İyilik Meleği, hemşireliğin kurucusu “Florence Nightingale”

0

Modern hemşireliğini temellerini atan Florence Nightingale 12 Mayıs 1820 yılında Floransa’da doğdu ve doğduğu şehrin adını aldı. Zengin ve kültürlü bir ailenin çocuğu olarak iyi bir eğitim aldı. Çocukluk dönemlerinde hastalarla yeterince iyi ilgilenilmediğini düşünerek bu meslekle uğraşmaya karar verdi.

Gençlik yaşlarına bastığında, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen, hastabakıcı oldu. Daha sonra bu meslekle ilgili eğitim almak için İngiltere ve Avrupa’nın çeşitli yerlerini gezdi. Zarif ve güzel bir bayan olarak pek çok talibi oldu, ancak ona her zaman sadık kalan ve destek gösteren Houghton Lord’u Richard Monckton Miles tam dokuz sene ona kur yapmış ve pek çok kez evlilik teklif etmiştir. Bu tekliflere rağmen Nightingale idealist birisi olarak evlenerek evine ve kocasına bağımlı kalmak istemedi ve hemşireliğe devam etmek istedi.

Genç Florence Nightingale 1847 yılında Roma’da İngiltere Savaş Bakanı Sidney Herbert ile tanıştı. Herbet onun kişiliğinden fazlasıyla etkilenmiş ve ülkesine büyük faydalar sağlayacağına düşünmüştü.

Almanya, Fransa ve İtalya’da tıp eğitimleri aldı. Daha sonra Yunanistan ve Kahire’ye giderek farklı coğrafyalardaki durumu ve uygulamaları gözlemledi. Hayatı boyunca kendisini bu göreve “Tanrı’nın çağırdığına” inanıyordu.

Nihayet 1853 yılında Kırım Savaşı patlak verdi ve Rusya’nın boğazlara inmesini istemeyen Avrupalı devletler Rusya’ya karşı Osmanlı Devleti’nin yanında yer aldı. Bu savaş sırasında İngiltere Kırım’a yüz bin İngiliz askeri göndermişti. Savaştan kısa süre sonra Kırım’da bir anda Kırım Humması denilen hastalık patlak verdi ve İngilizler zaferleriyle övünürlerken, sayıları bini aşan İngiliz askerinin İstanbul’da ince battaniyelerin altında bakımsızca titrediğini öğrendiler. Oysa Fransızlar Fransa askerine sonra derece iyi bakım gösteriyordu.

Bir anda Londra’da krize yol açan bu olay sonunda Savaş Bakanı Sidney Herbert, yıllar önce tanıştığı Florence Nightingale’e, Londra’daki otuz sekiz kişilik ekibini alarak İstanbul’a gidip İngiliz askerlerine bakmalarını istedi. Dindar ve vatansever bu kadın görevi kabul etti. İstanbul-Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda bulunan yaralı ve hasta İngiliz askerleriyle gece gündüz ilgilendi. Geceleri ışık yetersizliğinden dolayı ay ışığı altında hafif bir gaz lambasıyla koridorları dolaşmasından dolayı The Lady with the Lamp  yani Lambalı Kadın lakabını aldı.

Selimiye Kışlası’nda işleri yoluna koyduktan sonra Kırım’daki askerlerin durumunu görmek istedi ve tedavisi tamamlanmış 420 askerle birlikte Kırım’a gitti. Burada savaş sahalarında çalıştı ve çok geçmeden Kırım Humması’na yakalandı.İki hafta boyunca ölümle pençeleşti. Sağlığına kavuşur kavuşmaz, İngiliz hükümeti ve ailesinden İngiltere’ye dönmesi yönünde gelen bütün ısrarlara rağmen, savaş bitene kadar Kırım’da kaldı. Bu büyük fedakarlığı nedeniyle İngiltere’de büyük bir kahraman gibi anılmaya başlandı. Londra’ya dönüşünde kendisini karşılamaya gelen coşkulu kalabalığa fark ettirmeden evine gitmişti. Hayatı boyunca elde ettiği birikimiyle bir hemşirelik okulu açtı ve tıbbi birikimleriyle ilk modern hemşireleri bu okulda yetiştirmeye başladı. 1907 senesinde Liyakat Nişanı aldı ve 104 yıl önce bugün, 13 Ağustos 1910 tarihinde hayatını kaybettiğinde, geride modern bir hemşirelik okulu, bir çok idealist öğrenci ve onun sayesinde sağlığına kavuşmuş asker bıraktı. 1961 yılında Şişli’de açılan ilk Yüksek Hemşirelik Okulu’na Florence Nightingale’in ismi verildi ve bu kurum günümüzde hastahane görevi görmeye başladı. Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tarihleri tüm dünyada Hemşireler Günü olarak kutlanılır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here