İtalya’nın Etiopyayı İşgali

2

Etiyopya Afrika’nın güneyinde bolca altın rezervi bulunan bir ülke. Belkide Faşist İtalya’nın ilgisini çeken tek şeyde Etiyopya da bulunan altın rezervleriydi. Aslında İtalya sömürgesi olmayan tek ülkeydi diyebiliriz o dönemde diğer sömürgeci ülkeler hızlı bir şekilde gelişmekte sanayilerini büyütmekteydi. Normal olarak İtalya da bu gelişmelere seyirci kalmayacaktı oda hemen sömürebileceği bir ülke bulup rakiplerine yetişmeliydi. Faşist İtalya Etiyopya yı kolayca işgal edebileceğini düşünüyordu ki 1935 yılında Etiyopya ya asker çıkarmaya başladı. Bu işgal hareketi yaklaşık 6 ay sürdü yani İtalya Etiyopya’yı 6 ay gibi kısa bir sürede işgal etmişti.

Bu işgal hareketini (3 Ekim 1935) 400.000 kişilik bir kuvvetle gerçekleştirdi. Bu dev Ordu’nun başında ise diktatör Mussolini bulunmaktaydı.
Mussolini o güne dek Afrika’da bulunan en büyük askerî gücü bir araya getirmişti. Faşist İtalya dünya kamuoyunda olumsuz tepki almamak için ilk olarak ülkede köleliği kaldırdı. Böylece İtalya yaptığı bu hamle ile etiopyayı “işgal etmiyorum sadece çağdaşlaştırıyorum” yalanını kullanarak kolayca sömürüyordu.

Ancak bu işgal hareketi o kadar kolay olmayacaktı. İtalyan askerleri ülkenin dağlık bölgelerine doğru ilerledikçe Habeş direnişi artmaya başladı. Bazı bölgelerde İtalyan birlikleri bozguna uğratıldı. Bu duruma ciddi bir şekilde öfkelenen Mussolini, işgal kuvvetleri komutanını görevden alarak, yerine başka bir komutan atadı. Bu arada milletler cemiyeti İtalya ya yaptırım uygulama ya başladı.

Faşist İtalya Uluslararası hiç bir kurala uymadan ülkede katliamlar yapmakta asker ve sivillere karşı hardal gazı kullanıyordu ki bu hareketi sonucunda Cenevre protokolünü de ihlal etmiş oluyordu.
İtalyan bilekleri Kızılhaç ve Kızılay hastanelerini de bombalamaktaydı.

31 Mart 1936 yılında yaşanan Mai Ceu çatışması savaşın dönüm noktası oldu. Habeşistan (Etiopya) birlikleri son bir hamle ile 40.000 kişilik bir ordu ile İtalyan işgalcilere saldırdı ancak başarılı olamadı. İtalyan uçakları Habeşistan birliklerini bombaladı. Kaçmayı başaran askerlere ise zehirli gaz püskürttü. Böylece Habeş direnişi tamamiyle kırıldı ve ülke denetimi faşist İtalya nın eline geçti.

İşgal sonunda 76.000 kişi hayatını kaybetmişti.
Evet yine büyük devletlerin sömürge yarışı yüzünden binlerce insan hayatını kaybetmişti.
Olan yine masum sivillere olmuştu binlerce masum sivil canice zehirli gazlarla katledilmişti.

Bir daha hiç bir işgalin gerçekleşmemesi dileğiyle…

Cihat Horanoğlu

Ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi öğrencisi
Cihat Horanoğlu

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here