İyi Ki Allah’a İnanıyorum

0

Bizi damla damla rahmetiyle doyuran, her türlü nankörlüğümüze rağmen evlerimizi rızkıyla şenlendiren, acizliğimize kapılıp sapıtmamıza ya da yoldan çıkmamıza rağmen bizden merhametini esirgemeyen, çokça esirgeyen ve çokça bağışlayan Allah’a iyi ki inanıyorum.

Her şeyi geçtim de kendini yapayalnız, çaresiz hissettiğinde, Dünya’yı yaşanmaz gördüğünde O’nun varlığını bilmek, O’nu şah damarından yakın hissetmek, O’nun merhamet deryasında boğulmak belki de dertlerimizin en büyük devası. Zaten derdi veren derdin çözümünü unutur mu hiç ?

Peki ya bizlere ne demeli?

En mutlu anımızda O’nu belki hatırlamıyoruz bile ama mutsuzken, dertliyken, suçu kadere atıyor hatta kimi zaman da isyan ediyoruz. Tüm nankörlüğümüze rağmen, yapayalnız kaldığımızda sadece O’na sığınıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bize deva verecek sadece O… Ne oldu da bu kadar koptuk yaratıcımızdan ? Ne oldu da daldık fani Dünya’nın işlerine ? Ne oldu da bu kadar günahkar olduk, saptık yolumuzdan ?

Evet Dostlar!

Zor zamanlar geçirdiğim şu günlerde ben de yapayalnız hissettim ve sadece O’na sığındım. Geceleri birden uykudan kalkıp uykum bölündüğünde sadece O’nun ve elçisinin lafzıyla uyuyabildim. Yarattıklarıyla doyurdum gözümü, göğe baktım, bulutlara baktım bir daha sığındım.Secdesine kapandım ağladım saatlerce ağladım. Çünkü çaresizdim ve biliyordum ki çarem sadece O’ndaydı…

Zor günler geçiriyorum ama unutmuyorum ki Allah beni seviyor ve koruyor. O’nun merhametinden zerre şüphem yok. O annemden bile merhametli. Ya O olmasaydı diyorum kimi zaman. Ne yapardık biz aciz kullar ? Kime sığınır, kimden yardım dilerdik ? Kimin secdesinde saatlerce ağlardık ? Kimin merhametinden şüphe duymaz, kimin rahmet deryasında boğulurduk ?

Evet dostlar şimdi sığınmanın, dertlerimize deva bulmanın, Müslüman olmanın şuuruna varmanın, O’nun elçisi gibi yaşamanın tam zamanı!

Acizliği bırakmanın, O’nun davetine icabet etmenin tam zamanı!

Birazda olsa kibirle dolan gönlümüzü törpülemenin, O’nun huzurunda eğilmenin, O’nun aşkıyla yanmanın, O’na layıkıyla kul olmanın tam zamanı !

Yazımın sonlarına doğru sizlere naçizane önerilerim var:

Eğer içinizin sıkıştığını hissediyorsanız, her şeyiniz yolunda gitse bile iç huzuru bulamıyor ve kendinizi mutlu hissetmiyorsanız bir yerde ip kopmuş demektir.Bu büyük bir tehlikenin en büyük göstergesi olabilir. Dikkat edin ve sadece O’na yönelin, O’ndan yardım dileyin. O’nun rızası için bir şeyler yapın. Çünkü O sizi sizden daha çok düşünüyor ve sizi sizden daha çok seviyor. Bunu asla unutmayın. Belki bu Dünya’da yapayalnız hissediyor olabilirsiniz. O’nun varlığını ve O’nun her yerde olduğunu unutmayın. O’nun adlarıyla rahatlayın. O’nun lafzını okuyun, dinleyin. O’nun secdesinde ağlayın anlatın dertlerinizi O’na. Anlatın ki, sığının ki merhem olsun yaralarınıza. Harama bulaşmadan helal dairesinde kalmaya özen gösterin. Nefsinizi eğitin mesela. Her istediğini yapmayın. Doyumsuz olmayın. O’nun yarattıklarıyla mutlu olmaya çalışın. Ağaçlara bakın mesela, dağa bakın, taşa bakın O’nu düşünün. Yanın O’nun aşkıyla. Uzaklaşın Dünya’dan… Ve bu iç huzursuzluğunuz artık çaresizliğe ulaşmışsa hiç telaş etmeyin. Çünkü çaresizlik Allah’tan gelen en güzel mesajdır. Dua vakti gelmiştir.Kul yolundan sapmıştır ve Rab o kulu öylesine seviyordur ki o kulunu tekrardan huzurunda görmek istiyordur ve sen bittim dediğin an yettim demek istiyordur. Kendini o kula hatırlatmak istiyordur…

Sözün özü:

İYİ Kİ ALLAH’A İNANIYORUM.

İYİ Kİ ALLAH’A İNANIYORUM.

İYİ Kİ ALLAH’A İNANIYORUM.

ALLAH’IM İYİ Kİ VARSIN. İYİ Kİ BANA ŞAH DAMARIMDAN YAKINSIN.

“Çaresizlik Allah’tan gelen en güzel işarettir. Duanın vaktinin geldiğini gösterir.
Süzülüyorsa gözlerinden yaşlar, hüzünlüyse güzel yüzün,
Rabbin seni özlemiş, sesini duymak istemiş demektir.” Hz. Mevlana

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here