İnsanı Depresyona Sokacak 10 Neden

0

DEPRESYON NEDİR?

Her insanda farklı özellik göstererek ortaya çıkan “ümitsizlik”, “karamsarlık” durumudur. Depresyon kişilerde suçluluk duygusu, kendini değersiz hissetme gibi duyguları da beraberinde getirir. Özellikle majör depresyon daha şiddetli geçer. Tedavi edilmezse alkol, uyuşturucu bağımlılığı gibi sonuçlar doğurabilir. Belirtileri daha şiddetli ve belirgin olmakla beraber tedavisi antidepresan ve psikoterapi yöntemleriyle yapılır.

DEPRESYON BELİRTİLERİ

* Ümitsizlik, değersizlik
* Dikkatsiz Davranışlar
* Odaklanamama Problemi
* Duyguları Kontrol Edememe
* Hassasiyet
* Fiziksel Ağrılar
* Kilo Kaybı ya da Kilo da Artış
* Enerji Kaybı
* Öfke ve Huzursuzluk
* İlgi Azalması

 

DEPRESYON TÜRLERİ NELERDİR ?

* MAJÖR DEPRESYON: Depresyon türleri arasında en şiddetlisi olarak görülür. Ümitsizlik, değersizlik, üzüntü hali sürekli devam eden durumdadır ve kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Bir kişiye majör tanısı konması için şu belirtiler gerekir:

– Günün çoğunda depresif hissetme
– Aktivite azlığı
– Uykusuzluk durumu
– Hareketlerde yavaşlama
– Tekrar eden ölüm ve intihar düşüncesi

* DOĞUM SONRASI DEPRESYONU: Doğum sonrasındaki 4 haftalık süreçte ortaya çıkan depresyon türüdür. Neden olduğu tam bilinmemektedir. Sürekli ağlama, yoğun kaygı ve üzüntü hali belirtileri arasındadır.
* MEVSİMSEL DUYGU DURUM BOZUKLUĞU: Belirli dönemlerde meydana gelir. Örneğin; gün ışığının azalması durumumda ya da kış aylarında görünür.
* DİSTAMİK BOZUKLUK: Depresyonun hafif ama kronik olan depresyon türüdür. Belirtileri iki yıl boyunca devam eder. Verimlilikte düşük, ilgide azalma, ümitsiz hissetme belirtileri arasındadır.

 

DEPRESYONA SEBEP OLAN NEDENLER

* PSİKOLOJİK SORUNLAR: Endişe bozukluğu vs gibi durumlarda ortaya çıkıp ve duruma çözüm bulunamadığında ek olarak depresyon ortaya çıkar.
* SAĞLIK SORUNLARI: Tansiyon, kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları gibi durumlar yaşamla mücadele etme gücünü düşürür.
* MÜKEMMELİYETÇİLİK: Mükemmeliyetçi yapıdaki insanlarda işlerin yolunda gitmediği zamanlar oldukça riskli zamanlardır.
* ÜNİVERSİTEYE BAŞLAMA: Günümüzde iyi bir okul kazanma, sürekli ders çalışma gibi durumlar kişinin yaşam koşullarını zorlaştırmaktadır.
* EŞTEN VEYA SEVGİLİDEN AYRILMA: Alışkanlıklar ve beraberinde geçirilen zamanlarda yapılanları unutamama durumu insanı boşluğa düşürür.
* KAYIPLAR: Bir yakınını kaybetme kişiyi gerçek hayatla yüzleştirir. Hem ölen kişinin boşluğu hem de gerçeklerle yüzleşme durumu kişiyi depresyona sokabilir.
* EKONOMİK DURUMLAR: Kazanılan para ile harcanan para arasında dengesizlik durumu depresyon sebeplerinden başlıcasıdır.
* MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ: Özellikle sonbahar ve kışın gelişi insanlara hüznü de beraberin de getirir.
* İŞ VE AİLE ÇATIŞMALARI: Evdeki tartışmalar ve hayal kırıklığı depresyona sebep olur.
* İŞSİZLİK YA DA YOĞUN İŞ TEMPOSU: işsizlik durumu ya da çok aşırı yoğun bir işte çalışma sonucu ortaya çıkan psikolojik durum.

* BÜYÜK FELAKETLER: Deprem, sel vb durumlar hem kişiyi hemde toplumu etkiler ayrıca tecavüz, saldırıya uğrama durumu kişinin depresyona girmesine neden olur.

 

DEPRESYON NASIL TEDAVİ EDİLİR

Günümüzde depresyon tedavisin de kullanılan yöntemlerin başında antidepresan kullanımı ve psikoterapi uygulamaları gelir. Çoğunlukla bu yöntemlerin sonucunda başarı oranı yüksektir. Son dönemde yapılan konuşma terapileri sonucu kişinin yaşam tarzı, düşünce tarzı ve davranışlarında ki değişiklikler depresyonu hafif şekilde atlatmayı sağlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here