İtalya: Gezilecek Yerleri, Yemekleri, Kültürü.

0

İtalya’nın Kısaca Tarihi

Bir ülkeyi gezmeden önce tarihini bilmek oldukça önemlidir. Tarih, bir ülkenin kültürünü etkileyecek düzeyde önemli bir detaydır. O yüzden söze İtalya’nın tarihinden bahsederek başlamak isterim.

İtalya’nın tarihi yaklaşık 200.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Romalılardan önce Avrupa ve Asya’dan gelen pek çok kavim İtalya’da yaşamıştır. İtalya’da Romalılardan önce Etrüskler yaşıyordu. Etrüskler İtalya’ya kendi medeniyetinden birçok kalıntı bırakmıştır.

MÖ.1. yy Julius Caesar’ın hükümdarlığı döneminde Roma İmparatorluğu sınırlarını hızla genişletmiştir. MS. 395 yılında Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu ve Batı Roma İmparatorluğu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Roma İmparatorluğu Batı medeniyetlerinin gelişmesinin temelini oluşturmuştu. Roma İmparatorluğu Batı dünyasını her anlamda etkileyen en büyük imparatorluklardan biri olarak kabul görür. Bugün dahi izlerini, kültürünü İtalya sokaklarında görebilirsiniz.

İmparatorluğun ikiye ayrılmasından sonra İtalya topraklarında kalan Batı Roma İmparatorluğu da küçük krallıklara ayrılmıştır. İtalya aynı zamanda Rönesans’ın doğduğu yerdir. 19.yy Avrupa’da milliyetçilik akımının etkisiyle iç karışıklıklara ve savaşlara neden olmuştu. Nihayet 1948 yılında İtalya dünyaya kendini cumhuriyet olarak tanıtmıştır.

 

İtalya Nerededir?

İtalya, Güney Avrupa’da Akdeniz kıyısındadır. Haritadan bakıldığında çizme gibi görünen İtalya’nın komşuları İsviçre, Fransa, Slovenya ve Avusturya’dır. Aynı zamanda iki büyük Akdeniz adası olan Sicilya ve Sardunya’da İtalya’ya bağlıdır. İtalya yirmi bölgeye ayrılmaktadır. Başkenti Roma’dır.

 

İtalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

1)Pantheon Tapınağı 

”Tanrılar Tapınağı” olarak da bilinir. İmparator Hadrian döneminde Roma’da inşa ettirilmiştir. MS. 80 yılında yanan eski tapınağın yerine yaptırılmıştır. Hatta tapınağın frizinde eski tapınağı yaptıran Marcus Agrippa’nın adı yazılıdır ve ona ithaf edilmiştir. Uzun yıllar boyunca Tanrılar Tapınağı olarak kalan yapı, Roma’nın Hristiyanlığı kabul edip benimsemesinin ardından 609 yılında Kutsal Bakire Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiştir.

Büyüleyici bir mimariye sahiptir. Dünya üzerinde yapılan büyük çaplı kubbelerden birine sahiptir. Bu kubbenin ortasında güneş ışığının geçişini sağlayan bir aydınlık açıklığı vardır. Gün içerisinde gelen güneş ışığı yapıyı dönerek aydınlatır. Yapı her açıdan muazzam bir görünüme sahiptir.

Ayrıca yapının içinde krallara, mimarlara ve sanatçılara ait çok sayıda mezar bulunmaktadır. Da Vinci’nin mezarı da bu mezarlar arasındadır.

 

2)Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)

Aşk çeşmesi Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alır. Papa XII. Clement’in isteğiyle 1732 yılında heykeltraş Nicola Salvi tarafından yapımına başlanmıştır. Çeşmenin önü adeta denize açılır gibi bir kompozisyondadır.

 

Yapımında birçok sanatçının çalışmasıyla birlikte yaklaşık otuz yılda tamamlanmıştır. Yapının ortasında Neptün figürü yer alır. Neptün’ün sağ tarafında suyun kaynağını keşfeden bakire figürüne yer verilmiştir.

Çeşmenin dileklerin kabul olmasına yarayan bir işlevde olduğuna inanılmaktadır. Nitekim çeşme ile aynı adı alan bir film bile 2010 yılında vizyona girmiştir. İnanca göre sağ el ile sol omuzun üzerinden çeşmenin havuzuna para atmak uğur getirip tutulan dileğin kabul olmasına vesile olur.

 

3)Colosseum

Flavianus Amfitiyatro adıyla da anılır. Yapının girişinde yer alan heykelden adını aldığı söylenmektedir. İnşasına İmparator Vespasian döneminde başlanmış. Kullanıldığı dönemde yaklaşık elli beş bin kişilik kapasiteye sahipti ve gladyatör dövüşlerini, idamları ve hayvan dövüşlerini izlemek amaçlı kullanılıyordu. Yapımına Vespasian döneminde başlansa da açılışını İmparator Titus yapmıştır.

Dört yüz elli yıla yakın bir süreçte halkın toplanması için ve imparatorlukla halkın bağını güçlendirmek amaçlı kullanıldı. Birçok deprem gördü ve hasar aldı. 2007 yılında Dünya’nın Yeni Yedi Harikası arasına girdi. Roma’ya gidilince muhakkak görülmesi gereken muazzam yerlerden biridir.

 

4)Roma Forumu

Colosseum’un batısında yer alır. Bin yıl boyunca imparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olarak kullanılmış. Romalılar bu bölgeyi Forum Magnum olarak andıkları bilinir. Bölgeye MÖ. 5.yy-MS. 7. yüzyıla kadar pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmişti.

18.yy-20.yy kazıları sonucunda gün yüzüne çıkan yapılar tapınakları, zafer taklarını içeriyor. Roma’nın tarihini solumak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

5)Navona Meydanı

 

Roma kent yaşamını en iyi yansıtan yerlerden biri. Meydanın etrafında kafeler vardır. Ayrıca meydanda yeteneklerini sergileyen sokak sanatçılarını görmeniz de mümkün.

 

 

 

6)Milano

Herkesin de bildiği üzere modanın kalbi Milano’da atar. Şehir, İtalya’nın kuzeyinde yer alır. Sanatın, tasarımın, modanın, eğitimin geliştiği İtalya’nın mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden biridir. Bir nevi turizmin başkenti de denebilir.Hem tarihi hem de modern yaşamı burada hissetmeniz mümkün. Şehirde gotik tarzda yapılmış katedrali, alışveriş yapılan forum niteliği taşıyan Galleria Vittorio Emanuele II, ve büyük tiyatro binası yer alır. Forum niteliği taşıyan Galleria Vittorio Emanuele II’nin yerlerinde mozaik vardır ve tavanı da oldukça dikkat çekicidir.

 

7)Floransa

Kuzey İtalya’da Toskana Bölgesi’nin başkentidir. Şehrin etrafını çevreleyen ve içinde de geçen bir nehir vardır. Geçmişte ve günümüzde de Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Şehrin önemli geçim kaynaklarından biri turizmdir. Mimarisi, tarihi yapıları ve sosyal yaşamıyla dikkat çeker.

 

 

 

8)Verona

Önemi, Romeo ve Juliet’in yaşadığı şehir olduğu içindir. Hatta Juliet’in Evi olarak bilinen ev turistlerin uğrak yerlerinden biri olmuştur. Şehrin içinde tarihi bir kale Eski Kale olarak bilinen Castel Vecchio yer alır. Erbe Meydanı forum gibi olup, turistlik eşyalarınızı oradan satın alabilirsiniz.

 

 

9)Pisa

İtalya’nın bir şehridir. Ana dili İtalyanca olsa da en çok kullanılan ikinci dil Fransızcadır. Şehir bünyesinde muazzam yapıları taşır. Dünyaca bilinen yapıtı ise Pisa Kulesi’dir. Pisa Katedrali, Pisa Vaftizhanesi ve Şövalyeler Meydanı ziyaret edilebilecek yerleri arasındadır. Katedral, Toskana’nın en büyük dinsel yapısı olarak bilinir.

 

 

10)Venedik

Rüyalar Şehri, İtalya’nın kuzeydoğusundadır. Yüzü aşkın adası, yüzlerce köprüsü vardır. Kanallar Şehri, Sular Şehri veya ünlü tasarımlarından dolayı Maskeler Şehri olarak da anılır. Şehirde geçim kaynağı balıkçılık olsa da turizmin de katkısı vardır. Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası ve San Marco Meydanı ziyaret edilebilir yerler arasındadır.

 

İtalya’nın En Bilinen Yemekleri 

 

1)Pizza

Kendi ülke sınırlarında kalmayıp tüm dünyaya ününü duyurmuş en meşhur İtalyan yemeğidir.              

2)Lazanya

En basit bir makarna çeşididir. Lazanya yapraklarının arasına malzeme konarak yapılır.

3)Spagetti

Ünü dünyaya yayılmış en meşhur makarna denebilir. 

4)Osso Buco

İtalyancada osso buco, delikli kemik anlamına gelir. Dana etinden yapılan muazzam bir yemektir.

5)Tortellini

Bir çeşit yuvarlak makarna da denebilir. Çeşitleri vardır.

 

İtalyan Kültürü Ve İtalyanların Alışkanlıkları

İtalyanlar sabahları geleneksel olarak bir fincan kahve ve taze pişmiş ürünlerle güne başlarlar. Oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı bir toplumdur. Roma’da sokaklarda kavga etmek, tokat atmak vs. yasaktır. Böyle bir durumda her yerde var olan polis size müdahele eder. Aile değerlerine önem veren bir toplumdur, aile onlar için oldukça önemlidir. Katolik dinde boşanmak oldukça zor olduğu için eşlerini seçmekte oldukça özen gösterirler. Birçok şehrin, kasabanın koruyucusu atfedilen azizi vardır. Kötü şans getirdiğine inanılan mor renk, hediye paketlerinde kullanılmaz. Venedik’te tüm gondollar aynı renktir, siyah renktedir. Pazartesi günü İtalya’da tüm resmi kurumlar öğleye kadar tatildir.

 

Hava Özkaran
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here