İslam-Tasavvuf Araştırmacısı Annemarie Schimmel Aslında Kimdir?

0
Annemarie Schimmel, İranolog, Oryantalist ve İslam-Tasavvuf araştırmacısı. 7 Nisan 1922 tarihinde Almanya’nın Erfurt şehrinde doğdu.

 Annemarie Schimmel

   Annemarie Schimmel, İranolog, Oryantalist ve İslam-Tasavvuf araştırmacısı. 7 Nisan 1922 tarihinde Almanya’nın Erfurt şehrinde doğdu. Onun doğuya yönelmesindeki sebep babasının İslam’a duyduğu ilgi olmuş ve bu ilgi ona yol göstermiştir. 15 yaşındayken Arapça öğrenmeye başlamış,16 yaşındayken liseyi bitirdikten sonra oryantalizm ile ilgili ilim öğrenmek için Berlin’e gitmiştir. Schimmel daha 19 yaşındayken  Berlin’de doktorasını tamamlamıştır. Daha sonrasında savaş yıllarında Dışişleri Bakanlığı’nda tercüman olarak görev yapmaya başlar. Savaştan sonra ise Marburg Üniversite’sinde doçentlik tezini vererek 1953’te profesör olur.  Marburg Ünivesitesi’nde doktora yaptığı esnada Türkçe’yi mükemmel bir şekilde öğrenir. Daha sonra İstanbul’a gelerek tasavvuf üzerine çalışmalar yapmaya başlar. İstanbul’da olduğu yıllarda ‘İstanbul’ dergisinde Cemile Kıratlı lakabıyla muazzam bir bir Türkçe ile yazılmış yazıları çıkar.

  Ayrıca, 1946-1954 yılları arasında Marburg Üniversite’nde, 1954-1959 yılları arasında ise Ankara İlahiyat Fakültesi’nde Dinler Tarihi dersleri vermiştir. Bonn ve Harvard Üniversitelerinde de çalışmış, ders vermiştir.

   Annemarie Schimmel,  çok sayıda uluslararası ödül sahip olmuş ve çok sayıda ilmî kuruluşta başkanlık ve üyelik yapmıştır. Schimmel, Almanca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 80’den fazla yayına imza atmıştır.

  Schimmel, Arapça, Farsça, Urduca, Türkçe ve Sindçe’den Almanca’ya çeviriler yapmış, çalışmaları özellikle tasavvuf büyüklerinden olan Mevlânâ, İbn Atâullah ve Hallâc gibi alimlerin üzerinde yoğunlaşır.

    Annemarie Schimmel hayatı boyunca tek amacı Batı dünyasında İslam’ın daha iyi anlaşılması ve Müslümanların Müslüman olmayanlarla barış içerisinde yaşaması olmuştur. Schimmel , 26 Ocak 2003 yılında Bonn’da 81 yaşında dünyaya veda etmiştir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here