İstemi Betil Namı Diğer Laz Ziya

0
laz ziya

laz ziya

Ermeni asıllı Türk sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısıdır. Doğum yılı ise 21 Aralık 1943 İstanbul’dur. Uzun yıllarca sinema, dizi, tiyatro ve seslendirmeleri ile gönlümüze taht kurmuştur. Hatırlayanlar bilir Kurtlar Vadisi dizisinde efsane rollerden birisi olan Laz Ziya adlı karakteri oynamış ve kendisi geniş kitlelerce tanınmaya başlanmıştır. Ailesi Deliorman göçmenleri olarak bilinir. Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandlaf adlı karakteri, Kirk Douglas ve Anthony Quinn gibi sanatçıları da seslendirmiştir. Tabi bu karakterler dünya çapında geniş bir yer tutan karakterlerdir. Yıllarca tiyatro oyunu oynadı ve biliyorsunuz ki Türkiye’de tiyatroculuk zor iş, pazardaki su satan insanlar bile tiyatrocudan fazla kazanıyor. Tabi su satanları kötülemek değil ama işin ekonomik boyutu ortadayken tiyatro oynamaya devam etmiştir. İstemi Betil, Türk sinema ve tiyatrosunun önemli, büyük ve hatrı sayılı kişilerindendir. Türk sinema ve tiyatrosu böyle insanları kolay yetiştirmiyor. Hayatı dolu dolu yaşamaya çalışmış bunun karşılığında herkesin takdirini kazanmıştır.

Hele ki Kurtlar Vadisi’nde ki oyunu ile gönüllerimizi fethetmiştir. Ki ben oradan tanımakla birlikte İstemi Betil’i araştırmaya başlamış ve bugün ki yazıma konu edinmiş birisiyim. Laz Ziya karakteri ile küçüklü büyüklü herkesin en sevdiği ve rolünü çok gerçekçi oynaması kendisini sevdirmesinde yardımcı olmuştur. Efsane raconları ile, ses tonu ile, yaptıkları ile adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

İstemi Betil’i 11 Kasım 2011’de Yalova’da kalp krizi sonucu kaybettik. Cenazesi Ankara Karşıyaka Camisi’nde namazı kılınıp Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedilmiştir. İrem ve Senem adında iki tane kızı vardır.

Filmografisi:

Dolu Dizgin Yıllar (2009)

İpucu Kriminal (2008)

Töre (2007)

Dönüş (2007)

Koçero (2007)

Korkusuzlar (2007)

Mahşer (2007)

Son Osmanlı: Yandım Ali (2006)

Kurtlar Vadisi (2003)

Martılar Açken (2002)

Üvey Baba (2002)

Cumhuriyet (1998)

Dönemeç (1988)

Alın Yazısı (1972)

Ölümle Sevişenler (1972)

Şeytan Tırnağı (1972)

Tanrı Misafiri (1972)

Fedailer Mangası (1971)

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here