İnsanlığın Kaybettiği Savaş: Vietnam Savaşı

0

Vietnam Savaşı Nedir ?

1950’li yılların sonunda Güney Vietnam’da Vietnam Halk Kurtuluş Cephesi Fransızlar’a karşı Gerilla Hareketi başlatmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri 1954’ten beri Güney Vietnam’a yardım ve askeri malzeme sağlıyordu.
Gerillaların güçlenmesi ile Amerika Birleşik Devleti’nin de yardımı artmıştır.
Amerikan helikopterleri ile binlerce askeri danışman ülkeye gelmiştir.
Fakat ABD 1963’deki hükümetin askerleri tarafından devrilmesini engelleyemedi ve ardında kısa dönemli kurulan hükümetlerde huzur sağlayamadı.
Amerika’nın da derinine müdahale etmesi 1963’te Tonkin Körfezi’nde bulunan bir ABD destroyerine Kuzey Vietnam torpidosu atılması üzerine geldi. Amerikan başbakanı tartışmalı bir şekilde kuzeydeki deniz üstlerini bombalama emri verdi.
1964 sonu itibariyle Vietnam’da 1964 yılı sonun da 23.000 askeri danışman bulunuyordu. Vietnam Kurtuluş Halk Cephesi ABD üstlerine ve askeri personele yönelik saldırılara başlamıştı.
Şubat 1965’de güney Vietnam ordusunu da yanına alan ABD gerillalara karşı bombalama operasyonu başlattı fakat hava gücünün tek başına saldırılara karşı gelemeyeceği kısa sürede anlaşıldı. Temmuz 1965’te ABD Vietnam’a 100.000 asker yollayacağını açıkladı.

Avusturya, Yeni Zellanda, Kore, Filipinler ve Tayland askeri gücün oluşmasına destek vermiştir.
Amerika’nın stratejisi toprak ele geçirmek değildi.
Gerillaların savaşmak kapasitesini savaşta olsa yok etmekti.

Fakat ağır kayıplar vermesine rağmen gerillalar savaşmaya devam etti ve Amerikan askerlerinin çekildiği bölgeleri tekrar ele geçirdi.

Amerika ağır bombardımana devam ederken gerillalar da uçak savarlar ile direniyordu. Sovyet ve Çinli müttefiklerin sağladığı uçaklar ile karşılık vermeye de devam ediyordu. 1967’nin sonlarına doğru Vietnam’da 485.000 Amerikan askeri vardı.

Kayıpların artması ile Amerika’da sivil halkın protestolar başladı.
31 Ocak 1968’de Kuzey Vietnam ordusu bayram günü sırasında büyük bir saldırı başlattı. Ani ve sürpriz bir hareket ile aynı anda 36 bölgesel merkeze ve 6 büyük şehirden beşine birden saldırdılar.

10 gün önce Amerikan deniz üstüne yönelik saldırıları yöneterek Amerikalıların ilgisini oraya çekmeye başarmışlardır. Savunmasız yakalanmalarına rağmen Amerikan ve Güney Vietnam orduları karşılık verdi.
Gerillalar 3 hafta savundukları bir şehir hariç hiç bir yerleşim yerini bir kaç günden fazla tutamadılar.
Fakat saldırıların Amerikan kamuoyu üzerindeki etkisi büyük oldu.

Savaşta görüntülerin gelmesinin başlaması ile Amerika’daki protestoların da yoğunlaşmasına sebep olmuştur.

Gerilla saldırısı Beyaz Saray’ın zafer açıklamalarını da yalanlamıştır.

Kasım 1968’de seçilen yeni Amerikan Başkanı, Amerika’nın saygınlığını koruyacak bir geri çekilme planı aramaya başladı.

1969’da Vietnamization adlı bir projesi ile Güney Vietnamlıları silahlandırarak ve eğiterek ABD askerini geri çekecekti. 3 yıl içinde 500.000’den fazla Amerika askeri geri çekildi bu durum geride kalan ve tükenmiş askerlerin iyice çökmesine ve uyuşturucu kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Paris’te 1969’da başlayan barış konuşmaları ağır aksak ilerleyerek Ocak 1973’de antlaşma ile sonuçlandı.
Antlaşmaya göre Amerika Vietnam’da çekilecek ve Güney Vietnam kendi geleceğini belirleme hakkı olacaktır.

Kuzey ve Güneyliler birbirlerine ateş kesi bozmakla suçladı.
Savaş yoğunluğu azalsa da devam etmiştir. Güney Vietnam’a gelen Amerika’nın desteği zamanla azalmıştır.

Mart 1975’de kuzeydeki Vietnam demokratik Cumhuriyeti tüm ülkeyi almak için saldırıya başladı. Güney Vietnam ordusu beklenenden daha çabuk düştü ve 7 hafta içinde ülkenin orta bölgeleri ve doğu kıyıları ele geçirildi. Milyonlarca insan göçe başladı.
Kuzey Vietnam savaşı kazarak ülkeyi birleştir.

 

Vietnam Savaşı Amerika

Vietnam savaşında ABD Güney Vietnam’a destek veriyordu. Savaşta uzun zaman asker sevkiyatı yapıldı. Helikopterler ile havadan destek sağlandı. Yeni ABD Başkanı askerlerini geri çekti.

 

Vietnam Savaşı Nedeni

1950’li yılların sonun da güney Vietnam’da “Vietnam Halk Kuruluş Cephesi “ önderliğinde Fransız gerillalara karşı hareket başlamıştır

Vietnam Savaşı Sonuçları

1,5 milyon Vietnamlı’nın hayatına sebep olmuştur.
Savaşta galip çıkmıştır.
Amerikan askerinin ölü sayısı 58.000 olmuştur.
Savaş sonrası ülkesine dönen bir çok asker intihar etmiştir.
Amerika’nın 10.000 hava aracını yitirdi.

Kuzey Vietnam 200 civarında olmuştur.
Amerika’nın Vietnam’ı bölme plana tuz buz olmuş.
Kuzey, güney Vietnam toprakları birleşmiştir.

Bir çok garibanın haksız yere kanı aktı. Milyonlarca kayıp verildi. Yıllarca süren savaşta olan ölen  çocuklara oldu. Savaşın gelen görüntülerde her  bir yerde kafatasları, kopan kollar, bacaklar, minnacık bebek cesetleri. Kan dondurucu yıllarca savaşacak kadar gözleri kör olmuş. Giyecek kıyafet, yiyecek ekmek bulamamışlardır. Amerika desteği ile halkın  bir kısmı kurtarılmış ama ya kalan kısmı ne oldu. Onlar bir yardım eli uzatılmasını beklerken insanlık neredeydi ? ABD destek verme adı altında ülkeyi bölmeyi hedefler. Ülkenin vatandaşlarına bu kadar mı için sızlamadı?

Sözüm ona insancıl Avrupa bunca çocuğun günahı ne?

25 yıl süren bir savaş akla mantığa sığmıyor. Nasıl bu kadar vicdanı sızlamaz insanların ? Bunca yıl durdurmak için el uzatmaz ? İnsanlığın kaybetti savaş olarak kara bir çeyrek asır. Kara bir leke bunca yıl süren bir savaşa o dönem yaşayıp şahit olanlar bir yol bulmak için çabalamadılarsa onların insanlığından şüphe duyarım. Vietnam kara bir savaş.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here