İntiharların Sessiz Çığlığı

0

 

Günümüzde keşke hiç yaşanmasa dediğimiz bir olaydır intihar..Okumuşuda eğitimsizide vuran bu durum herkesi kıskaca alabiliyor..Japonya’da intihar etmek onurlu bir davranış olarak yansıtılır aslında öyle olmamasını gerektiğini herkes bilir..Onun yerine yaptığı hataları onaran bir yapıları olması gerekirken işte her ülkenin saygınlığı başka sayılıyor..

Türkiye’de intiharlarda çok yüksek, dinimiz islam olmasına rağmen intihar en büyük günah olmasına rağmen yine oluyor, sorunlara çözüm gelicek artık mutlu bir dünya’ya adım atılacak hissiyle bu eylem gerçekleşiyor ..İntihar eden kişiler yaş grubuna göre incelendiğinde, 2015 yılında intihar edenlerin %34,3’ünü 15-29 yaş grubundakiler oluşturduğu tespit edilemiştir.. İntihar eden kişiler cinsiyete göre incelendiğinde, intihar eden kadınlarda en yüksek oran %18 ile 15-19 yaş grubunda bulunurken, erkeklerde ise bu oranın en yüksek %12,8 ile 20-24 yaş grubunda olduğu görülmüştür. İntihar eden erkeklerin %33,3’ünün, kadınların ise %46’sının 30 yaşından küçük olduğu ortaya çıkmıştır..İntiharların sebebi sosyo ekonomik durumlar diye sayabiliriz ama fakirlikten intihar etti diyemeyiz o zaman Afrika  vb.. yerleşim yerlerinde toplu intiharlar olmalıydı..Toplumsal yapıda meydana gelen ani ve keskin değişikliklerden kaynaklanmaktadır. İntiharın nedeni anomi (kargaşalık) halidir. Biranda hayatına gelen işsizlik mesela yada şimdi ki gençlerin yaşadığı sınav kaygıları vb nedenler gösterilebilir..

Bunun yanında iftira yada iş yerlerinde uygulanan mobing yüzünden hayatlarına son veren kişi sayısıda az değildir..Bir nevi toplumdan gelen etmenlerin üzerimizde büyük bir yükün varlığı gösteriyor kendisini..Burda sorulması gereken soru şu aslında; birey mi hazır intihara yoksa çevre mi yönlendiriyor insanı…??? Örneğin doğuda kızların zorla evlendirilmesinde de görülüyor, kendisini ifade edemiyor konuşamıyor intiharla anlatıyor derdini en üzücü ve sarsıcı etkisiyle..

İşte cinsiyet ve yaş grubuna göre oranlar…

Yaş grubu ve cinsiyete göre intihar oranı, 2015                                                           

 

İNTİHAR EDEN KİŞİLERİN YÜZDE 50.5’İ EVLİYDİ

İntihar eden kişiler medeni duruma göre incelendiğinde, 2015 yılında intihar edenlerin yüzde 50.5’ini evli, yüzde 37.7’sini hiç evlenmemiş, yüzde 7.2’sini boşanmış, yüzde 4.6’sını ise eşi ölmüş olanlar oluşturdu.

Cinsiyete göre medeni durum incelendiğinde, intihar eden erkeklerin yüzde 54’ünün evli, yüzde 36.4’ünün hiç evlenmemiş, kadınların ise yüzde 41.1’inin evli, yüzde 41’inin hiç evlenmemiş olduğu görülmüştür..

Kaba intihar hızının 2015 yılında en yüksek olduğu il yüz binde 9.17 ile Kars oldu. Bu ili yüz binde 8 ile Ardahan ve yüz binde 7.05 ile Karaman izledi. Kaba intihar hızının en düşük olduğu il ise yüz binde 1.10 ile Çankırı oldu. Bu ili yüz binde 1.21 ile Rize ve yüz binde 1.54 ile Kilis izledi.

Toplumda bir yapılanma meydana gelmeli bunuda  bilim ve araştırma yöntemleriyle aşağıya çekilmesi sağlanmalıdır..Tehdit gören başvuracağı yerlerde koruma altına alınmalı devlet destek olmalı..Bunun yanında psikolojik rahatsızlıklarda da  ücretsiz devlet eliyle tedavisi sağlanmalı..Bunun gibi güçlü el birliğiyle kişiyi üstün duruma getirilip kendisinin problemlerinin çözümleme yolları öğretilmeli yada örnek olaylarla kişiye dersler çıkarılmalı..İntiharların  bu sessiz çığlığına seyirci olmayarak bir eylem gerçekleştirelim..

Yaşam hakkı Allah tarafından verildiyse alması gerekende Allah’tır..Değerli olduğumuz için yaratıldıysak değerimizi ortaya koymaktan başka çaremiz yoktur..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here