İyi ki doğdun “Gurbet Şairi”

0

Gurbet şairi olarak tanınan Kemalettin Kamu, 15 Eylül 1901 yılında Bayburt’ta dünyaya geldi. Babası memur olduğu için çocukluğu Erzurum ve Refahiye’de geçti. Erzurum’un işgal edilmesi haberi babasının vefatına sebep olunca Anadolu’da göçebe hayatı sürdü. Annesiyle birlikte Sivas, Kayseri ve Ankara yaşadı. İstanbul’a öğrenim görmek için gitti. Ardından Ankara’ya yerleşti.

1933’te Paris’te Siyasal Bilimler eğitimi aldı. Soyadı Kanunu’nun çıktığında Kamu(bir ülkede yaşayan herkes) soyadını aldı. Ankara Matbuat Genel Müdürlüğünde başyazarlık yaptı. İstiklâl Marşı yarışmasına katıldı. Rize ve Erzurum milletvekilliği de yapan sanatçı 1948’de geçirdiği bir kalp krizi neticesinde Ankara’da vefat etti.

 

  • Aruzla şiir yazmaya başlayan sanatçı Faruk Nafiz Çamlıbel’in izinden giderek hece ölçüsünü kullanmıştır. Hecenin de özellikle 11’li kalıbını kullanmıştır.
  • Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına duyduğu inancı ifade ettiği şiirleri dilden dile dolaşmış, marş olarak bestelenmiş ve okul kitaplarına girmiştir. Bunun haricinde vatan sevgisi, gurbet, aşk, yalnızlık temalarını sade bir dille lirik ve epik tarzda işlemiştir.
  • İstanbul’un işgale uğraması üzerine “Gurbet” şiirini yazmış ve Gurbet Şairi olarak anılmıştır. İzmir’in Yunan işgaline uğramasından sonra daTürk’ün İlahisişiirini yazmıştır. Pastoral tarzda yazdığı “Bingöl Çobanları” şiiri de sanatçının tanınmasında etkili olmuştur.
  • Büyük Mecmua, Dergâh, Kalem, Oluş ve Varlıkgibi dergilerde şiirleri yayımlanan sanatçı yaşarken şiirlerini kitaplaştırmamıştır.
  • Ölümünden sonra şiirleri Kemalettin Kamu, Hayatı, Şahsiyeti ve Şiirleri ismiyle yayımlanmıştır.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here