İyi Niyetli İnsanlar

0

İYİ NİYETLİ İNSANLAR

“İki Cihan Serveri” Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır;

“Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o iyi/doğru/düzgün olursa bütün vücut iyi/doğ- ru/düzgün olur; o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.” (Buharî, İman, 39)

 Hadis-i şeriften de anlaşıldığı üzere kalbin temizliği çok önemlidir.

 

Kalp Temizliği

 ➡ Kalbin temizliği, ancak ve ancak Allah’ı zikretmekle mümkün olur! Allah’ın zikriyle temizlenen kalbi ise temiz tutmamız gerekir.

 ➡ Bencillik, fesatlık, art niyet, haset, çekememezlik gibi kötü huylar, kalbe zarar veren manevi hastalıklar dır.

 ➡ Şeytan ise bu hastalıkları insanın kalbine yerleştirmek için çabalar durur. Asıl meselenin kalp temizliği olduğunu bilen şeytan kalbe vesvese tohumlarını ekmeğe çalışır. Dildeki sevginin kalbe inmemesi için elinden geleni  yapar. Çünkü sevgi dolu bir kalpte kötülüğün ve kötü huyların barınamayacağını çok iyi bilir.

 

İyi Niyet

 ➡ Kalbi temiz bir insanın niyeti de temizdir. O nedenle, iyi niyetli insanların aklı kötülüğe pek çalışmaz… Onlar herkesi kendi gibi bilir, ve öyle görürler. Yufka yüreklidirler onlar, kimseye  kıyamazlar. Kalplerinde; kibirden, gururdan, kinden, hasetten eser yoktur. İyi niyetli insanlar mütevazidir.

İşin kötü tarafı ne biliyor musunuz?

İşin kötü tarafı, onları kandırmak oldukça kolaydır..

Ne yapsınlar! İyi insanların akılları şeytanlığa ermez ki!

Onların gözünde, hemen hemen herkes iyidir. İyi birinden zarar gelir mi ?

Tabii ki hayır!..

 İşte bu yüzden iyi niyetli insanlar kendilerine gelecek zararları da göremezler. Biraz önce de bahsettiğim gibi “herkesi kendileri gibi zannederler.”

 ➡ Gerçekten güzel bir kalbe sahip olan biri küsmez, kırılır ama belli etmez. Kendisini kırar, yorar, yaralar ama, karşındaki insana zarar veremez! Hatta o kadar ki haklı olduğunu bildiği halde, yapılan kötülükleri gördüğü halde görmezden gelir ve sabreder belki der, “belki hata bende” ben yanlış anladım… diyerek karşısındaki insandan önce kendini hesaba çeker.

 

Art Niyetli İnsanlar

 Peki ya art niyetli insanların, bu güzel yürekli insanlara yaptıkları yanlarına kâr olarak kalır mı?

“Asla!” 

“Tamam”

İyi insanlar sabreder, görmezden gelir, korur, kollar, yapılanların  farkına ise biraz geç varırlar ama, o güzel yüreklerini koruyan (Allah) var! İşte, kötü insanlar da bunu akıl edemez ve hesaba katamazlar. Kendilerine iyilikten başka bir şeyleri dokunmayan bu insanları, bir gün kaybedebilecekleri hiç ama hiç akıllarına gelmez… Kendileri hesap yapar ama, Allah’ın yaptığı hesabı, “hesaba katmazlar!”

Allah “Celle Celalühü” yavaşça sıyırıp alıverir o güzel insanları, fesatlıkların içinden!

Kandırdığını, kazandığını zanneden zavallılar da elleri yanlarında kala kalırlar… Çünkü onlar, o güzel insanları “kaybettikten sonra” kıymetini anlarlar. Eyvah derler Eyvah! biz ne yaptık!

 Ama artık nafile. Giden gitmiştir, olay bitmiştir!…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here