İyi ki doğdun Mega Star Tarkan.

0
25

Bugün 17 Ekim. Dünyaca ünlü starımız Tarkan’ın doğum günü.

Ülkemizde 7’den 70’e Tarkan’ı duymayan, şarkılarını bilmeyen yoktur herhâlde.

Sadece ülkemizde mi?

Tüm dünyaya sesini duyurmuş, şarkılarıyla dünyayı oynatmış, genç kızları kendisine aşık etmiş bir şarkıcı Tarkan.

‘İyi ki doğdun ve iyi ki müzikle ilgilendin Tarkan’ diyerek, biraz hayatından ve müziğinden bahsetmek istiyorum.

 

Peki Kimdir Tarkan?

1992’deki Kıl Oldum Abi şarkısıyla tanıdığımız, şarkıcı ve söz yazarı olan zirveye varan kariyerinden sonra Mega Star olarak anılan Tarkan 17 Ekim 1972 Almanya doğumlu. Adı Tarkan Tevetoğlu. Göçmen bir ailenin 6 çocuğundan bir tanesi. 1986’da ailesiyle beraber Türkiye’ye gelen ve çocukluktan beri içinde olan müzik hevesini, lisede müzik eğitimi almaya başlayarak sektöre hazırlanmış ünlü şarkıcı.

 

Müzik Hayatı

İstanbul Plak’ın sahibiyle de tanışınca ilk albümü Yine Sensiz ve o albüm içindeki Kıl Oldum şarkısıyla büyük beğeni toplayarak hızlı bir giriş yapmış, 90’ların unutulmaz parçaları arasında da yerini almıştır.

Aacayipsin, Ölürüm Sana ve Şımarık şarkılarıyla oldukça büyük beğeniler kazanan Tarkan, ülkenin listelerinde boy göstermesiyle birlikte Universal Music Group’a geçmiş ve şarkılarıyla beraber, başarıları, ödülleri ülke sınırları dışına çıkmıştır. Sezen Aksu’nun sözlerini yazdığı Şımarık uluslararası hit listelerine girdi. Şarkının içindeki öpücükler Tarkan’la özdeşleşip, herkesin diline dolandı.

 

Gittikçe Yükselen Bir Müzik Hayatı

Şarkıları, tarzı, dansı ve sahne şovlarıyla da adından sıkça söz ettiren Tarkan başarılı şarkılarına Kuzu Kuzu, Hüp, Verme, Dudu Dudu ‘yu da ekledi.

2006 Come Closer adlı İngilizce albümle de dünya üzerinde hayranlarının gönlünü fethetmekle kalmadı, dünya listelerine girdi.

2007’de çıkan Metamorfoz albümüyle sadece dinleyenlerin ve sevenlerinin değil Türk Dil Kurumu’nun da beğenisini kazandı. Deyimlere sıkça yer verdiği albümündeki şarkıların sözleri kurum tarafından takdir edildi.

2010 yılında Adını Kalbime Yaz albümü yılın en çok satan albümü olmakla kalmadı. Yıllarca satmaya, dinlenmeye devam etti.

2016 yılında Ahde Veda isimli Türk Sanat Müziği albümü ile de sevenlerin beğeni ve takdirini kazanan Tarkan elini attığı her işi alnının akıyla başarmış oldu. On beş milyonun üzerinde albüm satışı yakalayan Tarkan’ın çok büyük bir hayran kitlesi de vardır. Dünya üzerinde on beşten fazla hayran sitesi vardır.

CNN tarafından Türkiye’nin Elvis Presley’si denilen Tarkan, Türk basınında Mega Star, dünya basınında da Popun Prensi, Boğaz’ın Prensi olarak anılmaktadır.  Defalarca Kral Müzik Ödülleri, Altın Kelebek Ödülleri alan Tarkan Tevetoğlu’nun bir de Dünya Müzik Ödülü vardır.

Her hareketiyle magazinde konu olan, peşinde sürekli bir basın ordusu dolaşan Tarkan, buna rağmen magazinde olmamak ve hakkında yazılan haber ve dedikodulardan kurtulma isteği sebebiyle de, ülkeden uzaklaşarak Amerika’ya yerleşmiştir.

 

Özel Hayatı

O zamandan sonra sadece sanatıyla anılan Tarkan, uzun yıllar kameralara avukat sevgilisi Bilge Öztürk ile görünmüş, bu zaman içerisinde de eşcinsel olduğu iddialarıyla savaşmak zorunda kalmıştır. Amerika’dayken yarı çıplak bir arkadaşını kucaklarken ki fotoğrafı bir yabancının eline geçmiş, adam 250 bin dolar isteyerek bu fotoğrafı şantaj malzemesi haline getirmiştir. Bu konuyu ciddiye almayan Tarkan aynı fotoğrafı ilerleyen günlerde bir magazin dergisinde görüp, 150 bin dolar karşılığında dergiyi satıldığını öğrenince bir basın açıklaması yapsa da, maalesef bu konuyla çok uğraşmak zorunda kalmıştır.

Bilge Öztürk ile ayrılıklarından sonra ilişki anlamında uzun bir sessizlik süreci sonunda 29 Nisan 2016’da Pınar Dilek ile evlenerek herkesi şaşırtmıştır.

 

Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Tarkan

Sesi, müziği ve kişiliği herkes tarafından sevilen Tarkan’ın müzik başarılarının dışında, sosyal sorumluluk projelerinde de yer almakta, yurt dışında yaşıyor olsa da, ülke kültürüne, gelişimine ve insanlığa elinden geldiğince yardım eden sanatçılarımızdan olmasıyla da, gönüllerdeki yeri ayrıdır.

Yaptırdığı 5 milyon tl’lik okul, engelli öğrenciler içn yaptıkları, Doğa Derneği destekçisi olması, sokak hayvanları için mücadelesi basına yansıyan sosyal sorumluluk projelerinden bir kaçı.


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here