İnsansı Robotlar ve Yapay Zeka

0
13

Teknoloji…

O kadar hızlı gelişmeler var ki çoğu zaman aklımız almıyor. Bilgisayarlar robotlar makineler vs. her gün başka bir yenilik, başka bir icat. Yeni imkanlar, yeni kolaylıklar, insan hayatını başka boyutlara taşıyan her türlü yenilik. Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak konusunda çalışmalar yaptığı sürece mükemmel.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve dillendirmekten korktuğumuz insansı robotlar ve yapay zeka tartışılması ve konuşulması gereken çok önemli konu.

 

ABD, Rusya, Çin, Japonya gibi ülkeler son yaptıkları çalışmalar ile çok önemli mesafeler kaydetti. Yakın zamanda savaşlarda insansı robotları görmemiz çok yakın. Savaşlarda insanoğlu yerine robotlar savaşacak ve neticede can kaybı olmayacak. İnsan hayatı korunmuş olacak ama bu tabii ki insansı robotlara sahip olan taraf açısından böyle. İnsansı robot gücü olmayan taraf ağır insan kaybına maruz kalabilir. Bunun neticesinde kısa sürede uğrayacakları ağır mağlubiyet. İnsanoğlu robotlara karşı ne kadar dayanabilir sizce? Karşınızdaki robotta acı hissi olmayacak, hareket kabiliyetini kaybedene dek saldırmaya devam edecek.

Terminatör filmini bilmeyenimiz yoktur.Robotlar ve yapay zekanın neler yapabileceğini hepimiz izledik. Bir zamanlar “mümkün mü ya” dediğimiz bu filmde olanlar bir adım ötemizde artık.

 

Stephan Hawking, en son açıklamalarında insansı robotların hayata geçirilmesi durumunda insanlığın sonu olacağını açıklamış ve tehlikeye dikkat çekmiştir.

Bir diğer konu ise yapay zeka. Bu konudaki çalışmalarda dünyada son sürat devam ediyor. Yakın zamanda bilgisayarınızla ya da telefonunuzla arkadaşınızla konuşur gibi konuşmaya başlayabilirsiniz. O da sizin gibi düşünecek, yorum yapacak ve size fikir verecek. Sizde onun fikirlerine göre kararlar verecek ve hayatınızı onun şekillendirmesine izin vereceksiniz.

 

2013 yapımı Spike Jonze’un yönettiği “HER” filmini izlediyseniz (izlemediyseniz de izlemenizi öneririm) yapay zekanın insanoğlunu ne durumlara getireceğinin apaçık göstergesidir. Bu filmde insanlar artık birbiri ile iletişimi minimum seviyeye indirmiş, tamamen yapay zeka ile hayatlarını şekillendirmiştir.Hatta olay daha ileriye giderek olay bir adam ve yapay zeka arasında aşka dönüşmüştür.İnanması güç değil mi. Düşünsenize cebinizdeki telefon ile çok büyük bir aşk yaşıyorsunuz.İnsanoğlu zayıf bir anında yakalanırsa veremeyeceği taviz yok ne yazık ki.

 

Facebook yapay zeka üzerine yaptığı çalışmalar sırasında, yapay zeka programlarının çok kısa bir süre içerinde kendi aralarında yeni bir dil yaratıp, bu dil üzerinden iletişim kurmaları üzerine bu bilgisayarları kapatmak zorunda kaldığını yakın zamanda açıklamıştır.

Gelelim biz ülke olarak hem insansı robot hem de yapay zeka konusunda nerede olduğumuza.Türkiye olarak bu konuda çalışmalarımız yok denecek kadar az. Rusya yapay zekaya sahip insansı robota araba kullandırıp, silah ile ateş ettirmeye başladığı bir noktada biz de çok küçük çalışmalar var . Sanayi devrimini takip edemeyen Osmanlı devletinin akıbeti apaçık ortada iken bu devrimi takip edemeyen ülkemizinde ileride ne sıkıntılar yaşayacağı aşikardır.

O nedenle bir an önce boş işlerle uğraşmayı bırakıp insansı robot ve yapay zeka konularında ivedilik ile ilerleme kaydedilmelidir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here