İntikam Neden Soğuk Yemeğe Benzetilir?

1

Bazen kendimi o kadar yorgun hissediyorum ki sanırsınız bir kumanda piliyim. Bilirsiniz bizim Türk halkının çalışmayan kumandaların arkalarına vurarak çalışmasını sağlamaları gibi bir huyu var. İşte ben de tekleyip duruyorum ve insanlar çalışmam için habire bana bir darbe daha vuruyor gibi bir hayat!  Fakat sabrımızın sonuna geldiğimizde bize gelen son darbe de artık patlama noktamız oluveriyor.

Böyle hisseden sadece ben değilim bunu da biliyorum. Bizler bir şeyler için çabaladıkça, ayakta kalmaya çalıştıkça dört bir tarafımızdan darbe alıyoruz değil mi? Çünkü artık  insanlar hayatı bir yarış haline getirmiş varlıklar haline geldiler. İş yerinde bir yarış, okul hayatımızda bir yarış, park yeri konusunda ”önce ben kapacağım” yarışı, aşk hayatında bir yarışma hatta ve hatta annelerimizin altın günlerin de kendi aralarında bile ”en güzel misafir ağırlama” yarışı mevcut.

sinir stres ile ilgili görsel sonucu

İşte insanların bitmek bilmeyen hırsları yüzünden saldırgan bir hayvan gibi önüne geleni parçalama gibi bir huyları da oluyor.  Gözler körleşiyor, kalplerin kapıları sonuna kadar kapanıp kilitleniyor. Merhamet, sevgi, saygı, konuşarak anlaşma gibi kavramlar artık ”hırs” duygusunun arkasında körelmeye mahkum kalıyor.

Sevgili dostlarım hayatımızın hemen hemen her döneminde bizleri sinir edecek insanlar ne yazık ki çevremizde dolanıp duruyor. Bu insanların bazıları sadece sinir etmekle kalsa da bazıları ipin ucunu kaçırarak bile isteye canımızı yakmaya çalışıyor. Ve bilirsiniz işte bizler gerçekten de kinci varlıklar olabiliyoruz.

Biri canınızı yakar intikam almak istersiniz.

İntikam alırsınız ve bu sefer karşınızdaki sindiremeyerek tekrar canınızı yakar.

Tabi siz de durur musunuz? Hemen yeni bir intikam planı kurmaya başlarsınız.

İntikam dediğimiz şey resmen bir kısır döngüdür ve sizleri uyarmak isterim ki bu uğurda gerçekten çirkinleşen hatta insanlıktan çıkan bir çok kişi mevcut. Çünkü intikamın alt yapısını nefret ve kin duyguları oluşturuyor. Bu iki duygu şu hayattaki tüm kötülüklerin babası gibi bir şey.

İntikam almanın bile bir onuru, çizgileri olmalı.

Ne yazık ki insanlar bunları, kendilerine olan saygılarını bir köşeye atarak sadece intikam almaya odaklanarak kendi kendilerini yiyorlar. İşte bana göre şu söz de tam burada devreye giriyor.

İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir!

Bana göre bu söz çok doğru ve anlamlı. Hadi oturup biraz düşünelim. Bu söz neden söylenmiş olabilir ki?

İntikam neden yemeğe benzetildi?

Üstelik soğuk bir yemeğe?

Şimdi ben düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Belki sizlere de mantıklı gelebilir. Yemek üzerinden devam edersek sıcak yediğimiz bir yemek dilimizi yakar değil mi? Bu yüzden çoğumuz sıcak yemeği bir iki kez üfleyerek yemeyi tercih eder. Bana göre intikam almanın da bir zamanı vardır. Sıcak alınan bir intikam yemek gibi dilimizi dilimizden önce kalbimizi yakabilir.

Biraz daha açıklayacak olursam şöyle düşünün.

İnsan canı yandığı gibi anında can yakmaya çalışırsa gerçekten istemediği, ona yakışmayan hareketlerde bulunabilir. Çünkü dedim ya intikamın alt yapısını nefret ve kin oluşturuyor diye. Nefret ve kin duygusunu doruklarda yaşayan bir insan ne kadar mantıklı hareket edebilir?

İşte bu yüzden bana göre soğuk yemek betimlemesi ”bir köşeye geç, sakinleş ve mantığın ile hareket et” demeye geliyor. Şunu bilin ki intikam almak doğru bir şey değildir sevgili dostlarım. Zaten iyi bir şey yapmıyorken nefretiniz ve kininiz ile hareket ederek iyice zıvanadan çıkmamanızı tavsiye ederim.

Öncelikle sakinleşin ve intikam almak isteyip istemediğinizden emin olun. Belki de o insana değmeyeceğini anlayacak veyahut aslında karşınızdakinin size bilerek isteyerek o hareketi yapmadığını fark edeceksiniz. Hiç olmadı biz abartmayı seven varlıklarız. Bir bakmışsınız siniriniz geçince mantığınız, aslında olayları sizin abarttığınızı fısıldayacak? Bunun gibi saya saya bitiremeyeceğim binlerce örnek var.

Başka bir bakış açısına değinecek olursam biz insanların sakinleşince daha bir uysal olduğu da bir gerçek. Belki de intikam soğuk yenen bir yemektir derken kastettikleri de budur. Sinir duygumuz geçince çoğumuzun nefreti de bir anda yok oluyor. Şahsen bu bana çok oluyor. Bir insana acayip sinir oluyor, ondan nefret ediyorum fakat ertesi gün o sinirle birlikte resmen nefret duygusu da bir köşeye geçerek benimle saklambaç oynuyor.

Sözün kısasına gelecek olursak eskilerden kalma bu söze güvenerek intikamınızı soğuk yemeye çalışın ki daha sonradan diliniz, dilinizden daha fazla kalbiniz yanmasın sevgili dostlar.

Fatmanur Dereköylü
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here