Irkçılık Hakkında

2
78

IRKÇILIK NEDİR?

Irkçılık benim lügatimde ırk yüceltmedir. Kendi ırkını üstün görmektir, başka ırkları küçümsemektir.

IRKÇILIĞIN TOPLUMA ETKİSİ

Irkçılık artık öyle bir raddeye gelmiştir ki insanların siyasi eğilimlerini, sosyal yaşamlarını vb. her şeyi etkiliyor. Mağdur olan yani ırkı küçümsenen insanlar toplumda dış kapının dış mandalı gibi hissediyorlar kendilerini ancak unutulmamalıdır ki her insan eşit hak ve özgürlüklere sahiptir.

GEÇMİŞTE IRKÇI DEVLET ADAMLARI VE ETKİLERİ:

Geçmişte bazı devlet adamları ırkçılık yüzünden binlerce suçsuz, masum, günahı sadece başka ırktan olması yüzünden işkenceler çektirdi, binlerce insan katletti. Kundaktaki bebeğinden eli baston tutan yaşlı insanlara kadar katletti. Mesela Adolf Hitler Nazi ırkının üstünlüğünü kabul etti ve bunu bir ideoloji olarak benimsedi. Ülkede ne kadar Yahudi varsa işkence çektirildi, öldürüldü. Ayrıca sadece Yahudiler değil azınlık olarak ülkede yaşamını sürdüren Romanlara da (Çingeneler) işkence ettiler, kısırlaştırdılar yetmedi öldürdüler. Kısacası kendi ırkından olmayan herkesi ama herkesi engelli yaşlı dinlemeden bu dünyada yerleri yokmuşçasına toz ettiler.

Bunun yanında bir çok devletinde ırkçı özelliği baş göstermiştir. Ku Klux Klan (Amerika) bir ekiptir. Beyazların refahı için siyahilere savaş açmıştır. Beyazların üstünlüğünü zorbalıkla kabul ettirmişlerdir. Bunun gibi başka ülkelerde örnek gösterilebilir; Güney Afrika, Çin, İspanya, Rusya, Vietnam gibi şuan popüler olan bir çok ülke ırkçılığın başında yer alıyor.

IRKÇILIĞA SAVAŞ AÇAN DEVLET ADAMI: NELSON MANDELA

Kendisi bir siyahidir. İlk önce ırkçı düşünceyi kendi kafasında bitirdi ve herkesin eşit olduğunu savundu buna önderlik etti. Tek hayali siyahilerin beyazlarla barış içinde yaşamasıydı. Ardından ırkçılığa karşı bir kampanya başlattı. Bunların sonunda ömür boyu hapse mahkûm edildi. Hapisteyken bile direnişi devam ettirdi. Sonunda Güney Afrika hükümeti siyahilerin varlığını kabul etti. Serbest bırakıldı ve Nobel barışına layık görüldü. Ardından cumhurbaşkanı olarak ülkenin başına geçirildi. Önceden sadece siyahi olarak ezilen bir adam ülkeye ezici bir oy farkı ile başa geçti. Mücadelesi gerçekten gururlandırıcı belki de hayatında yaptığı en yararlı şey.

GÜNÜMÜZDEKİ IRKÇILIK

Günümüzde hala devam ediyor bu geçmişte birçok insanın canını yakan ideoloji. Bu kadar fiziksel bir şiddet olmasa da psikolojik şiddet var. İnsanların birbirini aşağılaması, küçümsemesinden artık dünyada yaşanmayacak bir hale geliyor. Artık barış dünyaya şöyle lodos misali bir esse. Barış güneş gibi dünyaya doğsa tüm kötülükleri eritse.

TOMMİE SMİTH VE JOHN CARLOS

Meksika’da 1968 yılında düzenlenmiş olan olimpiyatlarda atletizm dalında dereceye girmiş iki atlet. Sadece kendi adlarına kazanmamışlardır; kendileri gibi siyahi olan halk adına da kazanmışlardır. Onlar protesto yapmaya karar vermişlerdir. Halkının yoksulluğunu anlatmak için sahneye yalın ayak çıkmaya karar verirler ve aynısı gerçekleşir. Siyah eldiven giydikleri ellerini yumruk yaparak havaya kaldırırlar. Ayrıca ikinci olan  Peter Norman da bu protestoya destek vermek için İnsan Hakları İçin Olimpiyat Projesi Hareketi kokardını takmıştır. Bu destek sonucu bazı spor alanlarından dışlanır lakin bundan pişmanlık duymadığını belirtir. Bu iki çılgın adamın hikayesi de Peter’den farklı olmamıştır. Kürsüden alelacele dışarı atılırlar. Aradan çok zaman geçmesine rağmen destekçilerinin cenazesinde tabutunu taşıyan insanlar olmuşlardır.

SOY DNA’SI VE IRKÇILIK

Bunlardan bahsettikten sonra The Genographic Project’e gönderilen DNA bilgileriyle tüm ırkını bulabildiğiniz bir test düşünün; ırkçısınız ve nefret ettiğiniz ırka ait olduğunuz belli oldu. Neler düşünürdünüz?

Bunu bizim yerimize yapmışlar. İzleyince gerçekten aklınızda bir şeyler oluşacak;

Önce herkes kendi ülkesinin vatandaşı olduğunu iddia etti. Bazıları kendi ülkelerini övdü ve haz etmedikleri ülkelerden bahsettiler. Sonra genlerine yolculuk yapmak istediler ve deney tüpüne tükürüklerini bıraktılar. Sonra herkes yine katıksız kendi ülkesinin vatandaşı olduğunu söyledi ve artık deney sonuçları iki haftanın sonunda geldi. Herkes haz almadığı ülkeden gen aldıklarını gördü ve aşırı tepkiler verdi ve ayrıca duygusallaştılar.

Bunun sonucunda görüyoruz ki kimse saf etnik bir kökene ait değildir.

Irkçılık kötü bir ideadır. İnsanı insan olduğu için sevmeliyiz, din, dil, ırk, renk gözetmeksizin hoşgörülü olmalıyız.

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here