İskoçya Kraliçesi Mary

0

İskoçya Kraliçesi Mary Kimdir?

Tam adıyla Mary Stuart 8 Aralık 1542 tarihinde doğmuştur. Kraliyet ile ilgili sorumluluk o daha bir haftalıkken üstüne binmişti. Çünkü babası İskoçya Kralı V.James  o daha bir haftalıkken hayata gözlerini yummuştu.

Daha bir haftalıkken tek varis olan Mary sadece İskoçya değil İngiltere içinde bir varis sayılırdı. Çünkü babaannesi Margaret Tudor, Kral Henry Tudor’un ablasıydı.

Buda onu Kraliçe Elizabeth ile kuzen  ve tahtta hak iddia edebilecek bir varis yapıyordu.

Mary’nin çocukluğunun geçtiği zamanlar İngiltere ve Fransa’nın arasında anlaşmazlıkların olduğu dönemlerdi. İngiltere İskoçya’ya saldırıp hakimiyeti altına almaya çalıştığından Fransa’nın desteği İskoçya için önemliydi. Aynı zamanda Mary’nin de İngiltere tahtında hak iddia edebiliyor olması Fransa için önemliydi.

O yüzden Mary daha çocukken Fransa Kralı II.Henry, oğlu ile Mary’nin büyüyünce evleneceğine dair Mary’nin annesi ile antlaşma yaptı. Bu antlaşma her iki taraf içinde avantajdı.

Böylece Mary daha çocukken II.François ile nişanlanmış oldu.

İngiltere gelişen bu olaylardan memnun olmamıştı. Bu sebep ile Mary’nin hayatı güvende değildi. İngiltere’nin yanında İskoçya’yı saran Protestan savunucuları da Mary için büyük bir tehditti.

Mary can güvenliği nedeniyle çocukluğunun büyük bir kısmını Fransa’da bir manastırda geçirmek zorunda kalmıştı. O esnada annesi Mary de Guise İskoçya’da hüküm sürdü.

On altı yaşına geldiğinde ise evlenmek için saraya yerleşti ve II.François ile evlendi. Bundan bir yıl sonra ise Fransa Kraliçesi oldu.

Mary, malesef bundan sonraki hayatınıda huzurlu yaşayamamıştı. Çünkü kocası evliliklerinden bir sene sonra genç yaşta ölmüştü.

Mary’nin kocasından  çocuğu olmaması sebebiyle İskoçya’ya geri döndü ve Fransa tahtına ise François’in kardeşi geçti.

İskoçya için bu durum kötüydü. Fransa’nın desteğini kaybetmişlerdi. Mary’nin tahtı için yeniden evlenmesi gerekiyordu.

Mary, kuzeni olan Henry Stuart ile evlendi. Bu evliliğinden ise James adında bir oğlu oldu.

Mary artık İngiltere tahtı için ideal bir varisti. Evliydi ve çocuğu vardı. Bu durum o sırada İngiltere’de hüküm süren Elizabeth için riskliydi. Zira Elizabeth hiç evlenmemiş ve evlenmeyi düşünen biri değildi.

İngiltere Elizabeth’e evlenmesi ve varis vermesi konusunda baskı yapıyordu. Tahta kalacaksa evlenmeli ve arkasında bir varis bırakmalıydı. Ama Elizabeth bu duruma olumlu yaklaşmıyordu.

Hatta bu konuya açıklık getirmek için evlenmeyeceğini kendisinin İngiltere ile evlendiğini açıklamıştır.

Elizabeth ülkeyi ne kadar yönetmede sıkıntı yaşamasada ülkenin ileri gelenleri ve halk Mary’nin daha uygun olduğunu düşünüyordu.

Elizabeth’in annesi Anne Boleyn’nin yüzünden dönemin Katolik İngilizleri tarafından kabul edilmemeside var olan sıkıntılardandı.

Elizabeth’in yaşadığı bu sıkıntılı dönemlerde Mary’de kendi ülkesinde sıkıntılar yaşıyordu. Çocuğunu doğurması oğlunun kendisine rakip olmasına sebep olmuştu.

Mary kocası Henry’nin ölümünden sonra Bothwell Dükü ile evlenmiştir. Henry’nin ölümünün süikast olma ihtimali ve Mary’nin yeni kocasının ülkenin adamları tarafından sevilmemesi üzerine Bothwell ülkeden kaçtı ve Mary tahttan indirildi ve bir adaya hapsedilmiştir. Mary burada rahat durmayıp kaçış planları yapmıştır. Adadan kaçmayı başarsa da sonuca ulaşamayınca kuzeni Elizabeth’den sığınma talebinde bulunmuştur. Fakat Elizabeth onu on dokuz yıl sürecek bir hapse mahkum eder.

8 Şubat 1987 yılının sabahında idamını izlemeye gelen 300 kişinin karşısında kan kırmızısı bir elbiseyle idam edilmiştir.

Ölümüne ait akılda kalıcı detaylar ise giydiği elbise ve ölmeden önce söylediği sözlerdir.

“Benim başlangıcım,bitişimde saklıdır.”

İskoçya Kraliçesi Mary ve II. François Neden Evlendi?

Mary ve François’in evlenmesi o zamanın koşullarında iki ülke içinde büyük avantaj sağlıyordu.

İskoçya zor bir durumdaydı. Kralı vefat etmiş ve varisi tahta geçmek ve yönetmek için çok küçüktü. Aynı zamanda Kral’ın ölümünü fırsat bilen protestan savunucuları Mary için sorun teşkil ediyordu. İngiltere’nin baskılarına karşı yardımada ihtiyaçları vardı.

Fransa ise İngiltere karşısında üstünlük istiyordu. Bunun içinde tahta hak iddia edebilecek ve desteğe ihtiyacı olan Mary ideal olarak görülmüştü.

Bunun üzerine daha çocuk yaşta nişanlanan bu iki varis 1558  yılında Nötrö  Dame Kantrali’nde evlenmiştir.

Mary 18 yaşında Fransa Kraliçesi olmuş ve ülkesine umut olmuştur. Fakat bu hükümdarlıkları çok uzun sürmemiştir. Kocası François kulak iltihabı sebebiyle genç yaşta ölmüştür.

Mary ise Fransa’ya verebileceği bir varisi olmadığından ülkesine geri dönmüştür.

İskoçya Kraliçesi Mary ve Kraliçe Elizabeth Arasındaki Savaşın Nedenleri?

Mary katolik bir kraliçeydi. Ülkesini bu doğrultuda yönetmiştir. Buna karşın Elizabeth katolik ve protestan arasındaki savaşın etkisini yaşamıştır.

Çünkü Elizabeth’in annesi Anne Boleyn ile evlenebilmek için Henry Tudor başka bir din yaratmıştı. Katolik dininin kuralları katıydı ve Anne Boleyn ve Henry’nin evlenmesine izin vermiyordu.

Bunun etkileri Elizabeth hüküm sürerken kendisine sıkıntı yaratmıştır. O zamanın Katolik düşünürleri tahtta onun değilde Mary Stuart’ın geçmesini istiyordu.

Benzer sıkıntıları Mary daha küçükken yaşamıştı. Babası James’in ölümünden sonra ülkesininde başlayan Protestan olayları onun can güvenliğini tehdit etmişti.

Mary ve Elizabeth’in karşı karşıya gelmesi sadece din yüzünden değildi. Mary taht için varis sayılırdı ve Elizabeth’in çocuğu yoktu.

Evlenmesi istenmesine rağmen evlenmeyi reddeten Elizabeth’e  karşı evlenmiş ve çocuğu olan Mary vardı.

Buda ikisi arasında taht savaşının oluşması için yeterli bir sebepti.

İskoçya Kraliçe’sinin Hayatı Dizi Oldu

Mary Stuart ve Elizabeth’in arasındaki bu gelişmeleri anlatan olayları Reign adlı diziden izleyebilirsiniz.

 

Ezgi Özuyar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here