İnsan’ı Etkisi Altına Alan 10 Değerli Hadis ve Anlamları

0
53
İnsan'ı Etkisi Altına Alan 10 Değerli Hadis ve Anlamları

Hayatımıza yön veren hadisi şeriflerİnsan’ı Etkisi Altına Alan 10 Değerli Hadis ve Anlamları

 

1.Hadisi Şerif : “Ümmetimin en şereflileri; Kuranı Kerimi öğrenip amel edenler ve geceyi ibadetle geçirenlerdir.”

-Allah için yapılan salih amellerden başka hiçbir şeyin fayda vermeyeceği kıyamet günü gelmeden önce, salih ameller yapmak ve o salih amelleri de ihlasla yapmak lazımdır. Çünkü Allahu Teala, sadece ihlas ile yapılan amelleri kabul eder. Gösteriş için yapılan ameller ahirette mutlaka karşımıza çıkacaktır.

 

2.Hadisi Şerif:  “Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.”

-Dünyayı ve dünyalığı Allah’ın rızasını kazanma yolunda kullanmanın bir sakıncası yoktur. Yani dünya ve dünyalık Allah ile arada perde olmamalı ve Allah’ın bir tek emrini bile terk etmeye sebep olmamalıdır.

 

3.Hadisi Şerif: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse, misafirine ikram etsin.”

-Kişi misafirlerine eğer mümkünse bizzat kendisi hizmet etmelidir. Bu aynı zamanda sünnettir. Peygamber Efendimiz (aleyhisselatu vesselam) misafirlerine bizzat kendisi hizmet ederdi.

Eski büyüklerimiz köylerine gelen misafirlere “Allah misafiri” derler ve onu misafir etmek için birbirleriyle yarışırlardı. Bu misafire ikram etmenin insana ne kazandırdığına tam manasıyla vakıf olmalarından kaynaklanmaktaydı.

 

4.Hadisi Şerif: “Mide hastalıkların evidir. Perhiz/Diyet bütün hastalıkların baş ilacıdır. Her bedenin, alışkın olduğu şeyi adet edinmesini sağlayın.”

-Peygamber Efendimiz (aleyhisselatu vesselam) tıp ilminin tamamını çok kolay olan şu birkaç cümlede topladı. Zamanımızın hastalığı, midemizi faydasız bilakis zehirli yiyeceklerle doldurmamızdır. Midemizin de üzerimizde hakkı vardır. Onun hakkını da ancak 3’te 1’ini yemekle 3’te 1’ini içmekle diğer 3’te 1’ini de kendimize yani nefes almak için ayırmakla ödeyebiliriz.

 

5.Hadisi Şerif:  “Helal yemek ye ki duan kabul edilsin.”

-Şunu belirtmek gerekir ki, haramlardan uzak durabilmenin yolu şüpheli şeylerden sakınmaktan geçer. Elhamdülillah, helal ürünlerimiz de üretilmektedir. Yani yiyecekle ilgili hiç bir zorluk kalmamıştır.

 

6.Hadisi Şerif: “(Olgun) mümin kinci değildir.”

-Mümin temiz kalpli olmalı; kimseyile kin tutmamalı, düşmanlık beslememeli, haset etmemelidir. Kişi en ufak bir sebep yüzünden mümin kardeşi hakkında sui zan etmemelidir. Zaten olgun mümin kinci olamaz.

 

7.Hadisi Şerif: “Kim bir Müslüman kardeşinin kusurunu örterse, Allah’u Teala da kıyamet günü o kimsenin kusurunu örter.”

-İnsan başkalarının kusurlarını bulmak veya bulduğu kusurlar üzerine kafa yormak yerine kendi kusur ve eksiklerini düşünmeli ve onları telafi etmenin çarelerini bulmalıdır.

 

8.Hadisi Şerif: “Bir anlık tefekkür 60 sene ibadetten üstündür.”

-Tefekkürün ibadetten üstün olmasının 2 sebebi vardır;

1- Tefekkür Allah’a, ibadet Allah’ın sevabına ulaştırır. Allah’a ulaştıran şey elbette ki Allah’tan başkasına ulaştırandan üstündür.

2- Tefekkür kalbin, ibadet organların amelidir. Kalp ise organların en üstünüdür

Bundan dolayı kalbin ameli (olan tefekkür) organların amelinden üstündür.

 

9.Hadisi Şerif:  “Akıllı kişi, nefsini alçaktan ve ölümden sonraki hayat için hazırlık yapandır. Aciz,nefsini isteklerine tabi kılan(nefsinin kötü arzu ve isteklerini yerine getiren, yani haramları işleyen ve bununla birlikte) Allah’ın kendisini affetmesini isteyen, Allah nasıl olsa beni affeder diye düşünendir.”

-Bu ömür sermayesi insana ilk ve son defa verilmiştir ve ebedi bir hayatın muamelesi buraya bağlanmıştır. Akıllı kimse odur ki gelip geçici olan şu dünya hayatını zayi etmez ve kendisine ilk ve son defa verilen ömrünü lüzumsuz şeylerde tükenmez.

 

10.Hadisi Şerif:  “Bana salavat getirin. Çünkü nerede olursanız olun (farketmez) getirdiğiniz salavatlar bana ulaşır.”

-Ümmet olarak bir insan için getirdiği Salat’ü Selamdan, Peygamberinin (aleyhisselatu vesselam) haberi olmasından ve selamını bizzat kendisinin almasından daha büyük şeref var mıdır?

 

Rabbim bizleri kendisine layık kul, Habibine layık ümmet eylesin. Duyduklarımızla amel edebilmeyi biz aciz kullarına becerttirsin inşaAllah…

Rabia Şahin
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here