İtalyan Mimar Giacomo Barozzi da Vignola’yı Tanıyalım

0
45

Giacomo (veya Jacopo) Barozzi (veya Barocchio) da Viyola (1 Ekim 1507 -7 Temmuz 1573), maniyerizmde (üslupçuluk) 16. yüzyılın en büyük İtalyan mimarlarından biridir.Iki büyük eserinden biri Caprarola’daki Villa Farnese, diğeri Roma’ da ki Cizvitlerin Gesú Kilisesi’dir. İtalyan Rönesans tarzını Batı Avrupa’ya yayan üç mimardan biridir(Vignola, Serlio,Palladio).

HAYATI
Gizcomo Barrozi, Modena kenti yakınlarında ki Vignola ‘da doğmuştur.Kakma ustalarına resim ve şablon hazırlayarak Bologna’da mimarlık mesleğine başladı.1536’da örneklendirilmiş bir Vitruvius yapmak düşüncesiyle Roma tapınaklarının ölçülü çizimlerini yapmak için ilk defa Roma’ya gitti. Sonra arkadaşı François onu 1541 ve 1543 yılları arasında yaşadığı Fontainbleau’ya çağırdı. Vignola’nın burada arkadaşı Bolognese, Mimar Sebastiano ve Ressam Primaticco ile buluştuğu sanılıyor.
İtalya’ya döndükten sonra, Bologna’da Palazzo Bocchi’yi tasarladı. Daha sonra Roma’ya taşındı.Burada Papa Julius III için çalıştı.Onun ölümüden sonra, Farnase’nin papa soyundan olan ailesi tarafından alındı. Ve tarzıyla onu derinden etkileyen Michelangelo ile çalıştı.1558’de İmparator Charles V ‘in kızı ,Dük Ottavio Farnese ‘nin eşi Magaret of Austria tarafından, yapılması için görevlendirildiği Palazzo Farnese’nin projesini tekrar gözden geçirmek için Piacenza’ya gitti.1564’ten itibaren Vignola Aziz Peter Bazalikası’nda Michelangelo ‘nun çalışmalarına odaklandı ve Michelangelo ‘nun planına göre iki alt kubbe inşa etti.
Giacomo Barozzi, 1573’te Roma ‘da öldü.1973 yılında Pantheon’da (Roma) tekrar gömüldü.

ÇALIŞMALARI
Büyük Mimari Eserleri
Vignola’nin başlıca çalışmaları şunlardır;
-Papa Julious II için Roma ‘da Villa Giulia’yı yaptı.Burada Michelangelo ve bilgili olan papanın rehberliğinde Ammanati ile çalışıyordu. Ammanati, Vasari’nin talimatları altında olan ve bahçe figürlerinde, çeşme yapımında (nymphaeum) tasarım yapan bir mimardı. 1553’teki bir madalya,kubbelerinin bir kısmı hala sağlam olan villanın tamamlandığını gösterir.
-Caprarola’da Villa Farnese (1559-1573)
-Bagnaia ‘daki Villa Lante ,1566’dan günümüze kadar gelmiştir. Bahçeleri ve çeşmeleriyle meşhurdur.
– Cizvitlerin ama kilisesi ve 17. yüzyılda ön cephesi Barok için bşr kaynak olan Roma’daki Chiesa dek Gesú.
-Santa Maria değil Angeli Bazalikası (Galeazzo Alessi ile beraber yapmıştır.)
-Barok’un simgesi haline gelen ve oval kubbeye sahip ilk kilise ,Sant Andrea Kilisesi (Roma, Via Flaminia)
-Palazzo dei Banchi (Bolonya)
-Palazzo Farnese (Piacenza ‘da).Bu sadece İtalya ‘daki Vatikan Sarayı’na benzeyen , geniş bir sarayın görkemli bir projesiydi. İtalya’daki bu sarayın dikdörtgen biçimindeki planı yaklaşık 111 m× 88 m boyutlarındadır. Ancak şimdiki yapı, Vignola’nın orjinal projesinin yarısından daha az bir yer kaplıyor çünkü planlanmış mimari yapı birçok özelliğini zamanla kaybetmiş. Şöyle ki ; dış cephe duvarlarının bir kısmı ,ana cephe,antik zafer kemeri,geniş bir kule ve geniş bir alana sahip tiyatro eksilmiştir.
Diğer Mimari Çalışmaları
-Pontifical University of Saint Thomas ‘ın ana avlusunda olan Santi Domenico e Şişti Kilisesi’nin manastırı Angelicum, Vignola’ya affedilir ancak bu yapı Vignola’nin ölümünden sonra tamamlanmıştır.
Yazdığı Eserler
• Yayınlanmış iki kitabı vardır. Bunlar klasik mimari tarzın kurallarını sistematik hale getirmeye yardımcı oldu.İlk olarak Değil la şekli cinque ordini d’architettura(Mimaride Beş yöntemin ilkeleri) kitabı ,1562’de muhtemelen Roma’da yazıldı,Vignola’nın beş klasik yöntemde (Tuscan,Doric, lonic,Corinthian,Composite) sütun inşa etmeye yönelik onun pratik sistemini sunar.Bu kitapta Klasik Roma Anıtları’ndan kendisinin türettiği oranlar ve ölçüler yer alır. Kitabın net olması ve kolay anlaşılmasından dolayı mimarlık tarihinde yüzyıllardır en çok yayınlanan kitap haline gelmiştir. Vignola’nınikinci kitabı Due regole della prospettiva pratica (Pratik perspektife göre 2 kural),Bologna’da 1583’te yazılıp, ölümünden sonra yayınlanmıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here