İnsanı Depresyona Sürükleyecek 10 Neden

0
İnsanı Depresyona Sürükleyecek 10 Neden

Sıkıntılı Bir Süreç Olan Depresyon

Çoğu insan depresyonu tatmıştır.
Depresyon: Uyaranlara karşı duyarlılığın azalması, girişim gücünün ve kendine güvenin yitirerek umutsuzluğun, karamsarlığın güçlenmesi biçiminde beliren ruhsal bozukluk. Çöküntü.

 

1) Sevdiği bir insanın ölüm haberi

İnsanların çoğu sevdiği birini kaybettiği zaman ya depresyona girip intihar eder ya da akıl hastanesine düşer tabi bu durumları yaşamayanlarda vardır. Örneğin; Kahramanmaraş’ta annelerinin ölümü üzerine 4 kardeş intihar etmiş.

 

2) Sevgiliden ayrılma

Bu durumda insanların depresyona girmesinde etkilidir. Bu durum erkek ve kadın arasında fark göstermektedir. Örneğin erkekler ilk 2 hafta hiç umursamazken ayrığı, kadınlar ise her gün kendi kendilerini yerler daha sonra kadınlar umursamamaya başlar bu sefer erkekler depresyona girer ve geri gelsin isterler. Tabi bide terk edilmek var, bu en kötüsü. Terk edilen bir insanı toparlamak kolay olmaz.

 

3) Evlenmek isteyen isteyen kavuşamaması

Bu durum daha çok erkeğin işsiz olması yada güzel bir işi olmaması durumunda olur. İşsiz birine kimse kızını vermez. Veya kız zengindir erkek fakirdir ya da erkek zengindir kız fakirdir bu yüzden aileler bu ilişkiyi onaylamayabilir. Mezhep ayrılıkları da bu bağlamda önemlidir.

 

4) Platonik aşk

Tek taraflı sevgi her zaman kötüdür. İnsan istese de istemese de depresyona giriyor bu durumda.

 

5) Annesi ve babası boşanmış çocuklar

Son zamanlarda boşanma oranları bir hayli arttı. Ama boşanan ailelerin çocukları eminim ki depresyona girmişlerdir. Çocuklar daha çok aile ortamını özler. Etraflarında ki ailelere bakıp imrenirler. Bu durumda depresyona girmek için yeterlidir.

 

6) Ailesiyle geçinemeyenler

Bazı insanların arasında ister istemez tatsızlıklar olur. Aile içindeki bu durumda evi terk edip başka yerde yaşamaya karar verenler bile var.

 

7) Majör olaylar

Yeni bir işe başlama, mezuniyet veya evlenmek gibi iyi olaylar bile depresyona sebep olabilir. Taşınma, İş veya gelir kaybı, boşanma veya emekli olma da depresyona sebep olabilir.

 

8) Para sıkıntısı ve borç içine girme

Bu durumda insanı depresyona iter. İnsanların çoğunda kredi kartı var ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyip intihar eden çok insanda var.

 

9) Sınav dönemi

Daha çok gençlerin başına gelir bu. Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci ya kazanamazsam korkusu içinde depresyona girer. Veya ders çalışmaktan bıkar ve yine depresyona girer.

 

10)Ağır hasta olduğunu öğrenme

Örneğin; kanser olduğunu öğrenen biri çok yıpranır. Bazen içinden bir şey yapmak bile gelmez. Hatta onu çok seven insanlar bile depresyona girebilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here