iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için Bilmeniz Gerekenler

0
20

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile hemen hemen aynı tasarıma sahip olsa da,birçok yeniliği sahiplerine sunuyor. Daha hızlı işlemciler, daha iyi kameralar ve bunun gibi birtakım yenilikler kullanıcıları bekliyor.

Tasarım yenilikleri

İlk bakışta iPhone 7 ve iPhone 8 modelleri birbirinden çok farklı görünmüyor. Apple, iPhone 6 dönemindeki tasarım anlayışını çok fazla değiştirmedi. Bunun bir yansıması olarak da cihazların biribirinden aşırı farklı olduğunu söyleyemeyiz.

Üstelik Apple bu cam dizaynı tanıtırken bugüne kadar üretilmiş ve bir akıllı telefonda kullanılmış en dayanıklı cam olarak tanıttı.

Tasarım tarafındaki diğer bir yenilik ise 7 katmanlı renklendirme oldu. Dayanıklılık tarafında iPhone 8 için bir artı daha.

 

Kamera özellikleri

Apple kameraların tamamen yeni olduğunu duyurdu. Neden böyle söylediğini kamera özelliklerine yakından baktığımızda anlıyoruz.

İki cihazından kamerası önceki modellerden çok daha büyük sensörlereve hıza sahip. Bu sayede RGB sensörü yüzde 83 daha fazla ışık alabiliyor. Eh, hal böyle olunca düşük ışıklarda bile iPhone 8’ler yüksek performans gösteriyor.

Geliştirilen ISP ile karenizdeki objeleri net bir şekilde ayrıştırabiliyor ve saptayabiliyorsunuz. iPhone 8 4K çözünürlükte 60fps video kaydı alabiliyorken, 1080p çözünürlükte bu 240fps’e çıkıyor. Yani geçtiğimiz yılın tam iki katı!

A11 Bionic işlemci

Apple yeni nesil işlemcisi A11 modelini de etkinlikte duyurdu. A10’a göre hayli yüksek performansa sahip olan bu işlemci aslında cihazın en güçlüyönü. Tasarım alanında beklenilen yenilikler gelmemiş olsa da aynı işlemci üstün özellikleri ile dikkat çeken iPhone X‘te de kullanılıyor.

A11 Bionic 6 farklı çekirdekten meydana geliyor. 64 bit dizaynlı bu CPU tam 4.3 milyar transistöre ev sahipliği yapıyor. A11 bu sayede çoklu işlemperformansında bir önceki nesle göre yüzde 70‘e kadar daha hızlı çalışabiliyor. Bu gerçekten de muazzam bir performans farkı olarak göze çarpıyor.

 

 

Portrait Lighting

Apple’ın kamera uygulamasına yerleştirdiği bu yepyeni özellik, iPhone 8 Plus ve iPhone X için geçerli. A11 Bionic‘in avantajlarından yararlanan bu özellik alan derinliğini ölçerek fotoğraflar üzerinde profesyonel seviyede oynamalar yapmanıza imkan tanıyor.

Bu özellikle beraber kare içerisindeki ışığa hükmedebiliyor ve istediğiniz gibi arka planı bile karartabiliyorsunuz. Üstelik işleyiş şekli de oldukça basit.

True-Tone Ekran özelliği

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus artık True-Tone Ekran kullanıyorlar. Apple’a ait olan bu özel teknoloji, ışık kaynağı gözetmeden beyaz rengin en doğru tonlarda olmasını sağlıyor. Bu sayede e-kitap okurken gerçekten gerçek bir sayfa deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Portre Işığı modunu kullanın 

Portre Işığı modu iPhone 8 Plus’a özel ve bu telefonun öne çıkarılan özelliklerinden bir tanesi. Portre modunun yanına eklenen Portre Işığı modunun stüdyo ışığından sahne ışığına kadar farklı aydınlatma efektleri bulunuyor. Seçtiğiniz efekt çok hızlı şekilde uygulanıyor. Çekilen orijinal fotoğrafın verileri de kaydedildiği için, istediğiniz zaman geri dönme şansınız bulunuyor.

Kablosuz şarj ve hızlı şarj

Aslında insanlar çok uzun bir süredir bu özelliğin iPhone modellerine gelmesini bekliyordu. Bu özellik şimdi iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone Xkullanıcıları için sunuldu.

Böylece birçok Qi kablosuz şarj üreticisi için ürünlerini iPhone’lar için çıkartmalarının yolu da açıldı. Apple tarafından sunulacak kablosuz şarj istasyonu AirPower da 2018 başında kullanıcılara sunulacak.

Bunun dışında iPhone serisinde ilk kez hızlı şarj özelliği geliyor. Bu sayede iPhone 8’leri yarım saatte yüzde 50 seviyesinde şarj edebileceksiniz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here