İtalya Savaşı Nedir?

1

İtalya Savaşları Nedir?

İspanya, Roma-Germen İmparatorluğu hükümdarları Habsburglular ile Fransa arasında İtalya’nın denetimini ele geçirmek için İtalya’da yapılan bir dizi savaşa denir.

Savaş İtalya’da yıkıma sebep olmuş olsa da bir yandan rönesansın Avrupa devletlerine yayılmasını sağlamıştır.

Haçlı seferlerinden sonra İtalya yorgun, zayıf fakat oldukça zengin bir durumdaydı. Ülkenin bu durumu Avrupalı Devletlerin ilgisini çekiyordu. Savaş, ülkenin kendi içinde başlayıp diğer ülkelerinde katılmasıyla tüm kıtayı etkilemiştir.

Lodi Barışından sonra İtalya’nın kentleri arasında hassas bir güç dengesi sağlanmıştı. Milano, Floransa ve Napoli arasında çıkan kavga ve Milano dükünün Floransa ve Napoli’nin gizli ittifakına karşı Fransa’dan yardım istemesi bu dengeyi bozmuştur.

Fransa Floransa yöneticisinin yardımıyla Napoli’yi işgal etti. Çok geçmeden Fransa, Venedik, papa, İspanya Hükümdarı ve Roma-Germen İmparatorunun kendisine karşı bir ittifak oluşturmasından dolayı Napoli’yi boşaltmak zorunda kaldı.

Bu sırada İspanyol Generali Napoli’yi işgal edip aldı ve Güney İtalya’yı İspanya hakimiyetine soktu. Fransa ise İtalya’nın yarımadasını ele geçirmişti. Fransa yarımadayı ele geçirmişken Venedik ve Papa arasında çıkan savaşta Papa’nın kurduğu Cambrai Birliğine katıldı. Venediklileri bozguna uğratan Fransa, Venediğin Topraklarının bir çoğunu ele geçirdi fakat birlik bir süre sonra dağılınca Venedik topraklarını yavaş yavaş geri almayı başardı.

Fransa’nın İtalya üzerindeki etkileri Pavia Savaşında yenilmeleri ve kralın esir düşmesiyle sona erdi. Fransa daha sonra tekrar harekete geçmek istese de başarılı olamamış fakat  Cateau Cambresis Antlaşmasına kadar istilalarını sürdürmüş antlaşmayla berber ise Savovia dışında İtalya’daki haklarından vazgeçmiştir. Böylece Habsburg Sülalesi yarımada kesimini 18. yy başlarına karşı denetiminde tuttu.

Cateau Cambresis antlaşmasıyla 65 yıl süren İtalya Savaşları (2-3 Nisan 1559)yılında sona erdi.

İtalya Savaşları’nın Nedenleri

1449 yılı güçsüz düşen ama zengin olan İtalya’nın Avrupalı Devletlerin hedefi olmuştur.. Fransa,Roma-Germen-İspanya gibi devletlerin dahil olduğu bu savaş ilk önce İtalya’nın kendi içinde parçalanmasıyla başlamıştır.

Napoli, Milano ve Floransa gibi şehirlerin kendi aralarında başlayan bu savaşa Fransa’nın dahil olması ve Napoli’yi işgal etmesi ve bu savaşa diğer devletlerinde katılması savaşın başlamasına sebep olmuştur.

Bütün kıtaya yayılan bu savaşta Medici, Borgia, Habsburg ve Valois Hanedanları önemli rol oynamıştır.

İtalya Savaşlarının Cephesi

Savaşlar iki cephede gerçekleşmiştir.

Kuzey İtalya

En stratejik noktası Milano’dur. Floransa ise Papa’ya karşı reform çağrıları yapılması nedeniyle önem taşıyordu.

Habsburg ülkeleri Fransa’nın saldırısıyla karşı harekete geçti. Alman ve İspanyol Orduları da harekete geçti. Pasivia Savaşında Fransa yenilip kralı esir düşmüştür.

Güney İtalya

Kolayca bölgeye sızan İspanyollar’a bir süre sonra buraya çıkarma yapan Osmanlılar tehdit oluşturdu. Korfu Adası’na sefer düzenleyen Osmanlılar başarısız olunca İspanyolların varlığı tehlikeye girdi.

İtalya Savaşlarının Sonuçları

Savaşın en büyük etkisi Rönesans’ın Avrupa Devletlerine yayılmasına sebep olmasıdır. İtalya’da başlayan Rönesans Hareketleri İtalya’ya giren genç kral ve prensleri etkilemiştir.

Aynı zamanda Rönesans gibi Hümanizm’de İtalya’dan tüm Avrupa’ya yayıldı.

Papaların savaşa katılması Reform hareketlerinin ve kilise karşıtlarının olmasına sebebiyet vermiştir.

İtalya’nın Haçlı Seferleriyle başlayan altın çağı sona erdi. Yağmalanıp dışa bağımlı hale geldi.

Askeri teknoloji açısından önemli yere gelindi. Fransa Şövalyesi Bayard tüfekle öldürülünce Ortaçağın romantik şövalye geleneği bitmiş  ateşli silahlar dönemi başlamıştır.

İtalya Savaşı (Valois-Habsburg)Nedir?

1494 ve 1516 yılları arasında toplam 5 savaş olmuştur.

1.İtalya Savaşı: 1494-1497

2.İtalya Savaşı: 1499-1500

3.İtalya Savaşı: 1501-1503

4.İtalya Savaşı: 1508-1513

5.İtalya Savaşı: 1515-1516

1521 yılından sonra savaş yayılarak büyüdü. Bu 1551-1559 yılları arasındaki savaşlara Valois-Habsburg (İtalya Savaşı)’da denir.

Savaş Fransa Krallığı’nın İtalya Yarım Adasını ele geçirmek istemesiyle başlamıştır. Savaşın sonucunda İspanyollar Güney İtalya’yı ele geçirdiler.

O yıllarda İkinci Henry (Fransa Kralı) Osmanlılarla ittifak yapmıştır. Osmanlının desteğini alan İkinci Henry Kutsal Roma Germen İmparatorluğuna ve İspanyol İmparatorluğuna savaş ilan etmiştir.

Denizdeki Savaşlar

İlk çarpışma olarak Trablusgarb’ın  ele geçirilmesi planlandı. 1552’de Osmanlı’nın desteğini alan Fransa İtalya’da Calabria bölgesini ele geçirdi. Aynı yıl İtalyan donanması batırıldı buna Ponza Deniz Muhabereleri ‘de denir.

Birleşik donanma Korsika’yı ele geçirdi. Osmanlı barış sağlanana kadar bağımsız olarak saldırılara devam etmiştir. Bu saldırıların en önemlisi Balear adalarına yapılan saldırıdır.

Kara Savaşları

Fransa 1553 yılında Siena’nın desteğiyle kara saldırılarına başladı. 1554 yılında yapılan Marciano Muhaberesinde yenildiler ve Siena düştü. Ancak aynı yıl Fransa Metz,Toul,ve Verdun şehirlerini ele geçirdi.

1556 yılında Fransa ve İspanya barış için görüşseler de anlaşamadılar. Aynı yıl Şarlken’ın tahtan çekilmesi savaşın seyrini değiştirmiş, İspanyollar Flandre’yi ele geçirmişlerdir. Daha sonra İngiltere savaşa girmiş Böylece Fransa Calais’i ele geçirdi.

İtalya Savaşı Sonuçları

1559 yılında Fransa ve İspanya arasında Cateau Cambresis Antlaşması oldu. Fransa ülkeden çekildi. İspanya ülkede mutlak güç oldu. Ülke Osmanlı-Fransa Donanmasına karşı başarılı bir şekilde dayanmış oldu. 

Cateau Cambresis Antlaşması

2-3 Nisan 1559 yılında Fransa’da Cateau Cambresis kasabasında imzalanan antlaşmadır. İki antlaşmadan oluşur. Birincisi Fransa ve İngiltere arasında iken ikincisi Fransa ve İspanya arasında imzalanmıştır.

Bu antlaşma ile 65 yıl süren İtalya Savaşları (İtalya Savaşı’da dahil) sona ermiştir. Antlaşma sonucunda Fransa İspanya’ya Piemonte ve Savnia’da kazandığı toprakları ve İtalya üzerindeki hakkından vazgeçmiştir.

Bununla birlikte antlaşmada söz edilmeyen Metz, Toul ve Verdun piskoposluk bölgelerinin denetimini ele geçirdi. Savaş esnasında İspanya’yı destekleyen İngiltere ise Fransa’daki son toprağı Calais’i Fransa’ya bıraktı.

Ezgi Özuyar

Ezgi Özuyar

20 yaşındayım.Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Maliye okuyorum.
Ezgi Özuyar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

  1. Anche questo è vero, però bisogna pure considerare il peculiare target del consumatore medio di Sephora: come clientela, si tratta per lo più di gente di giovane età e “al passo con i tempi a livello di brands, di moda e di nuovi prodotti sul mercato, che consulta i beauty Blog, guarda i video su Youtube. E grazie ad internet, di ragazze/i così ce ne sono ovunque in Italia, sia nella metropoli che nel borgo medievale. Difficilmente la sciura benestante va da Sephora (anche se ci sono i brands classici, come Chanel e Dior), ma in profumerie “bene, con venditrici dai 50 anni in su: questo lo vedo qui a Milano, con le signore-bene che si fiondano da Mazzolari, e sono strasicura che la stessa cosa accada a Canicattì (per citare una città a caso). A loro non interessa la linea di Rihanna, ma la crema che costa 500,00, o il rossetto di Elizabeth Arden, lo stesso che comprano da 20 anni. Le uniche signore che vedo da Sephora sono le mamme delle ragazzine/ragazze, per regalare qualcosa alle figlie e che non conoscono le novità dei marchi “moderni (passami il termine). Per questo motivo approvo senz”altro la tua teoria sull”indagine di mercato, ma con delle riserve, proprio perché in linea di massima il cliente medio di Sephora è aggiornato sul mondo della cosmesi a respiro internazionale.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here