İslam’da Noel

0
32

 NOEL BABA KİMDİR ? 

 

Bütün dünyanın Noel Baba diye adlandırdığı kişinin asıl ismi Aziz Nicholas’tır.  Aziz Nicholas, M.S. 300’e doğru Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulunan Lykia’nın Patara şehrinde zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Söze başlamadan Noel Babanın doğduğu dönemlerde şehrin refah içinde olduğunu belirtmek gerekir. Nicholas’ın annesi ile babasının yaptığı dualar, adaklar sonucunda Nicholas’ın  dünyaya kurtarıcı olarak göğün mucizesi, işareti olarak geldiğine inanılmaktadır. Noel Babanın gençlik yıllarından itibaren mucizeler yarattığına inanılır.

Noel Babanın gençliğinde inşaatı tamamlanmamış bir kilise yıkıldığında enkazın altında kalmış ve annesi öldüğünü düşünerek üzülmüş, ancak söylentiye göre Noel Baba enkazın altında sağlam bir şekilde çıkmıştır. Bu olaylardan kısa bir süre sonra Nicholas’ın babası ölmüş ve büyük bir miras Nicholas’a kalmıştır. Noel Baba bu mirası yoksullar arasında dağıtmaya başlamış, tam bu dönemde Patara şehrinin zenginlerinden olan bir aile iflas etmiş ve yoksullaşmıştır. Hatta o kadar yoksullaşmıştır ki üç kızının çeyiz masrafını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Bunu duyan Noel Baba ailenin gururunu incitmeden yardım etmek istemiş ve bir gece büyük kızın açık penceresinden içeriye bir kese altın atmıştır. Attığı altınlar kızın çeyiz masrafına yetecek kadarmış ancak adamın iki kızı daha varmış. Noel Baba bunlara da yardım etmek istemiş ve pencereleri kapalı olduğu için bacalarından birer kese altın atmış. Yılbaşı hediyelerinin asıl hikayesinin başlangıcı bu olaydır. Zaten fark ettiyseniz Noel Baba tasvirlerinde üç adet altın topu vardır.

Rivayet odur ki, Aziz Nicholas Kudüs’e gider ve hacı olur. Hacdan dönüşü sırasında bir gemiye biner ve gemi fırtınaya yakalanıp batmaya başlar. Aziz Nicholas dua etmeye başlar ve gemiyi batmaktan kurtarır. Ancak bir kişi denize düşerek boğulur. O kişiyi gemiye alır ve dua ederek diriltir. Bu olay sebebiyle denizcilerin dostu olarak da bilinir.

Noel Babanın mucizeleri bununla da sınırlı kalmaz. Patara’dan Myra şehrine taşınan Aziz Nicholas tam da taşındığı sırada şehirde ölen başpiskoposun yerine geçecek kişi yüzünden çıkan anlaşmazlıkları görür. Anlaşmaya göre ertesi sabah kiliseye en erken giden başpiskopos olacaktır ve kiliseye ilk Aziz Nicholas gider. Başpiskopos ilan edilir. Başpiskoposluğu sırasında üç generali ölümden kurtarır.

Noel Babanın 343 yılında 65 yaşındayken Myra şehrinde öldüğü söylenir. Noel Baba ölünce Myra’lılar onun adına bir kilise yaptırır ve kilisenin içindeki bir lahitte sonsuz uykusuna uğurlanır.

Yine rivayet odur ki, Noel Baba, sonsuz uykusunda huzur bulamaz ve 20 Nisan 1087 tarihinde haçlı seferleri sırasında Bari’den gelen bir grup kemiklerini çıkararak Bari’ye götürür ve Bazillika’ya gömer. Noel Babanın kemiklerinin yarısı hala Antalya müzesinde saklanmaktadır.

İSLAM’DA NOEL 

  Sözü İslamiyat’te Noel Baba ve yılbaşı anlayışına getirecek olursak, resmi yılbaşı her geldiğinde eğlenceye ve o gece yapılan etkinliklere katılmanın İslam’daki hükmü tartışılır. O geceye özel yapılan şeylere Müslümanların katılmasının caiz olmadığı, yılbaşı gecesi değilmiş gibi davranmak gerektiği söylenir. Bazı modernist İslamcılar da o gece yapılan eğlenceler katılmanın hiçbir sakıncası olmadığı şeklinde konuşur.

 

Yılbaşının hükmünü araştırmadan önce; yılbaşı tarih başlangıcı olarak Müslümanlara ait değil, Hıristiyanlara aittir. Yılbaşını bi nevi kış gün dönümü kutlama adeti olarak da görecek olursak bu adet bazı Asya ve Avrupa putperest topluluklarında da vardı. Hz. İsa’nın doğduğu gün kilise tarafından 25 Aralık’a alındı, eskiden beri var olan kış dönümü kutlamalarını Hıristiyanlığa dahil etmek hedeflendi. Yılbaşında Hıristiyanların yaptığı Noel Yortusuna Aziz Nicholas’ın adı 17. Yüzyıl da karıştırılmıştır. Sebebi ise Bir Hıristiyan azizi, ermişi olmasıdır. Zaman içinde tarihi kimliği değiştirilmiş ve bir çok efsaneye uydurularak bütün Hıristiyan dünyasına yayılmıştır.

Biz Müslümanlar, tarih başlangıcı olarak hicreti kullanırız. Ülkemizin benimsediği miladı takvim sadece resmi yılbaşıdır, milli ve dini yılbaşımız değildir.

“Her kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır. (Ebû Dâvûd, “Libâs”, 4; et-Tirmizî, “İsti’zân”, 7)

Bu söylenenlerden yola çıkarak çıkarabileceğimiz sonuçlar ise şunlardır:

  • 1 Ocak tarihinde Müslümanlar için yılbaşı olarak kabul edilecek bir olay yaşamamıştır.
  • İsa Allah’ın peygamberidir ancak Hıristiyanlar onu tanrılaştırmıştır.
  • Noel Baba Hz. İsa’nın getirdiği dine bağlı olarak yetişmiş ve ermiş mümin bir adamdır. Dün Hıristiyanların, bugün dinli dinsiz Batı’nın Noel Babası bu aziz ve ermiş adam değildir. Adının karıştırılarak yapıldığı her faaliyette Hıristiyan ibadetidir.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here