İsmail YK’yı Efsane Kılan 10 Neden

4
İsmail Yk'yı Efsane Kılan 10 Neden
İsmail Yk'yı Efsane Kılan 10 Neden

 

İsmail YK kimdir?

5 kardeşin en küçüğüdür.  05.07.1978 de doğmuştur. Günün sabah saat beş sularında dünyaya gelmiştir. Küçüklükten beri müzikle iç içe olması onun müziğe olan ilgisine hep artılar eklemiştir. Beş yaşındayken müzik aletleri çalmaya başlamış yedi yaşında ise bunu şova dönmüştür. Küçüklükten beri şov yapmayı seven İsmail Yk bağlamayı kafasının arkasına alarak çalıp şovunu sunmuş aynı zamanda ileride neler vaadettiğini o yaşta gözler önüne sunmuştur.

 

 

 

İsmail Yk’yı Efsane Yapan 10 Neden

1-İ lk ve en önemli olarak ben dâhil çoğu kişinin önyargılarını yıkabilecek bir hayatı olması.

2-  İsmail YK Şappur Şuppur albümü ile 1.250.000 satarak 2004 yılın da Türkiye’nin en çok satan 2. albümüne imzasını atıp ‘MÜ-YAP’ tarafından ‘Albüm Başarı’ ödülüne layık görülmüştür. ‘Şappur şuppur’ albümü ile üniversite ve özel kuruluşlar dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür.

★ 2 yıl daha bekleyip müthiş bir albüm hazırlayıp 2006 yılında bombabomba.com albümü ile çıkış yakalayıp bu albümle de müzik dünyasına bomba gibi giriş yapmıştır. Özellikle ‘Allah Belanı Versin’ şarkısı tüm Türkiye’de odak noktası haline gelmiş bir çok gazete, anahaber bülteni ve birçok canlı TV programına konu olmuştur, artık o bir stardır. . . Bu albüm de toplam 5 şarkıya klip çekmiş 600. 000 satarak Türkiye’nin en çok satan sanatçısı olmuş yılın ‘En Çok Satan Mekanik Albüm’ ödülü ve yılın ‘En Çok Satan Dijital Albüm’ ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır, aynı zamanda yılın En çok satan sanatçısı olduğu için üzerine toz bile kondurulmayacak kadar değerli, Türkiye’nin en ‘Prestijli’ müzik ödüllerinden biri olan ‘Diamond’ ödülünü de almaya hak kazanmıştır. Pop-Fantazi/Arabesk müzik dalında “Git Hadi Git” isimli şarkısı ile ‘En iyi Pop-Fantazi/Arabesk Erkek Sanatçısı’ seçilmiştir. İsmail YK’nın “bombabomba.com” albümü ‘2006-2007’ yılının en kaliteli albümü seçilmiş ve ‘MÜ-YAP’ tarafından ‘ALBÜM KALİTE’ ödülüne de layık görülmüştür.

3- ‘Bas Gaza’ albümümünün satış rekorları kırması çok büyük kitlelere ulaşması Türkiye ve Avrupa’da bulunan Dünyaca ünlü ‘Nielsen Müzik Endüstri’ firmasının da dikkatini çekmiş ‘Marka araştırmalarında’ İsmail YK marka olan ilk 10 sanatçı arasına 5 yılda girmeyi başarmış, başarısını tescillemiş ve rekorlarına bir rekor daha katmıştır.

★İsmail YK’dan başka hiç bir ünlü 5 yıl gibi kısa bir sürede Marka olabilmeyi başaramamıştır.

4- 2009 yılında ‘Haydi Bastır’ albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK, Albümü piyasaya çıkmadan 70.000 sipariş almış ve ilklerine bir ilk daha katmıştır. İsmail YK’nın ‘Haydi Bastır’ Albümü toplamda orijinal albüm olarak 1.500.000 satmış ve bu devirde ulaşılması çok zor rekora da imza atmıştır. 5- İsmail YK “Çılgın / Facebook” şarkısı ile dünyaca üne de kavuşmuştur, YK bu zamana kadar Türkiye ve Avrupadaki ‘milyonlarca’ hayranına her zaman ilginç ve dikkat çekici çalışmalar sunmuş ve dikkat çekmiştir, Son albümü ile birlikte bu başarısını tüm dünya’ya yaymıştır, Söz ve müziği İsmail YK’ya ait olan Facebook’ta ki bir gencin hikayesini anlatan “Çılgın / Facebook” şarkısı ve video klibi dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi BuzzFeede Düşünce dünya çapında ilgi gördü. Şarkının tık rekorları kırması İsmail YK’yı ve şarkısını Dünyaca ünlü teknoloji firması Tech Crucha haber yaptı.

★ Tech Cruch’ın ve dünyanın en önemli yazarlarından MG Sieglerin yazısına konu oldu. Siegler; ‘Facebook gerçekten çok büyük bir ağ, bu sosyal ağın 100 milyon, 500 milyon hatta 1 milyar üyesi de olsa beni ilgilendirmez, hakkında bir Hollywood filmi bile olsa beni ilgilendirmez, servisiniz hakkında bir ‘TÜRKÇE’ pop video klibi ile dünyaca ünlü başarı sağlayamazsanız başarısız olursunuz’ diyerek İsmail YK’yı yere göğe sığdıramamış ve İsmail YK’da bu başarıdan sonra dünyanın bir çok yerinde milyonlarca hayrana sahip olduğunu ispatlamış.

6- Türkiye’nin dünyaca tanınan en büyük sanatçılarından birisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca İsmail YK şarkıları en çok yabancı dillere çevrilen ‘TÜRK’ sanatçısıdır, Söz ve Müziği İsmail YK’ya ait olan bir çok İsmail YK eserleri Avrupa ve dünyadaki sayısız sanatçılar tarafından kendi dillerince çevrilip seslendirmiştir.

7- Çıktığı ilk günden bu zamana kadar zirveden hiç inmeyen ve ödüle doymayan İsmail YK, yüz binlerin katılımıyla kırdığı konser rekorları, Sektör ortalamasının çok üstünde albüm satış rakamları ve Türkiye’nin en büyük ödüllerinin dağıtıldığı ‘M. Ü. Y. A. P’ ödülleri dahil olmak üzere aldığı yüzlerce ödül ve plaketle adını Türk müzik tarihine altın haflerle yazdırmayı başarmıştır.

8- Youtube da şarkıları en çok dinlenilen ‘TÜRK’ sanatçısı olmakla beraber,aAnı site de en çok dinlenilen Avrupalı sanatçılar arasında da yerini almıştır.

9- İsmail YK şubat 2011 de ‘Türk Gençliği kimi İdol olarak görüyor ?’ adı altında yapılan idol araştırmasının sonuçlarına göre Türk Gençliğin’in idol olarak gördüğü kişiler sıralamasında açık ara farkla 1. sırada gelerek Türkiye’de idol alınanlar sıralamasında 1. sıraya yerleşmiş ve Türkiye de ne kadar çok sevildiğini gözler önüne sermiştir.

★ İsmail YK 2010 yılında ‘Azerbaycan da ‘Yılın En İyi Sanatçısı ve Yılın En Sevilen Sanatçısı’ ödüllerine de layık görülmüştür

10- İsmail YK ‘2011 Mayıs’ ayında çıkaracağı albüm için çalışmalarını sürdürürken, İsmail YK albüm’den önce ‘One Minute’ adlı hareketli Single çalışması ile müzik dünyasına bomba gibi düşmüştür, şarkı sadece 3 günde internet ortamında 1 milyondan fazla dinlenerek bir rekora imza atmıştır, şarkının klibi ise yayınlandığından sadece 12 saat sonra HİT olmuştur.

-2011 yılında ‘One Minute’ adlı Albümü çıkarmıştır.

-Avrupa müzikten ayrılarak kendi kurduğu şirketi MUSICOM da devam etmektedir.

İsmail Yk’nın Kendisi Hakkında Söyledikleri;
~Beste yaparken kullandığı kelimelerin sonucuna bakıyor. Bu kelimelerin tutacağını hissettiğinde hemen beste yapıyor.

~Kendi yaptıkları müziğin bakkal tarzı olduğunu söylüyor. Ve “bakkala gelen mal satılan maldır. Yoksa bakkala gelmez zaten. Demek ki o mal satılıyor ki bakkal müziği olmuş. Eğer bakkala gelen mal satılıyorsa bizim müzik de bakkal müziğidir.”diye söylediği sözü açıklanmıştır.

~ “İSMAİL  YK , İSMAİL YK”gibi davranmamalı sokaklarda. Yani artistlik yapmamalı.” diye şımarılmaması gerektiğini açıklıyor.

~Kardeşlerim olmasa kimseyle ortak albüm yapmazdım. Kardeş olduğumuz için birbirimizle rahat anlaşabiliyoruz. Birbirimize rahat komut verebiliyoruz. Yani ben abilerime, ablama veya onlar bana çalışmalarımızda mesela “sen ön planda dur, sen şunu yap” gibi şeyler söyleyebiliyoruz. Başkasına böyle yapamazdık.”diye bağlılıklarını anlatıyor.

~ Tek eldiven tarzını şöyle açıklıyor.”Aslında tesedüfen oldu.Bir konserdeydim.Bir eldivenimi çıkardım.Sahneye çıkınca unuttuğumu hatırladım. Konsere öyle devam ettim.Ve öyle bir tarz oluştu.

~Kostümlerinin büyük kısmını kendisi tasarlıyor.Bazende sipariş üzerine satın alıyor.

~İbrahim Tatlıses’in resmini çizmek istermiş.

İsmail Yk Hakkında Detaylı Bilgi

Adı: İsmail
Soyadı: Yurtseven-Yk
Yaşadığı Yer: Almanya-Hamm
Nereli: Sivas
Takımı: Sivasspor
Yaşı: 39
Dağum günü : 05.07.1978
Boyu: 1.78
Kilosu: 82
Kardeşleri: 4( Hasan, Hüseyin, Mustafa, Zeynep)
En sevdiği renk: Yeşil
Sevdiği için neler yapar : Mantı, Sarma
Annesinin adı: Zarife
Babasının adı: Ali Rıfat
Hobileri: Yağlı boya boyamak, Takewando
Örnek aldığı sanatçılar: Michael Jackson, Orhan Gencebay.
Kullandığı araba: Range Rover
Rengi: Siyah
Parfümü: Gucci
Saat: Sportec

İsmail Yk’yı anlatmak için bu cümleler az çünkü bunlar sadece gördüklerimiz.

Bu sadece bir kaç dakikada yapabildikleri birde bütün hayatını onu sevenlerle bir şeyler sunmak için çalışan bu güzel insanın bilmediğimiz ne kadar güzel yanı vardır siz düşünün.

Share

4 YORUMLAR

  1. Çok sevindim bizim dönemin efsanesiydi “onu facebookta buldum” şarkısını ezbere bilirdik şapur şupur beni seveni sevmem Benim sevdiğim beni beğenmez falan şarkı sözleri hey gidi hey sene bilmem kaç yaşlandım ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here