İnsanı Depresyona Sürükleyen 10 Neden

0

 

İnsanlar neden depresyona girer? Depresyon nedir? Çağımız ne hale geldi de insanlar bu kadar çabuk hayattan soğuyor? İlk olarak depresyonu ele alalım.

Depresyon; insanın hayattan zevk almaması, isteksizliği ele alan bir hastalıktır. Depresyondaki kişiler uyarıcılara tepki vermezler. Umutsuzluk ve karamsarlık havası oldukça yoğundur. Peki insanları neler depresyona sokar, hadi bunun temel 10 sebebini inceleyelim.

 

 

1⇒ EKONOMİK SORUNLAR 

İnsanlar için en önemli şey yaşamaktır. Yıl oldu 2018 peki bu insanlar yaşamını nasıl sağlayacak? Her şey için para lazım, para için de iş gücü. İş bulmak için okumak gerek. Bu zincir uzar da uzar. İnsanlar kendilerine göre iş bulmakta zorlanıyor olabilir. Çalıştıkları işten istedikleri kazançları elde edemiyor olabilirler. Yaşamlarını para ile kurmak zorunda olan insanlar için bu büyük bir sıkıntıdır. Ve belki de en büyük sıkıntıdır.

 

2⇒EŞ VE AİLE SORUNLARI 

 

Evli olan bireylerin sorunları da oldukça fazladır. Boşanma olayları yüzünden düzen bozukluğu insanın psikolojisini oldukça etkiler. Çocuk bakım sıkıntısı da aynı şekilde. Bunların hepsi insanı depresyona iten sorunlardır.

 

 

3⇒İŞSİZLİK YA DA YOĞUN İŞ TEMPOSU 

Geldik yine paranın gücüne! Gerçekten insanlar için en büyük sorunlardan birisidir. Para olmadan bu dünyada yaşanmayacağını hepimiz anlamışızdır. Bu da insanları depresyona ve hatta intihara iten bir sorundur. Bir de tersine yoğun iş temposu yüzünden hayatından bezenler vardır. Saatlerini iş yerinde geçiren sosyal yaşamı oldukça kısıtlı olan insanlar da büyük sıkıntılar çekmektedirler.

 

4⇒MÜKEMMELİYETÇİLİK 

Hele bazı insanlar vardır ki her şeyin tam tıkırında gitmesini isterler. İşleri sekteye uğradığı zaman çıldırırlar. Bu dönemler onlar için oldukça sıkıntılı geçer ve bu da onları depresyona iter.

 

5⇒BOŞANMA VEYA SEVGİLİDEN AYRILMA

Günümüzde çoğu kişi bu sebeple depresyona girmektedir. Özellikle de boşanmak oldukça zor bir süreçtir. Aile düzeninin bozulması hem kişinin kendisine hemde olan çocuklara epey zarar vermektedir. Bu olayı kaldıramayan kişilerde depresyon moduna girmektedir. Sevgiliden ayrılma da – arada olan bağın kopması- depresyon sebebidir.

 

6⇒MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİ 

Özellikle sonbaharın gelişiyle insanların içini büyük bir hüzün kaplar. Gün ışığının azalması, havanın serinlemesi, havanın erken kararması önemli özelliklerindendir. Mevsimlere göre hareket etmek oldukça zordur. Üstelik mevsim değişikliği insanda birçok hastalığı getirmektedir.

 

 

7⇒KAYIPLAR 

Ölümler her zaman kötüdür. Yakın çevremizden biri ölünce sanki ölüme daha da yaklaşmışız gibi bir his bürür ruhumuzu. Ölümün farkına varırız. Bu da insanı depresyona sürükler .

 

 

 

8⇒ SAĞLIK SORUNLARI

İnsanın hayatında ki en önemli şey sağlıktır. Paran olmasın ama sağlığın olsun derler. Ömür boyu süren- tansiyon, şeker, kalp – hastalıklar insanın yaşamını zorlaştırır ve engeller. Özellikle tedavisi zor hastalıklara yakalandın mı iyice hayat zorlaşır. Ruh sağlığını koruyamaz insan. Bu yüzden depresyona girerler.

 

 

9⇒YALNIZ YAŞAMA 

Çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Büyük kentlere okumaya gelen veya çalışmaya gelen insanlar yalnızlık yüzünden kendilerini kötü hissederler. Aile sevgisizliği, arkadaş yoksunluğu onları depresyona iter.

 

 

 

10⇒DÜZENSİZ YAŞAM 

Uykuya, dinlenmeye özen göstermeyen insanlarda genel olarak depresyon belirtileri görünür. Aşırı alkol, uyuşturucu bağımlılığı olan insanlar depresyona giren insanlardır. Bunun da sebebi ilgisizliktir.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here