İsveç Güzeli Anita Ekberg

0
İsveç Güzeli Anita Ekberg
İsveç Güzeli Anita Ekberg

Kerstin Anita Marianne Ekberg, 29 Eylül 1931, İsveç’te doğdu. Amerika ve Avrupa sinemasının İsveç yıldızı oldu. En iyi bilinen rolü Federico Fellini filmi olan La Dolce Vita’daki Sylvia oldu.

Anita, sekiz çocuklu bir ailenin altıncı üyesi olarak dünyaya gelmişti. Ergenliğe girdiğinde modellik yapmaya başladı. Annesinin ısrarıyla katıldığı İsveç Güzellik Yarışması’nda birinci oldu. Bir yıl sonra 1951’de Kainat Güzeli Yarışması için Amerika’ya gitti. Oraya gittiğinde İngilizcesi çok azdı.

Yarışmayı kazanamasa da Universal Stüdyoları ile oyunculuk kontratı imzaladı. Oyunculuk dersleri almaya başlayan Anita at sürme dersleri, şan dersleri ve dans dersleri de almaya başladı. İlk filmi 1953’de Abbot and Costello Go to Mars çıktı.

Zamanla 1950’lerin büyük pin-up dergilerinde, örneğin Playboy dergisinde, boy göstermeye başladı.

1960larda Anita şeytanın bacağını kırdı ve film sektörünün aranan yıldızı olmaya başladı. Paramount Pictures ile anlaştı ve medyada Paramount’un Marilyn Monroe’su olarak gösterilmeye başladı.

Pek çok ünlü oyuncu ile çalıştı. Filmleri peş peşe çıkıyordu. Döneminin seks sembolüne dönüşmüştü.

Anita, iki kere evlenmiş, ikisi de boşanma ile sonuçlanmıştı.

Ülkesi İsveç’e yerleşmedi, Roma’da yaşamaya başladı. İsveç’e sadece ziyaret için gidiyordu.

Aralık 2011’de evi soyuldu. Mücevherleri ve mobilyaları çalındıktan sonra evini bir yangınla kaybetti. Fellini Vakfı’nın yardımını kabul etmek zorunda kaldı.

Anita, 11 Ocak 2015’de, 83 yaşında İtalya’da bir klinikte öldü. Bedeni 14 Ocakta yakıldı. Kalıntıları ise İsveç’de bir kilisenin mezarlığına gömüldü.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here