İnsanlığın Karanlık Yüzü Pompei

1

  Pompei, taş kesilen şehir ve helak olan insanlar olarak biliniyor. Tarihnedio.com okurları için hazırladığımız bu yazıda, Pompei’deki insanların neden helak olduğunu ve şehrin neden taş kesildiğini öğreneceksiniz.

 Pompei, İtalya’nın Campania bölgesinde, Napoli iline bağlı, Napoli kentinin yakınlarında bulunan bir şehirdir. Pompei taş kesilen ve helak olan insanlar olarak bilinir. Aynı zamanda Pompei, antik Roma olarak biliniyor. Şehrin sınırları dahilinde ise Vezüv yanardağı yer alır.

 Pompei, milattan önce 79 yılında oldukça zengin, deniz kıyısında, Capri adasına yakın ve çok sevilen cennet gibi bir şehirdi. Ticaretle geçimini sağlayan şehirde, İtalya’nın zengin kesimi yaşıyormuş. Eğlence ve kumarın merkezi olan bu şehirde köleler birbirini öldürmekteymiş. 

 Pompei şehrinde yeşillik alanların ağır bastığı, alt ve üst tabaka şeklinde insan ayrımı yapmıştır. Köleler için hayat çekilmez durumdayken; zenginler son derece keyifli bir yaşam sürmüştür. Keyiflerine çok düşkün olan Pompei insanları başlarına sık sık gelen felaketi dikkate almamışlardır.

  Şehir milattan önce 79 yılında yanardağın harekete geçmesiyle birlikte tamamen ortadan kaybolmuş. Yanardağ patlamasının şiddeti çok yoğun olduğundan dolayı şehir 8 metreye kadar lavların içine gömülmüştür. Şehirdeki insanlar dahil her şey taş kesilmiştir. Yanardağ patlamasının 2 gün boyunca sürmesi ve lavların püskürmesiyle 200.000 kişiden fazla insanın öldüğü de yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiş.

        Pompei halkı neden taş kesildi?

Bahsedilen yanardağ patlaması gerçekleştiğinde, bu dağdan çıkan lavların miktarının ve şiddetinin çok fazla olduğuna dair bulgular elde edilmiş, hatta Pompei şehrinin 6-8 metreye kadar bu lavların altında kaldığı söylenmiştir. Şehrin tamamı lavlara gömüldüğü için şehirdeki tüm insanlar, hayvanlar ve yapıtlar patlamanın gerçekleştiği süreçlerde ne yapıyorlarsa o şekilde kalmışlar ve kaçmaya fırsat bulamadan oldukları yerde taş kesildiler. Bulunan taşlanmış cesetler ise hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.

Bu bize Allah’ın insanlara günahların sonunun ne halde olduğunu ibreti alem için bize gösterdiği görülmektedir.

 

Pınar

21.01.1997 doğumluyum. Finlandiya da yaşıyorum.
Pınar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

1 YORUM

  1. Allah, pompei halkı kölelere kötü davranıyor diye kölelerle birlikte tüm toplumu yok etmiş. Kölelerin köle olarak yaşaması bile ölmelerinden daha iyi değil mi ? Yaşam hakkını elinden almak özgürlüğünü elinden almakdan daha kötü değil mi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here