyor. Dizide kim başrol kim yan rol anlamak imkansız. Herkesin dizide bir görevi var görevi biten diziden ayrılıyor ve hemen yeni birisi dahil oluyor ve siz bu süreklilikte hiçbir karaktere yabancılık çekmiyorsunuz. Amerika’da izlenme rekorları kıran bu dizi sanki insanı esir ediyor. Tekrara düşmeyen diziyi izlemeyeniniz varsa şiddetle tavsiye ediyorum.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here