İnsanların Ruhsal Halini Düzelten En Etkili 10 Terapi Biçimi

0

 

Dünyamız günden güne değişiyor. Bu değişim beraberinde yenilikleri ve kolaylıkları getirse de insanın düşünce dünyasındaki etkisi elbette farklı oluyor. Her türlü ihtiyacın kolayca insanın elinin altında olması, kişideki yaşama dürtüsünü etkiliyor. Trafikte yaşanan stres, geçim sıkıntısının getirdiği bunalım, yoğun ders programları, bütçe ayarlamaları, borsadaki hareketlilik, yaşanan siyasi olaylar… Bunlar gibi daha binlerce sorun, insanları psikolojik açıdan etkilemektedir. Işıklı bir dünya içinde kendini yalnız hisseden milyonlarca insan, ilk başlarda haplara bel bağlasa da sorunun iletişim yoluyla çözüleceğini anlayınca terapistlere koşmayı tercih etti. Sigmund Freud’un da “konuşma biçimli tedavi” tanımını yaptığı terapi, günümüzde gerçekten çoğu insanı hayata bağlamıştır. Tabii ki terapistin yaşı, düşünce biçimi ve cinsiyeti terapi sürecini etkilese de asıl en önemli faktör terapide kullanılan yöntemlerdir.
İşte bazı terapi yöntemleri:

 

1- Ölüm Terapisi

 


Kore’de artan intihar olaylarına karşı geliştirilen bu terapinin amacı adından da anlaşılacağı gibi ölümü deneyimlemek. Daha çok intihara meyilli kişilere, sınav stresi yaşayan öğrencilere ya da yaşları yüzünden yaşamdan ümitlerini kesen yaşlı insanlara yönelik bir uygulamadır. Kişiler kısmen de olsa ölümün soğukluğunu tadıyorlar. Kendi vasiyetlerini yazıyorlar ve tabuta giriyorlar. Tabutta 10 dakika civarı kalma zorunlulukları var. Uygulamanın ardından kişi deneyimini anlatıyor. Ve çoğu kişi bu yöntem sayesinde hayata bakış açılarını değiştirmiş, daha olumlu düşüncelerle çıkmış klinikten. Bu yöntem Kore’de hâlâ büyük ilgi görmektedir.

 

2- Otonamaki

 Japoncada yetişkin kundağı anlamına gelen Otonamaki, ebe Nobuko Watanabe tarafından icat edilmiş. Bebeklere iyi gelen kundağın, yetişkinler içinde iyi geleceğini düşünmüş Watanabe. Nefes almayı zorlaştırmayan kumaşlara kundaklanan insanlar, 20 dakika kundağın içinde kalıyorlar. Otonamaki’nin kişileri rahatlattığı, bel-sırt bölgesindeki ağrıları azalttığı ve kişiye esneklik kazandırdığı gözlemlenmiş. Katılımcılardan biri “O kadar güzeldi ki neredeyse uyuyacaktım. Boynum ve belim rahatladı.” diyerek hoşnutluğunu dile getirmiş.

 

3- Kahkaha Terapisi

 


Gülümsenin zihinsel ve bedensel enerjiyi arttırdığı, stres hormonlarını yavaşlattığı, bağışıklık sistemine etki ettiği, kalp sorunlarını engellediği kanıtlanmış durumda. Yani gülümsemek aslında başlı başına bir terapidir. Böyle düşünen doktor Madan Kataria, gülümsemek ile yoga nefes tekniklerini birleştirerek gülme terapisini bulmuş. Terapideki amaç sebepsizce kahkahalar atmak ve kahkahanın kişiye sunduğu iyileştirme gücünden yararlanmak. Bu terapi, yalnızca stres seviyelerinin düşmesini sağlamıyor. Aynı zamanda kilo ve öfke kontrolü sağladığı da gözlemlenmiştir.

 

4- Hipoterapi / At Terapisi

 


Atlar, insanlara pozitif enerji aktarabilen hayvanlardır. Sıcaklıklarının 1,5-2C° insanlardan fazla olması sebebiyle “ısıtmalı masaj aleti” görevi görürler ve bu da kişilerin kan basıncını artırır. Hipoterapi de de amaç kişilerin at üstündeyken kaslarını çalıştırmalarını sağlamak. Kişinin at üzerinde düşmemek için içgüdüsel olarak yaptığı hareketler kaslarının gelişimini etkiliyor ve çeviklik sağlıyor. Aynı zamanda at yönetimi, kişide öz güveni arttırıyor, odaklanmayı sağlıyor ve öğrenme becerilerini arttırıyor.

Sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da etkisi olumlu yönde. Zekâ geriliği, konuşma bozukluğu ve içine kapanık olan çocuklarda sosyalleşme amaçlı kullanılıyor.

 

5- Regresyon Terapisi

 


Regresyon terapisi, bilinen diğer adıyla geçmiş yaşam terapisi, bazı tekniklerle hastayı geçmişine götürüp hayatında çözümlenmeyi bekleyen ya da kayıp olan olayları gün yüzüne çıkarmayı amaçlar. Yani şifa, kişinin geçmişinde aranır.

Tamamen birey odaklı bir çalışma olup, geçmişte yaşanan travmatik olaylar yüzünden oluşan depresyon, takıntı, panik atak, travma sonrası stres, fobiler ve kötü enerjinin atılması gibi durumlar üzerinde etkili bir yöntemdir.

 

6- Nefes Terapisi

 


Nefes kelimesi, nef’s kökünden gelmektedir. Nefes’in kelime anlamı ise ruh, bir şeyin kendisi, insan bedeni ve aklıdır. Yani insanın ruhunun derinliklerinden gelen nefes, doğal bir aktiviteden daha fazlasıdır.

Geçmişte yaşanılan olaylar karşısında nefeslerin tutulması, nefes düzeninin bozulmasına sebep olur. Doğru alınan nefesle, vücuda giren oksijen mutluluk hormonu salgılar, kişiye ruhsal bir dinlenme sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Alınan derin bir nefes, negatif düşünceleri pozitife çevirmeye yardımcı olur.

 

7- Refleks Terapisi

 


Refleks terapi; ellerde, ayaklarda ve yüzde bulunan beyinle bağlantılı sinir noktalarına uygulanan masajla beyni uyarmayı ve hormonları dengelemeyi amaçlayan bir uygulamadır. Özel noktalara uygulanan bu masaj, kişinin kan dolaşımını ve dokularındaki beslenmeyi arttırır. Detoks etkisi yarattığı için vücudu temizler, dinlendirir.

Sadece fiziksel açıdan değil, ruhsal açıdan da kişiler üzerinde etkisi vardır. Stres seviyesini azaltır, rahatlama hissi verir, mental gücü arttırır ve dengelenen hormonlar sayesinde mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.

 

8- Tango Terapisi

 


Tango, aşkın ve tutkunun dansıdır. Aşkın iyileştirme gücünün tangoya yansımasıyla ortaya böyle bir terapi çıkmış. Temelinde tango hareketleri ve doğru alınan nefes teknikleri bulunuyor. Öz güveni arttırıyor, beden şeklini ve duruşunu geliştiriyor, korkulardan arınmayı sağlıyor ve bedeni zinde tutuyor. Çiftlerin ise birbirine daha yakın olmalarını sağlıyor, ilişkilerini olumlu yönde etkiliyor.

 

9- Kriyoterapi (Cryotherapy)

 


Soğuk oda terapisi anlamına gelen Kriyoterapi, antik Yunan dönemine kadar dayanan bir uygulamadır. Seansları genellikle 3 dakika süren bu uygulama, en çok futbolcular tarafından tercih ediliyor. Çünkü kaslarını yeniliyor ve vücutlarını diri tutuyor ki bunlarda daha iyi performans sergilemelerini sağlıyor.

Ayrıca Soğuk Oda uygulaması uyku problemlerine iyi geliyor, yaşlanmanın önüne geçiyor, ağrıların giderilmesini sağlıyor ve vücudu yeniliyor.

 

10- Sanat Terapisi

 


Sanat, duyguları açığa çıkarmak için en doğru yoldur. Kendini kapatan birey, çizdiği resimler, söylediği şarkılar, yazdığı şiirler ve okuduğu kitaplar ile duygularını ortaya koymanın bir yolunu buluyor. Sana terapisi; müziği, resimi, dramayı ve bibliyografiyi kapsamaktadır.

Müzik, kişinin ruhunu dinlendiriyor ve içe kapanıklığı azaltıyor. Resim ile kişiler, iç dünyalarını birebir kağıda ya da tuvale aktarıyorlar. Stres seviyeleri azalıyor. Drama ise öz güveni arttırırken, gruba uyum sağlamayı amaçlıyor. Bibliyografi ise kitap sevgisi demektir. Bu bağlamda bibliyo terapide kitaplar kullanılarak bireyin problemlerinin çözülmesi amaçlanır. Kişi kendini kitaptaki karakter ile özdeşleştirir, karakterin sorun çözme yollarını benimser ve kendi hayatına uygular.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here