İzafiyet Teorisi

0

İZAFİYET TEORİSİ’NİN ORTAYA ÇIKIŞI

İzafiyet Teorisi diğer bir adıyla Görelilik kuramı Albert Einstein tarafından ileri sürülmüştür. Einstein tarafından bulunan bu fizik kuramı, ilk kez 1905 tarihinde ” Annalen der physik ” dergisinde yayımladığı ” Hareketli Cisimlerin Elektrodinamiği Üzerine ” adlı makalesinde açıklandı.
Bütün varlıkların izafi olarak tanımlayan Einstein, yayınladığı 5. makaleyle bu kuramı iyice oturttu. Einstein’e göre zaman, mekan ve hareket’in birbirine bağlı kavramlardır.

İZAFİYET TEORİSİ NEDİR?

Klasik fizik biliminin saltık gördüğü kimi şeylerin uzay ve zaman içinde düzenleşik bir dizgenin seçilmesine bağlı olduğunu ve bu seçimin de gözlemciden gözlemciye göre değişebileceğini öne süren bir kuramdır.

İZAFİYET TEORİSİ NEYİ KAPSAMAKTADIR ?

Kulağa alışılması zor gelen bu teori aslında oldukça basit bir kavramdır. Yapılan onlarca deneyle birlikte kanıtlanmıştır.

İzafiyet Teorisi uzay, zaman ve uzayın zamandaki etkilerini kapsar. Bu teoride Einstein Dünya gibi büyük cisimlerin kendi eksenleri etrafında dönerken uzayı ve zamanı büktüğünü söylemiştir. NASA’nın bilim adamları da bu söylemden yola çıkarak yaptıkları araştırmalarda Dünyanın bir yıl dönüş yönünde 2 metrelik bir sapma gerçekleştirdiğini tespit etmişlerdir.

İZAFİYET TEORSİ’NİN İKİ KURAMI

Özel Görelilik Kuramı:

Albert Einstein 16 yaşındayken kariyerine damga vuracak düşüncelerini deneyleştirmeye karar verdi. Geçen 10 yılın andından Einstein, uzay ve zaman ışığının doğası üzerine sorular sormaya devam etti. Bern Patent ofisinde üçüncü sınıf bir teknik uzman olarak çalışırken, fizikte devrime yol açacak İzafiyet Teorisi’ne imzasını attı.
Bu teoriyle zaman ve ışık kavramlarını insanoğluna yeniden düşündürdü.
Einstein’e göre, uzay ve zamanın evrene karşı sabit bir zemin olşturduğunu söyledi. Ona göre Newtonun bakış açısı yanlıştı.

Newton’a göre, sabit ısıdaki bir ocağın sonsuz bir enerjisi olmalıydı. Bunun üzerine Einstein özel görelilik kuramını geliştirdi. Bu kuramı sezgisel olarak anlayamadığımız bu teori kanıtlanmış bir kuramdır. Özel görelilik kuramına göre evrendeki tek sabit hız ışık hızıdır. Yani ışık hızı haricinde hiçbir hız gerçek hız değildir.
Özel görelilik teorimi tüm hızların ışık hızına oranla çok küçük olduğu uygulama alanlarında Newton mekaniği ile aynı sonuçları verir.

Teoriye özel denmesinin nedeni de görelilik ilkesinin yalnızca eylemsiz gözlem çevresine uygulanış şekli olmasından kaynaklanmaktadır. Bu teori yerçekim kuvvetini hesaba katmaz, ancak ivmeli gözlemcilerin durumunda ele alır.

Genel Görelilik Kuramı:

Albert Einstein tarafından geliştirilen genel görelilik kuramı esasen bir kütle çekim kavramdır.
Einstein özel görelilik kuramından 10 yıl sonra yani 1915’te Genel görelilik kuramını yayımladı. Bu kurama göre kaliteli nesnelerin uzay zamanda kütleçekim olarak ortaya konmuştur.
Kütle Çekimi: kaliteli her şeyin gezegenler yıldızlar ve galaksiler de dahil olmak üzere birbirine doğru hareket ettiği doğal bir fenomendir.
Genel görelik teorisinin ilgi çekici öngörülerinden biri, zaman ölçümünün kütle çekimi tarafından değiştirilmesidir.
Merkürün yörüngesinde gözlemlenen kaymalar, genel görelilik kuramının veriler ile destekliyor olmasını kanıtlar.

GÖRELİLİK KURAMI KULLANIM ALANLARI

🔹Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS): Uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya Üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi sağlar. Bu kuruluşun ilk hedefi askeri amaçlar içindir.

🔹Elektromanyetizma: Elektirik yüklü parçacıklar arasındaki etkileşime neden olan fiziksel kuvvettir.

🔹 Altının Sarı Renkte Olması: Altın rengini iki faktör belirler. Altının içine karıştırılan alaşımlar sayesinde Altının sarı rengi Saf Altın ve Çinko’dan elde edilmektedir.

🔹 Altının Paslanmaması: Altının üzerindeki rölativistik etkiler altının kolay kolay Paslanmamasını sağlar.

🔹Cıva Sıvı Maddedir: Cıvanın kendisi ile birlikte diğer cıva atomları arasında oluşturduğu bağ, ağırlıklar nedeniyle oldukça zayıftır. Bu da sıvının düşük sıcaklıkta bile ermesine yol açar.

🔹Eski Televizyonlar: Büyük bir mıknatıs sayesinde elektronların fosfor yüzeye ateşlenmesi ile çalışır. Her bir elektron ekrana çarptığında ise piksellik görüntüler oluşur. Ekranda anlamlı bir kare oluşturmak için ateşlenen elektronlar ışık hızının yüzde otuzu oranında bir hızla hareket ederler. Rölativistik etkiler bu noktada dikkate değerdir. Katot ışınlı tüp üreticileri mıknatısları bu etkilere göre şekillendirirler ve televizyonun doğrudan çalışmasını sağlar.

🔹Işık: Yüksek derecede ısıtılan, akkor durumuna getirilen cisimlerin ya da çeşitli erke biçimleriyle uyarılan cisimlerin yaydığı, gözle görülen ışına denir.

🔹Nükleer Santraller ve Süpernovalar: Görelilik, kütle ve enerjinin birbirine dönüşebilmesi sayesinde Güneş’in var olmasını ve bugün nükleer santrallerin çalışabilmesine olanak sağlamıştır. Göreliliğin başka bir önemli sonucu ise evrende ağır yıldızların patlamalarının kalıntıları olan ”süpernovalar”dır.

ALBERT EİNSTEİN KİMDİR?

1879 yılında Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi olan babası ne yazık ki başarılı bir işadamı değildi. Annesi ise Piyanoda Bethowen’ın parçaları arasında kendisine bir müzik dünyası kurmuştu. Aile açık görüşlü ve kültürel zenginlik içinde yaşarken çocuklarının geç konuşmasından endişe duyuyolardı. İlerleyen yaşlarında içine kapanık, oyun oynamaktan hoşlanmayan bir çocuk olan Einstein, okulun ezbere eğitim sistemine dayanamıyordu. Mutsuz ve başarısız geçen okul döneminin ardından amcasının özel ilgisiyle dersleri sevmeye başlar. Amcasının yeğenine sevdirdiği Cebir ve Geometri onu etkisi altına aldı. Yüksek öğrenimini Zurih Teknik Üniversitesinde yapmıştır. Buradan mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı yaşadı. Sonra bir arkadaşının yardımıyla Bern Patent ofisinde üçüncü sınıf bir teknik uzman olarak çalışmaya başlamıştır. Okul öğrenimi bittikten sonra bile bilimle olan bağını kesmedi. 1905’te Annalen der Physik dergisinde yayımlanan çalışmalarıyla tüm dünyaya dehasını kanıtladı.

Fizik dünyasında bir devrime yol açtığı İzafiyet Teorisi ile uzay ve zaman kavramlarını yeniden düşündürdü. Bu kuramıyla yetinmeyip, kalan ömründe de daha kapsamlı bir kuram oluşturma çabasına girdi. 20.yüzyılın ilk yarısında Max Planck, Meils Bohr, Max Burn ve daha birçok bilim adamı gibi Kuantum Mekaniğinin temelini ortaya koydu. 1921 yılında Fizik’e katkılarından dolayı Nobel Ödülüne layık görüldü. 1933’e kadar Berlin’de yaşadı. Almanya’daki yönetime gelen Nasyonal Sosyalist ırkçı rejim yüzünden Almanyadan ayrıldı. Buradan Paris’e gitti. Daha sonra Amerika Birleşik Devletlerine giderek Princeton Üniversitesi Kampüsünde ” İleri Araştırma Enstitüsü ” profesör’ü oldu. 1940 yılında Amerika yurttaşlığına geçen Einstein, 1955’te hayatını kaybetti. Üvey kızı Margot Einstein, babasının kişisel mektuplarını herkesten saklamış ve ölümünden sonra bir 20 yıl daha saklanmasını vasiyet etmiştir.

EİNSTEİN BULUŞLARI

🔹Özel Görelilik Kuramı

🔹Genel Görelilik Kuramı

🔹Kitle Enerjisi Denkliği

🔹Fotoelektrik Etkisi

🔹Brown Hareketi ve İstatistiksel Fizik

🔹Kuantum Fiziği ve Belirsizlik İlkesi

🔹Bose- Einstein İstatistiği

gibi fizik dünyasına bıraktığı miraslardır.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here