İnternet Yararlı Mı Zararlı Mı ?

0
İnternet Yararlı Mı Zararlı Mı ?
İnternet Yararlı Mı Zararlı Mı ?

  Günümüzde internet girmeyen pek az hane kalmıştır. Bu teknoloji hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırıp, birçok bilgiyi kolayca edinmemizi aynı zamanda biraz olsun eğlenmemizi sağlıyor. Kimilerinin başına bela olmuştur, kimilerine güzel kapılar açmıştır. Ama şu bir gerçek ki internetsiz pek çok iş yürümüyor ve hayat duruyor. Su, elektrik gibi başlıca ihtiyaçlarımızdan biri oluverdi internet !

 

İnsanoğlu ne tuhaftır ki hem en akıllı hem de en aptal yaratıktır dünyada. Bizim için faydalı olabilecek birçok şeyi en zararlı hale getirebiliyoruz. Mesela patatesi kızartıp kanserojen hale getiriyoruz, hayvanları yanlış besleyip G.D.O’lu et üretiyoruz. Bazı şeylerin ayarını tutturamıyoruz, ya çok fazla kullanıyoruz ya da çok az. İnternet hayatımıza girdiğinden beri bize pek çok yararı olduğu açık fakat bizler onu zararlı hatta tehlikeli bir hale getirdik. Özellikle çocuklarımız için tam bir tehlike… Elbette ki çocuklarımızı bu durumdan koruyabiliriz fakat ebeveynler de internete bağımlı olduğu için bu durumu engelleyemiyorlar.

Kendin bilgisayar başından kalkamazsan ya da telefonu elinden düşürmezsen çocuğun da bunlara ilgi duyar ve onlara bu konuda yasak getirmeye de hakkımız olmaz.

Biz kalabalık bir aileyiz 5 kardeş birde annem… En küçük kardeşim 7 yaşında ve 3. Sınıfa gidiyor. Evde tek bilgisayar var, ortanca abim ve annem bilgisayar da en çok vakit geçirenler. Diğerleri ise telefonu elinden düşürmeyenler kısmı. Bu durum da 7 yaşında ki kardeşim ya bilgisayar da oyun oynayarak ya da telefonda oyun oynayarak vakit geçirmek istiyor.

Bir çocuğun bilgisayarda oyun oynarken pek çok kez sinirden ağladığını gördüm. 7 yaşındaki bir çocuğun sinirden ağlaması ne demek? Okumayı da öğrendiğine gör online oyunlarda bir çok küfre maruz kalıyor. Ben de bu oyunlara girdiğim için insanların birbirlerinin anneleri hakkında nasıl fanteziler kurduğuna çok şahit oldum. Benim bile aklımın, fikrimin almadığı, ilk defa duyduğum küfürlere 7 yaşında ki bir çocuk maruz kalmamalı. Peki nasıl engel olunabilir ki ?

Burada görev ebeveynlere düşüyor ki öncelikle onların teknolojiden uzak durması gerek. Çocukların üzerinde bir otorite sağlanıp sadece bilgi edinmek amacıyla çocukları bilgisayar başına geçirmek gerek. Telefon en az 12 yaşında alınmalı ve bu akıllı telefon olmamalı. Teröristlerin, çocuk istismarcılarının, katillerin kol gezdiği bu internet dünyasında çocuklarımızı başıboş bırakmamalıyız. Bu yüzden önce kendimizi sonra çocuklarımızı internetin eğlencesinden, sosyal medyadan alıkoymalıyız. Ancak bu şekilde interneti yararlı hale getirebiliriz.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here