İslam Dininde Hayvan Hakları

0

İslam dini hepimizin de bildiği gibi hoşgörü ve merhamet dinidir. Belki bu iddiam İslam’ın beş şartında yahut imanın şartlarında yer almaz fakat hoşgörü ve merhametten İslam’dan da ziyade adab-ı muaşeret kurallarında da vardır. Adab-ı muaşaret kurallarını da geçelim hoşgörü ve merhamet insanın doğasında, yapısında, yaradılışında vardır.

Allah-ü Teala Hz.Muhammed’e indirdiği Kuran-ı Kerim’de hayvanları insanların hem besin hem yiyecek hem ısınma hem de binecek olarak yaratıp yeryüzüne indirdiğini söylemiştir. Şöyle ki ayet; ” Ve hayvanları da yarattı; sizin için onlar da ısınma ve yararlar vardır ve onlardan yemektesiniz. (Nahl Süresi,10.Ayet)”

Evet biz hayvanlardan her konuda yararlanıyoruz.Onları yiyoruz, giyiyoruz, taşımacı yapıyoruz, arkadaşımız yapıyoruz, karşımıza alıp derdimizi bile anlatıyoruz, peki biz onlara nasıl davranıyoruz? Peygamber efendimiz bir hadisinde buyurmuştur, ” Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de sizlere merhamet etsin.” Efendimizin buyurduğu gibi hayvanlara, bitkilere, taşa, toprağa merhamet etmek vardır dinimizde.  Onlar bizden çok Allah’a şükür ve şükranlarını sunarlar. Onlar bizim ihtiyaçlarımızı maddi, manevi karşılarlar. Hatta hayvanlar benim nazarımda insanın duygu ve düşüncelerini anlayabilen çok iyi bir psikologturlar. Mutsuz olduğumuzu anlayıp bize sevimlilik yapan bir köpek, üzgün olduğumuzu anlayıp bize sırnaşan bir kedi. Hangi kul yapımı bir robot veya yapay zeka bunu yapabilir. Karşılığında neden onlara bir lokma ekmek, bir yudum su ya da biraz sevgimizi veremiyoruz? Bre çiğ süt emmiş ademoğlu Hay’dan geleni Hu’nun yarattığından mı sakınırsın? Peygamber efendimiz Medine’ye gelmeden evvel Medine halkı develer diri iken hörgücünü keser, yerlermiş. Bunu gören, duyan efendimiz buyurmuş; ‘ Hayvan diri iken ondan kesilen şey leş hükmündedir ve haramdır.’ Bu ve bunun gibi bir çok rivayetle ve desteklenen hadislerle İslam dini hayvana zulmü yasaklamış onlara merhametle yaklaşılmasını buyurmuştur. Yine bir rivayete göre bir vatandaşa Peygamber efendimiz tarafından bir kaç deve verilir geçimini sağlamak için. Peygamber efendimiz ona şöyle bir tavsiyede bulunmuş; ‘Hane halkına söyle; hayvanlara iyi baksınlar, yemlerini versinler. Yine onlara emret ki tırnaklarını kessinler, hayvanları sağarken memelerini incitip, kesmesinler.’ Peygamberimizin bu sözünün en güzel açıklamasıdır merhamet.

Yine İslam dininde hayvana yaptığı muameleden cennet ve cehennemle haberlenen insanlar vardır. Şöyle ki; müslüman ve inançlı bir kadın bir kediyi yaptığı muziplikten dolayı hapsedip aç ve susuz bırakarak ölmesine neden olmuştur. Yakınlarından birisi kadını rüyasında cehennem ateşinde ve yüzünü kedi tırmalarken görmüştür.Kediyi aç ve susuz öldüren kadın, cehenneme layık olmuştur. Ve yine kötü yolda bir kadın susuz bir kedinin nemli toprağı yaladığını görüp kediye kuyudan ayakkabısıyla su çıkarıp içirmiştir. Ve o kadının günahları affolup cennetle haberlenmiştir. Özetleyecek olursak İslam dini o dilsiz ve aciz varlığa eziyet edilmemesini emretmiştir. Mahşer gününde onların da dilleri, düşünceleri, konuşacakları vardır. Canı ve ruhu olan bir varlığa konuşamıyor, derdini anlatamıyor, bizim gibi hareket edemiyor diye eziyet reva değildir. Onlar bize ne kadar muhtaçsa biz de onlara o kadar muhtacız. Biz bu evrende bu ekosistemde onlarla varız. Yaratılanı sevelim Yaratan’ından ötürü çünkü her şey sevmekle başlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here